Bella, czyli pies terapeuta! Pierwszy w historii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka
To pierwszy w historii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach pies - terapeuta. W środę, w placówce przy ul. Medyków 16, odbywają się zajęcia z pacjentami Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej w asyście australijskiego labradoodle o imieniu "Bella". Pierwsze zajęcia miały miejsce 12 października.
Dogoterapia w GCZD w Katowicach
Projekt dogoterapii w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka jest realizowany dzięki Fundacji Dr Clown, która współpracuje z wykwalifikowanymi dogoterapeutami posiadającymi odpowiednie przeszkolenie, dokumentację dotyczącą psa oraz ubezpieczenie. W zajęciach biorą udział pacjenci Oddziału Rehabilitacji Neurologicznej GCZD.
Fundacja Dr Clown została zarejestrowana i zorganizowana w 1999 roku. Od początku działalności naszym celem było niesienie uśmiechów tam, gdzie są one najbardziej potrzebne - do chorych w szpitalach, zmagających się z bólem, lękiem i samotnością.
Nasze działania mają wspierać procesy leczenia, a także zapewnić bliskość osobom chorym i znajdującym się w sytuacjach kryzysowych poprzez wykorzystanie dobroczynnych właściwości uśmiechu. Wolontariusze Fundacji, tzw. Doktorzy Clowni, podczas wizyt w szpitalu przebrani są w fantazyjne, różnobarwne stroje i aby odwrócić uwagę chorych od szpitalnej rzeczywistości wykorzystują interaktywne zabawy, animacje, ale także wspierające rozmowy. W wyniku tych spotkań zostaje wzmocniona motywacja do walki z chorobą oraz zminimalizowane napięcie i stres spowodowane trudną sytuacją chorego. Aktualnie ponad 600 przeszkolonych wolontariuszy odwiedza regularnie z „terapią śmiechem” ponad 60 000 podopiecznych przebywających w szpitalach i różnego rodzaju placówkach w ponad 80 miastach w całej Polsce.
W ciągu roku realizujemy kilkanaście projektów finansowanych przez urzędy miast, urzędy wojewódzkie i inne organizacje, obejmujące pomoc w różnych sferach życia społecznego m.in. dotyczących osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, promowania idei wolontariatu, zdrowego stylu życia, szkoleń, integracji, osób 50+, zajęć z dziećmi podczas wakacji itp. Organizujemy także różnego typu wydarzenia i akcje, samodzielnie lub we współpracy z partnerami, jak np. „Wszystkiego dobrego dla chorego” (akcja organizowana z okazji Światowego Dnia Chorego), „Pociąg do uśmiechu" (akcja organizowana we współpracy z PKP Intercity), „Festiwal Uśmiechu” (największe wydarzenie w roku realizowane przez Fundację).
Aktualnie posiadamy odziały regionalne i miejscowe na terenie całego kraju, m.in. w: Białymstoku, Bydgoszczy, Częstochowie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławiu, Zielonej Górze.
czytamy na stronie Fundacji Dr Clown
Zajęcia w GCZD w Katowicach odbywają się raz w tygodniu, w każdą środę. Dzieci i piesek spotykają się na dworze, bo pamiętajmy, że Odział Rehabilitacji Neurologicznej znajduje się na poziomie 0. Zajęcia prowadzą dogoterapeuci ze Śląskiego Centrum Kynologicznego "Prestor".
Pierwsze zajęcia polegały raczej na oswojeniu się ze zwierzęciem. Teraz będą to już nie tylko proste ćwiczenia, ale również te bardziej zaawansowane.
mówi w rozmowie z nami rzecznik Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach, Wojciech Gumułka
Zobacz także
Te rzeczy wyjęto z dziecięcych przełyków. Gablota grozy w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach [Zdjęcia]
Piesek Tofu jest już w domu. Odwiedzamy go i rozmawiamy ze szczęśliwą właścicielką [Zdjęcia i Wideo]
Rok 2022 na zdjęciach fotoreporterów portalu WKATOWICACH.eu [Zdjęcia]
Czerwone Noski zawitały do GCZD w Katowicach. Dzięki współpracy z Tauronem będą odwiedzać młodych pacjentów regularnie
Dwójka lekarzy z GCZD nagrodzonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
"To był maraton". Lekarze z GCZD w Katowicach operowali dzieci w Ukrainie