Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej ma powstać przy ul. Medyków. SUM zmienia plany na inwestycję
W drugiej połowie października 2024 roku katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) ogłosił konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji urbanistyczno- architektonicznej Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach-Ligocie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Placówka ma powstać przy ul. Medyków i będzie to jej jedyna lokalizacja, choć pierwotne założenia były inne.
Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach powstanie przy ul. Medyków
Budowę planowano już na początku 2023 roku
O tym, że Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach planuje budowę Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach-Ligocie informowaliśmy już w styczniu 2023 roku. Wówczas Lasy Państwowe i SUM podpisały list intencyjny dotyczący przekazania uczelni terenów przy ul. Śląskiej w Katowicach, gdzie mieści się Willa Chruszczowa. Budynek został wybudowany w Katowicach w latach 50. XX wieku. Willa miała ugościć I sekretarza Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego. Tak się jednak nigdy nie stało. Przez lata budynek był wykorzystywany w różnych celach, jednak w ostatnim czasie stał pusty. To właśnie on miał się stać jednym z budynków Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach-Ligocie.
Powstały już nawet wizualizacje oraz koncepcje na podział placówki na dwie lokalizacje – przy ul. Medyków 10 oraz właśnie przy ul. Śląskiej – w Willi Chruszczowa.
Plany się zmieniły
W drugiej połowie października 2024 roku katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) ogłosił konkurs realizacyjny na opracowanie koncepcji urbanistyczno- architektonicznej Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach-Ligocie. Konkurs uwzględnia tylko jedną lokalizację – przy ul. Medyków, jednak nie jak wcześniej planowano (przy ul. Medyków 10), ale bardziej na południe, w okolicach akademików przy ul. Medyków 24.
Jak tłumaczy nam rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Agata Pustułka, koncepcja Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej zmieniła się. SUM chce wykorzystać lepiej działkę przy ul. Medyków, bo znajduje się ona bliżej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Powstanie Centrum w tym miejscu stanowiłoby więc uzupełnienie całego kompleksu placówek medycznych znajdujących się w tej okolicy, co ma być bardziej komfortowe dla pacjentów. Ponadto, jak informują nas przedstawiciele SUM, stan terenu przy ul. Śląskiej dokładnie przeanalizowano w czasie specjalnych audytów i uznano, że zlokalizowanie tam Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej nie będzie najlepszym pomysłem.
Nie rezygnujemy z tego terenu, nasze ustalenia z Lasami Państwowymi pozostają w mocy. Po podpisaniu listu intencyjnego i zaprezentowaniu pierwszych koncepcji na wykorzystanie tzw. Willi Chruszczowa, przeprowadzono jeszcze techniczne analizy i audyty, które sprawiły, że SUM postanowił o zlokalizowaniu Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w jednej lokalizacji – przy ul. Medyków. mówi w rozmowie z naszym dziennikarzem rzecznik SUM, Agata Pustułka
Działka przy ul. Śląskiej będzie więc musiała zaczekać na swój moment, a architekci stający do konkursu SARP będą musieli zaprezentować koncepcję Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej SUM na działce przy ul. Medyków.
Celem inwestycji „Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej w Katowicach-Ligocie" jest stworzenie nowoczesnej, kompleksowo zorganizowanej bazy dydaktyczno - fizjoterapeutycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Założeniem projektu jest stworzenie przestrzeni (wraz z niezbędną infrastrukturą) dla udzielania przez fizjoterapeutów specjalistycznych świadczeń na rzecz małych pacjentów – dzieci zmagających się z chorobami nowotworowymi. Lokalizacja obiektu stanowić ma uzupełnienie procesów rehabilitacyjnych, gdyż zielone, naturalne otoczenie pozytywnie będzie wpływać na zdrowie fizyczne i psychiczne małych pacjentów. W przypadku dzieci, które są szczególnie podatne na bodźce zewnętrzne, kontakt z naturą wpływa na obniżenie poziomu stresu, poprawę nastroju oraz zwiększenie odporności psychicznej. Pacjenci będą mieć możliwość odpoczynku od zgiełku i bodźców miejskich, co wspierać będzie ich proces rehabilitacji oraz koncentracji na ćwiczeniach. Dzięki temu możliwy będzie osiągnięcie lepszych wyników terapeutycznych i szybszy powrót do zdrowia. mówi nam rzecznika SUM, Agata Pustułka
Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej a wycinka drzew
W mediach społecznościowych po ogłoszeniu konkursu SARP rozgorzała dyskusja na temat wybranej przez Śląski Uniwersytet Medyczny lokalizacji budowy. Chodzi o to, że działka przy ul. Medyków, na której ma powstać Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej jest porośnięta drzewami. Rzeczniczka SUM uspokaja.
Zaplanowany, nieużytkowany teren pod inwestycję wskazano na miejscu uprzednio zabudowanym obiektami pomocniczymi (magazynowo – gospodarczymi), gdzie zlokalizowane są nieużytkowane pustostany oraz infrastruktura techniczna. Przeprowadzona inwentaryzacja miała na celu określenie stanu zieleni na wskazanym terenie, oznaczenia drzew, których usunięcie jest obligatoryjne (część zieleni rośnie bezpośrednio nad ciągami technologicznymi) oraz wskazanie ewentualnych drzew do usunięcia pod planowaną inwestycję, ale przy uwzględnieniu, iż projektant będzie zobowiązany do wykonania projektu zagospodarowania terenu, a w tym nowych nasadzeń. informuje Agata Pustułka
Za racjonalnym podejściem do zagospodarowania tej lokalizacji przemawia także fakt, że teren poddany inwentaryzacji jest sklasyfikowany zgodnie oznaczeniem użytków symbolem Bi – czyli inne tereny zabudowane. Drzewa, które tam rosną jako samosiejki (roślinność, która wyrosła samoistnie), nie były sadzone zgodnie z żadnym planem zagospodarowania terenu ani projektem nasadzeń. Miejsce to nie zostało przewidziane jako teren zieleni miejskiej czy parkowej. dodaje rzecznika SUM
Jak zapewniają nas przedstawiciele Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, w ramach działań kompensacyjnych, planowane jest nowe nasadzenie drzew i krzewów, które będzie przemyślane oraz dostosowane do planu zagospodarowania przestrzennego. Takie nasadzenia stworzą bardziej uporządkowaną i funkcjonalną zieleń, dostosowaną do potrzeb społeczności, pacjentów i otoczenia, jednocześnie z zachowaniem wartości przyrodniczej.
Inwentaryzacja ma na celu precyzyjne zlokalizowanie zieleni i umiejscowienie jej na mapie cyfrowej, tak aby projektant mógł je wziąć pod uwagę w procesie projektowania. Do tej pory nie został złożony wniosek o wycinkę zieleni. Ostatecznie, obszar objęty inwestycją, zostanie opisany w projekcie zagospodarowania terenu zatwierdzonym decyzją o pozwoleniu na budowę.
Zobacz także
W Katowicach powstają najwygodniejsze szpilki na świecie? Stworzyli je Adam i Beata - fizjoterapeutka SUM [Zdjęcia]
Jubileusz 50-lecia Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach [Zdjęcia]
Willa Chruszczowa w Katowicach. Powstanie w niej Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej [Galeria zdjęć]