Architektura w Katowicach: Kościół projektu Henryka Buszki i Aleksandra Franty na dolnym Tysiącleciu [Zdjęcia]
To jeden z ciekawszych architektonicznych obiektów sakralnych w naszym mieście. Mowa o kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na katowickim osiedlu Tysiąclecia. Zobaczcie zdjęcia świątyni.
Kościół na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach
Jak w przypadku większości kościołów, które powstały w Katowicach pomiędzy II wojną światową, a 1989 rokiem, uzyskanie pozwolenia na budowę nowej świątyni katolickiej na Osiedlu Tysiąclecia nie było łatwe. W tym przypadku było szczególnie trudno, bo katowicki Tauzen miał być przykładem nowoczesnego, socjalistycznego osiedla.
Pierwsze informacje o potrzebie wybudowania świątyni pochodzą z 1962 roku, jednakże władze kościelne zdawały sobie wtedy sprawę, że zrealizowanie tego projektu wydaje się zupełną niemożliwością. Bardzo usilnie zabiegał o uzyskanie pozwolenia na budowę kościoła ówczesny ordynariusz diecezji katowickiej ks. bp Herbert Bednorz, który od roku 1970 stawiał tę inwestycje jako najważniejszą dla diecezji. Wielokrotnie osobiście spotykał się z władzami województwa zabiegając o wydanie pozwolenia na budowę kościoła, jednak spotykał się z argumentami, że na socjalistycznym osiedlu nie może on być wybudowany. Parafianie systematycznie byli o tym informowani poprzez listy pasterskie biskupa katowickiego. czytamy w historii parafii z dolnego Tysiąclecia
O pozwolenie na budowę kościoła na Osiedlu Tysiąclecia apelował nawet ówczesny metropolita krakowski, kard. Karol Wojtyła, który wspomniał tę kwestię w czasie Pielgrzymki Stanowej Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich w maju 1974 roku. Być może także jego głos przyczynił się do zmiany decyzji komunistycznych władz trzy lata później. Po 15 latach próśb i wniosków o możliwość budowy świątyni, udało się uzyskać zezwolenie.
Zlecenie zaprojektowania zespołu kościelnego zlecono architektom Henrykowi Buszce i Aleksandrowi Francie, którzy zaprojektowali całe Osiedle Tysiąclecia. Zatwierdzenie projektu przez władze kościelne stało się aktem odwagi, biorąc pod uwagę wielkość i strukturę budowlaną. Pierwotnie kościół ten miał służyć wszystkim mieszkańcom Osiedla Tysiąclecia. Budowa ta była ówcześnie największa i najdroższą inwestycją diecezji.
Prace budowlane rozpoczęły się dwa lata po uzyskaniu zgody od władz. W 1979 roku miało miejsce także bardzo symboliczne wydarzenie – ten sam Karol Wojtyła, który apelował do władz o możliwość budowy kościoła, poświęcił kamień węgielny pod jego budowę – już jako papież Jan Paweł II.
Kościół dolny (mniejszy, łatwiejszy do ogrzania zimą) został poświęcony w dzień ogłoszenia stanu wojennego w Polsce – 13 grudnia 1981 roku, a dwa lata później poświęcono kościół górny (większy, do celebracji, w których udział bierze większa liczba wiernych).
Na uwagę zasługuje wyjątkowa architektura kościoła, która swoim kształtem nawiązuje do charakterystycznych wieżowców na katowickim Tauzenie.
Więcej informacji o kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i MB Uzdrowienia Chorych na Osiedlu Tysiąclecia w Katowicach można znaleźć, klikając TUTAJ.
Zobacz także
Architektura w Katowicach: Kawałek Piekar Śląskich w Katowicach, czyli kościół na Górnym Tysiącleciu [Zdjęcia]
Architektura w Katowicach: Kościół na Osiedlu Witosa [Zdjęcia]
Architektura w Katowicach: Kościół w Katowicach-Dębie. Budynek jak z innej bajki
Architektura w Katowicach: Odwiedzamy kościół na Osiedlu Odrodzenia w Katowicach-Piotrowicach [Zdjęcia]
Trwają prace remontowe w zabytkowej kamienicy w Katowicach
Architektura w Katowicach: Kilkukrotnie rozbudowywany kościół Misjonarzy Oblatów na Koszutce
Architektura w Katowicach: Neogotycki kościół św. Józefa w Katowicach-Załężu [Zdjęcia]
Architektura w Katowicach: Kościół św. Józefa w Katowicach-Józefowcu [Zdjęcia]