CINiBA ogrodzona płotem! Elewacja do remontu
Wokół katowickiego gmachu Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej po raz kolejny ustawiono płoty i zabezpieczenia nad wejściami. Nie wszyscy wiedzą, że w 2013 roku z elewacji budynku odpadł jeden z jej elementów. Czy zatem przejście obok Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej wiąże się z niebezpieczeństwem? Zapytaliśmy o to przedstawicieli Centrum i Uniwersytetu Śląskiego.
Czytelnicy i studenci są bezpieczni
Wokół CINiB-y jest bezpiecznie. Tak wynika z rozmów naszego dziennikarza z przedstawicielami Centrum i Uniwersytetu Śląskiego. Co więc wokół budynku robią zabezpieczenia?
Zabezpieczenia, które pojawiły się wokół CINiB-y są związane z wynikami przeprowadzonego corocznego przeglądu elewacji.
informuje w rozmowie z portalem WKatowicach.eu, Asystent Dyrektora Centrum, Koordynator Zespołu ds. promocji i organizacji wydarzeń dr Katarzyna Wyszyńska
Teren wokół gmachu został zabezpieczony już po raz trzeci. Zabezpieczenia i płoty pojawiają się wówczas, gdy stan elewacji budynku jest prewencyjnie kontrolowany. Decyzję o takich kontrolach podjęto po tym, jak w 2013 roku z budynku odpadła jedna z kamiennych płyt elewacji. Od tego czasu nie odnotowano już więcej takich niebezpiecznych zdarzeń, a wokół CNIB-y nie stwierdza się występowania zagrożenia dla przechodniów. Prewencyjnie, w czasie kiedy przy elewacji budynku przeprowadzane są kontrole, budynek jest odgradzany, a wejścia zabezpieczane. Jak informują przedstawiciele Działu Inwestycji i Infrastruktury Budowlanej UŚ: obecnie prowadzone działania są ostatnimi z planowanych, przy których dochodzi do wygrodzenia obiektu.
Chodzi tylko o kontrolę? Nie tym razem
Pojawienie się płotów i zabezpieczeń tym razem ma związek nie tylko z kontrolą stanu elewacji. Wspomniany Dział Inwestycji i Infrastruktury Budowlanej UŚ zdecydował bowiem o konieczności przeprowadzenia jej remontu. Postępowanie w sprawie wyboru realizatora ogłoszono dwukrotnie, jednak do tej pory wykonawca nie został wyłoniony.
Postanowiono, że teren wokół CINIBA będzie wygrodzony, do czasu wyłonienia wykonawcy planowanych robót remontowych. Ogrodzenie tymczasowe ustawiono do czasu zakończenia konserwacji i planowanych remontów mających na celu zachowanie właściwego stanu technicznego elewacji. Przewiduje się, że od zawarcia umowy z wykonawcą robót, w okresie ok. 6 miesięcy powinny zakończyć się roboty budowlane i prace konserwacyjne. Kiedy jednak prace się rozpoczną - tego na razie nie wiadomo.
Elewacja w kolorze familoków
Gmach CINIBA w Katowicach jest laureatem wielu prestiżowych konkursów z dziedziny architektury i znalazł się w rankingu 101 Najciekawszych Budynków w Polsce. Indyjski piaskowiec w intensywnym „rudym” kolorze na elewacji Centrum ma stanowić nawiązanie do kolorów tradycyjnych śląskich familoków, czy rdzawymi kolorami obiektów przemysłowych, których na Śląsku nie brakuje.
Sam budynek, którego budowa pochłonęła niebagatelną sumę ponad 77 milionów złotych, jest doskonale wkomponowany w otoczenie i doskonale spełnia założone funkcje. Biblioteka jest usytuowana w sercu kampusu uniwersyteckiego, w centrum miasta. Z usług CINiB-y korzystają przede wszystkim naukowcy i studenci, ale także mieszkańcy miasta Katowice i całego regionu.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka ogrodzone tymczasowym płotem
Zobacz także
Zakończyły się prace na ulicy Chorzowskiej w Katowicach
Powrót nauki zdalnej na Uniwersytecie Śląskim
Rektor UŚ: Chciałbym zobaczyć w Katowicach Tokarczuk i Nussbaum, które rozmawiają o humanistyce. Wywiad portalu WKatowicach.eu
Trwa nabór aktywności do kolejnej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki w Katowicach
Katowice zostały Europejską Stolicą Nauki 2024. Co to oznacza dla mieszkańców?