Całe Katowice tańczą! Przed nami Tydzień Tańca. Trwają zapisy na warsztaty, turnieje i galę tańca
Gala Tańca w Pałacu Młodzieży, Ogólnopolski Turniej Tańca Nowoczesnego, warsztaty, debaty i konferencje naukowe - to część atrakcji, które Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach przygotowała w ramach Tygodnia Tańca w Mieście Nauki od 30 czerwca do 6 października. Uczestnicy wydarzeń będą mogli na parkietach tanecznych i podczas dyskursów naukowych podziwiać artystów i ekspertów, którzy tę szczególną aktywność kochają i praktykują, czerpiąc z niej to, co najlepsze, m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Śląskiego „Katowice”, Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach „Silesianie”. Odbędą się także warsztaty, podczas których będzie można poruszać się z mistrzami i poczuć na własnej skórze dobroczynne właściwości tańca.
Tydzień Tańca w Katowicach
Taniec to nie tylko forma rozrywki, ale również wszechstronny sposób na rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny. Przez wieki pełnił funkcję komunikacyjną, rytualną, a także artystyczną. Dziś, poza swoją wartością kulturową, taniec stanowi doskonałą metodę na poprawę kondycji, wzmocnienie mięśni i koordynacji, a także redukcję stresu.
Tańcząc, angażujemy ciało i umysł, co wpływa na naszą pewność siebie, kreatywność oraz poprawia samopoczucie. Jedną ze specjalności na Wydziale Wychowania Fizycznego w AWF Katowice jest taniec i artystyczne formy aktywności ruchowej, dlatego nie dziwi fakt organizowania przez katowicką akademię 39. tygodnia w Mieście Nauki, czyli Tygodnia Tańca.
Taniec to nie tylko forma ekspresji artystycznej, czy próba możliwości fizycznych człowieka, ale również niezwykle istotny element w jego życiu. To uniwersalny język, który łączy ludzi ponad barierami kulturowymi, dając przestrzeń do wyrażania emocji, budowania relacji oraz wspólnoty - zrozumiały dla wszystkich międzynarodowy język ruchu. Celem tego tygodnia jest ukazanie wielowymiarowości zjawiska, jakim jest taniec, jako narzędzia kreowania sztuki, artystycznego sportu wyczynowego, rekreacji ruchowej, czy środka terapeutycznego. To aktywność, którą można badać wieloaspektowo i wykorzystywać jej zalety w różnych dziedzinach życia. Wierzymy, że każdy, niezależnie od wieku i umiejętności, może doświadczyć mocy tańca i czerpać z jego zasobów. To właśnie postaramy się pokazać za pomocą wydarzeń podczas Tygodnia Tańca. mówi kurator Tygodnia Tańca w Mieście Nauki, dr Artur Fredyk z AWF Katowice
Breaking na start
W klimat tygodnia wprowadzą tancerze breakingu ulicznego. Swój pokaz zaprezentują w poniedziałek 30 września o 17:30 przy Galerii Katowickiej na Placu Szewczyka lub w razie niepogody przy wejściu od ul. 3 Maja. Wszyscy, którzy uczestniczyli niedawno w zajęciach breakingu Tygodnia Olimpizmu wiedzą, jak spektakularnie tańczą B-boy Dragon – Grzegorz Konieczny - B-boy Klama - Adam Chytry, B-boy Pato – Patryk i B-girl Wasza. Nie można tego przegapić!
AWF Katowice Dance Cup
Z okazji Tygodnia Tańca w sobotę 6 października w Szkole Mistrzów odbędzie się turniej tańca nowoczesnego, który zgromadzi solistów, duety, grupy i formacje taneczne z całego kraju. Ogólnopolskie zawody będą doskonałą okazją do zaprezentowania różnorodnych stylów tanecznych, takich jak hip-hop, jazz dance, disco dance, Pa Impro czy Modern & Contemporary. Uczestnicy przystąpią do rywalizacji w różnych kategoriach wiekowych i poziomach zaawansowania, a ich występy oceni profesjonalne jury.
Turniej ma za zadanie wypromować taniec jako formę sztuki i sportu, dając tancerzom możliwość rozwoju oraz integracji z innymi pasjonatami tańca, a widowni podziwiania niezwykłego spektaklu, który, jak przewidują organizatorzy, stanie się wydarzeniem cyklicznym.
Wszystko to w kampusie AWF Katowice, w Nowej Hali, ul. Mikołowska 72a. Na wydarzenie obowiązują zapisy.
Roztańczony Pałac Młodzieży
Czwartkowe popołudnie i wieczór 3 października warto spędzić w katowickim Pałacu Młodzieży, gdzie odbędzie się Gala Tańca z udziałem regionalnych zespołów tanecznych, m.in.: Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” - patrona wydarzenia, zespołów tanecznych Pałacu Młodzieży, Akademickiego Zespołu Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy”, Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach „Silesianie”, studentów Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego z Bytomia i studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.
To niezwykłe widowisko poprowadzą specjaliści od tańca ze Szkoły Mistrzów - dr Jerzy Trzaska, Bożena Kowalik i dr Artur Fredyk, a wsparcie konferansjerskie zapewni Kuba Abrahamowicz. Zapowiada się pięć godzin wspaniałej zabawy! Zapisywać można się TUTAJ.
Weź taniec na warsztat!
Tydzień Tańca to idealny czas na doskonalenie umiejętności tanecznych pod okiem ekspertów. Organizatorzy zadbali, aby w harmonogramie znalazły się praktyczne zajęcia z różnych form tańca. 1 października, we wtorek warsztaty „Taniec w fitnessie” dla nauczycieli poprowadzi Angelika Torbus ze Szkoły Mistrzów. Ta forma aktywności fizycznej łączy elementy choreografii z intensywnymi ćwiczeniami, dostarczając nie tylko świetnej zabawy, ale także licznych korzyści zdrowotnych.
Popularność tańca w fitnessie wzrosła dzięki programom takim jak zumba, aerobic taneczny, czy hip-hop fitness, które przyciągają ludzi w różnym wieku i o różnych poziomach sprawności fizycznej. Jedną z największych zalet zajęć fitness jest ich wpływ na układ sercowo-naczyniowy, spalanie kalorii oraz poprawę kondycji. Dzięki regularnym treningom poprawia się koordynacja ruchowa, elastyczność oraz siła mięśni, co sprzyja ogólnej poprawie sylwetki i zdrowia. Zapisy na to wydarzenie zostały już zamknięte.
W piątek 4 października tancerze zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” przekonają wszystkich, że „Taniec to nie obciach” na warsztatach polskich tańców narodowych. Te inspirujące zajęcia skierowane do młodzieży i studentów poprowadzą doświadczeni bywalcy wielu światowych parkietów. Uczestnicy będą mieli okazję nauczyć się podstaw tańców ludowych, a także elementów współczesnych stylów tanecznych. Zajęcia mają zachęcić młodych ludzi do aktywnego spędzania czasu oraz odkrycia radości płynącej z tańca, przełamując stereotypy i obawy związane z tym rodzajem aktywności. Od 9:30-12:30 na kampusie AWF Katowice. Obowiązują zapisy.
Taniec dobry na wszystko
Taniec może zresetować twoje ciało i umysł, uwalniając od stresu i lęków dnia codziennego. słowa amerykańskiej tancerki Gabrielle Roth obrazują liczne korzyści wypływające z praktykowania tej formy ruchu
Na pytanie, czy „Taniec to zdrowie?": w panelu dyskusyjnym 2 października w Kato Science Corner, odpowiedzą fizjoterapeuci i tancerze. Opowiedzą o tańcu w rehabilitacji i w lecznictwie. Będzie o tym, w jaki sposób taniec może wspierać rehabilitację osób po urazach, poprawiać sprawność fizyczną, a także pozytywnie wpływać na psychikę. Ważnym punktem dyskusji będzie również temat wyzwań zawodowych tancerzy – ich specyficznych problemów zdrowotnych, warunków pracy i potrzeby wsparcia w zakresie ochrony zdrowia. Debata będzie okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy między różnymi środowiskami, a swoją obecnością uświetnią ją m.in.: dr Aldona Wieczorek i mgr Agnieszka Karczmarz – absolwentka AWF Katowice, tancerka i fizjoterapeutka.
A 30 września można wziąć udział w terapii tańcem! W Kato Science Corner od 15:30 do 17:00 Katarzyna Rybok - absolwentka choreografii i technik tanecznych na Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach - tancerka, fizjoterapeutka i pedagog, wykładowczyni na wydziale Nauk o Zdrowiu, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza na niezwykłe zajęcia.
Wykład poruszał będzie aspekty dotyczące roli tańca w życiu człowieka oraz możliwości wykorzystania różnych technik i form tanecznych do twórczego rozwijania świadomości o swoich możliwościach i współpracy z partnerem. Przedstawione będą historyczne oraz współczesne przykłady wykorzystania tego uniwersalnego oraz wszechstronnego narzędzia w pracy terapeutycznej z dziećmi i dorosłymi. Uczestnicy będą mogli również w sposób praktyczny osobiście doświadczyć w pigułce dobrostanu oddziaływania tańca.
Taniec na ekranie
Tydzień Tańca będzie także okazją do przeglądu kinowych hitów z tańcem w roli głównej. Poniedziałek 30 września w Kinie Światowid seanse dla wszystkich grup wiekowych. Będzie „Balerina”, „Billie Elliot”, kultowa „Deszczowa piosenka” i „Tańcząc Pinę”. Zapisy TU.
Taniec a nauka
W niedzielę 6 października naukowy finał tygodnia. Od 9:00 do 18:00 sesja naukowa, wykłady i debata online. „Taniec w nauce i praktyce” – Konferencję Naukowo-Dydaktyczną Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, której głównym celem jest prezentacja i wymiana wiedzy płynącej z badań naukowych na temat tańca oraz innych dyscyplin, które są z nim nierozerwalnie związane poprowadzi kurator tygodnia dr Artur Fredyk.
Doniesienia naukowe pogłębią wiedzę na temat wpływu technik tanecznych na organizm człowieka. Prezentacje dotyczyć będą, także zebranej wiedzy teoretycznej opisującej zjawisko tańca we współczesnym świecie, m.in wpływu technik tanecznych na organizm człowieka, choreologii, choreoterapii, fizjoterapii tancerzy, sportów artystycznych z elementami tańca.
To tylko część z punktów programu. Więcej na ich temat oraz zapisy na aktywności dostępne są TUTAJ.
Zobacz także
Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Europejskim Mieście Nauki Katowice 2024 [Zdjęcia]
Weekend w Katowicach 27-29 września. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
Ostatnia wakacyjna potańcówka przed Teatrem Śląskim w Katowicach. Byliśmy tam razem z Wami! [Galeria zdjęć]
Roztańczony Wyspiański w gorący sobotni wieczór! Za nami przedostatnia z zapowiedzianych przez Teatr Śląski potańcówek! [Zdjęcia i wideo]
Na Disco Spichlerz bawimy się za darmo! Kiedy najbliższa potańcówka?
Potańcówki i biesiady. Gdzie będziemy się bawić w Katowicach?
Daliście czadu! Za nami kolejna potańcówka Roztańczony Wyspiański [Zdjęcia, wideo]
Taniec na przerwie? To "Aktywna przerwa" w Szkole Podstawowej nr 33 w Katowicach [Zdjęcia i wideo]