Balon z Planetarium Śląskiego pofrunął do granic stratosfery! [Zdjęcia]
W ramach Tygodnia Kosmicznego przeprowadzono bardzo ciekawy eksperyment. Z Planetarium Śląskiego w Chorzowie wysłano do granic stratosfery... balon! Misja zakończyła się sukcesem. Zobaczcie zapierające dech w piersi zdjęcia.
Misja balonu stratosferycznego w Planetarium Śląskim
Jedną z największych atrakcji trwającego Tygodnia Kosmicznego organizowanego w ramach Europejskiego Miasta Nauki 2024 (tytuł ten należy do Katowic) była misja stratosferyczna balonu EMN.
Balon wystartował w środę (6 marca) sprzed Planetarium – Śląskiego Parku Nauki w Chorzowie. Według planów miał wznieść się na wysokość około 30 000 m n.p.m. Co oznacza, że zostawiłby w dole Mount Everest i przekroczył granicę stratosfery.
Wydarzeniu towarzyszyły inne atrakcje, m.in. można było zobaczyć, jak wygląda praca w centrum kontroli lotu, odebrać i zdekodować zdjęcia i obrazki z nadajników zbudowanych podczas warsztatów poprzedzających lot. Był również wykład Damiana Dąbrowskiego.
Na pokładzie misji znajdowały się eksperymenty, dzięki którym uczestnicy wydarzenia będą mogli przekonać się, jak wygląda badanie górnych warstw atmosfery Ziemi. W ramach wydarzenia odbył się eksperyment Koła Naukowego Genome Guardians z Wydziału Nauk Przyrodniczych. W balonie umieszczony został materiał roślinny, który po udanym locie zostanie przeanalizowany, aby sprawdzić, czy lot balonem stratosferycznym wpłynął na parametry morfologiczne i fizjologiczne analizowanych genotypów.
Misja zakończyła się sukcesem.
Dotarliśmy do stratosfery! Nasz balon osiągnął ostateczną wysokość 38 293 m n.p.m. i pękł. Zabrał ze sobą pozdrowienia z Europejskiego Miasta Nauki 2024. przekazało Planetarium Śląskie
Po zakończonym locie i odzyskaniu ładunku zostaną udostępnione nagrania z kamer umieszczonych na pokładzie kapsuły. Lot balonu można było podejrzeć TUTAJ.
Zobaczcie zdjęcia, które udostępniło Planetarium Śląskie:
Zobacz także
Dzień Planetariów w Planetarium – Śląskim Parku Nauki
Noc spadających gwiazd z Planetarium Śląskim. 12 sierpnia można podziwiać Perseidy
Noc Perseidów z Planetarium Śląskim już 12 sierpnia. Na nocnym niebie zobaczymy nawet 100 spadających gwiazd
Wystawa obrazów stworzonych przez... AI! Tydzień Liczb w Katowicach
Astronauta Sławosz Uznański: "Być może Katowice będą za kilka lat polską doliną krzemową" [Wywiad]
Warsztaty z teleskopem, łazik marsjański i misja balonu stratosferycznego. Tydzień Kosmiczny przed nami
Planetarium Śląskie zyskało teleskop i radioteleskop. Zobaczymy inne galaktyki na własne oczy [Zdjęcia]
Symulator lotu w kosmos w Planetarium - Śląskim Parku Nauki. Zdjęcia robią wrażenie!