Architektura w Katowicach: Kościół św. Jacka w Ochojcu. We wnętrzu zachwycają wielobarwne witraże! [Zdjęcia]
Tym razem w ramach naszego cyklu odwiedziliśmy kościół parafialny pw. św. Jacka w Katowicach-Ochojcu. Losy świątyni są dość ciekawe, bo jej budowa rozpoczęła się jeszcze przed II wojną światową, a zakończyła się ostatecznie dopiero w latach 70. ubiegłego wieku. Wnętrze zachwyca barwnymi witrażami.
Kościół św. Jacka w Katowicach-Ochojcu
Najdawniejszych dziejów parafii z Ochojca można się doszukiwać już w XVII wieku, ale osobna parafia i kościół parafialny istnieją tu dopiero od kilkudziesięciu lat. Budowę kościoła św. Jacka zapoczątkowano w latach 30. ubiegłego wieku. Wcześniej mieszkańcy Ochojca znajdowali się pod duszpasterską opieką franciszkanów z panewnickiej bazyliki, a w jeszcze odleglejszej historii przynależeli do parafii św. Wojciecha z Mikołowa.
W 1936 roku zawiązał się w Ochojcu komitet budowy kościoła, który zabiegał o powstanie świątyni dla wiernych mieszkających w tej okolicy.
W 1937 roku zakupiony zostaje grunt pod kompleks sakralny i plebanię. Zaraz potem wykonane zostają pierwsze wykopy pod fundamenty kościoła zaprojektowanego przez Henryka Cambioka i Emmanuela Witta. 7 maja 1939 roku ks. kanonik Stefan Szwajnoch dokonuje poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę. Spieszono się bardzo z budową kościoła, którego oddanie - w stanie surowym - planowano już na odpust św. Jacka tego roku. Faktycznie, 20 sierpnia zostaje odprawione - w niewykończonym jeszcze kościele - pierwsze nabożeństwo. czytamy w historii parafii św. Jacka w Katowicach-Ochojcu
Poświęcenie ochojeckiej świątyni przypadło na okres II wojny światowej. Ordynariusz diecezji katowickiej był wówczas wygnany przez władze okupacyjne, co spowodowało, że poświęcenia dokonał 23 czerwca 1940 roku ks. kanonik dr Karol Wilk, proboszcz z Mikołowa.
Budowę kościoła przy ul. Leśnej 14 w Katowicach-Ochojcu można było dokończyć dopiero po zakończeniu wojny.
Głównym projektantem rozbudowy jest prof. dr inż. arch. Mieczysław Król, a odpowiedzialnym za budowę zostaje mgr. inż. Franciszek Klimek. I tak dnia 26 czerwca 1972 roku rozpoczęte zostają właściwe roboty przy rozbudowie kościoła. czytamy w historii parafii z Ochojca
15 czerwca 1975 roku miało miejsce poświęcenie kaplicy bł. Maksymiliana Marii Kolbego, na które przybył m.in. pan Franciszek Gajowniczek uratowany przez o. Kolbego współwięzień obozowy. Wydarzenie to można by wskazać jako zakończenie procesu rozbudowy.
Można więc powiedzieć, że w pewnym sensie budowa tego kościoła trwała blisko 40 lat. Rozciągnięty w czasie proces powstawania świątyni wpłynął na jego kształt architektoniczny oraz wystrój wnętrza. Przy naszej wizycie w kościele św. Jacka z katowickiego Ochojca, szczególną uwagę zwracamy na wielobarwne witraże, przez które wpada do wnętrza kościoła wiele kolorowych promieni światła. Daje to niesamowity efekt. Wnętrze kościoła sprzyja modlitwie i refleksji. W prezbiterium wokół centralnie umieszczonej figury Chrystusa wymalowano wizerunki świętych, cieszących się szczególnym kultem wśród wiernych parafii.
Zobaczcie zdjęcia kościoła św. Jacka w Katowicach-Ochojcu!
Zobacz także
W Katowicach odsłonięto pomnik bł. ks. Emila Szramka [Zdjęcia]
Rok 2025 Rokiem Tragedii Górnośląskiej. Wspólna inicjatywa województwa śląskiego i opolskiego [Zdjęcia]
Architektura w Katowicach: W tym kościele na modlitwę wzywają dzwony ufundowane przez Wojciecha Kilara. Odwiedzamy kościół pw. Najświętszych Imion Jezusa i Maryi [Zdjęcia]
Architektura w Katowicach: Odwiedzamy kościół na Osiedlu Odrodzenia w Katowicach-Piotrowicach [Zdjęcia]
Architektura w Katowicach: Kościół w Katowicach-Brynowie upamiętnia "Dziewięciu z Wujka" [Zdjęcia]
Architektura w Katowicach: Kościół w Kostuchnie po blisko 50 latach zastąpił tymczasowy barak [Zdjęcia]
Architektura w Katowicach: Najmłodszy kościół w mieście. Świątynia franciszkanów w Starych Panewnikach [Zdjęcia]
Architektura w Katowicach: kościół "wotum" p.w. Matki Kościoła Niepokalanej Jutrzenki Wolności