Boże Ciało 2024 w Katowicach. Tłum wiernych przeszedł z katedry do kościoła dominikanów [Zdjęcia]
Tradycyjne procesje eucharystyczne wyruszyły na ulice Katowic z niemal wszystkich kościołów parafialnych w czwartek, 30 maja, kiedy dla katolików przypadła uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej, czyli tzw. Boże Ciało. Wierni przeszli ulicami miast i wsi, prosząc o błogosławieństwo dla ich domów i zakładów pracy. Jedna z największych katowickich procesji przeszła z archikatedry do kościoła dominikanów.
Boże Ciało 2024 w Katowicach
Aktualizacja, 30 maja 2024:
Za nami śródmiejska procesja Bożego Ciała w Katowicach. W modlitwach uczestniczyło wielu wiernych. W procesji udział wziął abp Adrian Galbas, metropolita katowicki.
Zobaczcie zdjęcia!
Wcześniej pisaliśmy:
Wierni Kościoła katolickiego co roku licznie uczestniczą w procesjach Bożego Ciała. W tym roku uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej przypada 30 maja. Tego dnia z kościołów wynosi się monstrancję z Najświętszym Sakramentem i w uroczystej procesji przechodzi się ulicami miast i wsi. Modląc się i śpiewając, wierni proszą o błogosławieństwo dla swoich domów, zakładów pracy i urodzaje na polach.
W Katowicach procesje Bożego Ciała wychodzą na ulice miasta z większości kościołów parafialnych. Jedna z największych odbędzie się w śródmieściu i przejdzie z katowickiej Archikatedry Chrystusa Króla do kościoła dominikanów pw. Przemienienia Pańskiego przy ulicy Sokolskiej.
Trasa procesji, której przewodniczyć będzie arcybiskup metropolita katowicki Adrian Galbas wiedzie ulicami:
- Powstańców,
- Wita Stwosza,
- Jordana,
- Mikołowską,
- Matejki
- i Sokolską.
Rozpoczęcie procesji po Mszy Świętej, która zostanie odprawiona o godzinie 9:00 w archikatedrze.
Tradycje związane z uroczystością Bożego Ciała
Procesja zatrzyma się przy czterech zbudowanych specjalnie na tę okazję ołtarzach. Tam zostaną odczytane fragmenty Ewangelii, a także zostaną odprawione modlitwy o pomyślność mieszkańców okolicy i pracujących w okolicznych zakładach pracy. W drodze śpiewa się pieśni eucharystyczne.
W czasie procesji dzieci, które w tym roku po raz pierwszy przyjęły Komunię Świętą, będą sypać kwiaty przed duchownym, który będzie niósł monstrancję. Nad nim niesiony jest ozdobny baldachim. Katolicy wierzą, że w konsekrowanej hostii urzeczywistnia się ciało Jezusa Chrystusa. Uroczystość obchodzi się w czwartek – dzień tygodnia, w którym Jezus ustanowił Eucharystię w czasie ostatniej wieczerzy z apostołami. Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej ma ruchomą datę - wypada w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej (drugi czwartek po zakończeniu okresu wielkanocnego). Ustanowił ją papież Urban IV w XIII wieku. W naszym kraju obchodzi się ją od 1320 roku.
Utrudnienia na drogach
Warto sprawdzić trasy procesji w poszczególnych parafiach planując podróż samochodem lub komunikacją publiczną przez Katowice. Tego dnia należy się spodziewać utrudnień w ruchu drogowym. Nad bezpieczeństwem zarówno uczestników procesji, jak i pozostałych uczestników ruchu będą czuwać policjanci drogówki – kierowcy będą musieli zastosować się do ich poleceń.
Większość procesji odbędzie się przed południem – warto to wziąć pod uwagę, planując podróż.
Przypominamy, jak tradycyjna procesja w ubiegłym roku wyglądała na katowickim Nikiszu. Zobaczcie zdjęcia!
Zobacz także
Urodziny profesor Joanny Wnuk-Nazarowej w Katowicach. Gala w Filharmonii Śląskiej [Zdjęcia]
Archidiecezja Katowicka ma trzech nowych księży. W katedrze odbyły się święcenia kapłańskie
Boże Ciało 2023. Zobaczcie zdjęcia i wideo z procesji na Nikiszu! [Galeria zdjęć + wideo]
Boże Ciało w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia z procesji w Śródmieściu!