Co tak śmierdzi na Dąbrówce Małej i Milowicach? [Zdjęcia + wideo]

Redakcja WKATOWICACH.eu
19.08.2024w Katowicach

Co jest źródłem fetoru w Dabrówce Małej i Milowicach? To pytanie zadają sobie mieszkańcy Katowic, Sosnowca, Siemianowic Śląskich czy Czeladzi. Fakty są takie. MPGK w Katowicach ma nowoczesną halę hermetyzacyjną, która od 2022 roku pozwala zamknąć proces przetwarzania odpadów w szczelnych pomieszczeniach. Problem w tym, że mieszkańcy nadal skarżą się na nieprzyjemny zapach, który utrudnia codzienne życie. Spółka zaznacza jednak, że w okolicy działają też inne firmy. Protokół oględzin w MPGK znajdziecie do pobrania na dole tekstu.

protest mpgk

Smród na Dąbrówce Małej i Milowicach

Problem nieznośnych zapachów w tym rejonie Katowic jest znany od lat. Choć od początku Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach podkreśla, że to nie jego działalność powoduje trudności na tak dużym terenie, to cały czas unowocześnia zakład i dostosowuje swoją działalność do norm krajowych i europejskich. W połowie 2022 roku oddano do użytku halę hermetyzacyjną, która doszczelniła końcowy etap przetwarzania odpadów zmieszanych, a cały proces przebiega od tego momentu w zamkniętych pomieszczeniach, z których powietrze kierowane jest do wielostopniowej instalacji oczyszczania z pyłów i ewentualnych złowonnych składników.

Mimo tej inwestycji problem smrodu w tamtym rejonie nie zniknął.

Warto zwrócić uwagę, że w tej okolicy działalność przemysłową prowadzi co najmniej kilkanaście podmiotów prywatnych. Są wśród nich również przedsiębiorstwa, które przetwarzają i gromadzą odpady na wolnym powietrzu. Okoliczni mieszkańcy wskazują także na nielegalne praktyki związane z pozbywaniem się śmieci.

mówi w imieniu MPGK Katowice Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej

Rzeczywiście 16 sierpnia 2024 podjęliśmy interwencję w sprawie wyczuwalnego fetoru, który miał najprawdopodobniej pochodzić z firmy BM Recykling. Na miejscu strażnicy nie mogli jednak tego potwierdzić, ponieważ zapach unosił się w całej okolicy. Był wyczuwalny na ulicach Konopnickiej, Mysłowickiej, Kolejowej czy Powstańców.

mówi naszemu portalowi zastępca komendanta siemianowickiej straży miejskiej, Jacek Kuklok

W poniedziałek, 19 sierpnia, na ul. Milowickiej w Katowicach odbył się protest radnych i mieszkańców. Rozpoczął się o godzinie 7:00 przed główną bramą wjazdową do zakładu. Obecni byli na nim m.in. radni z Sosnowca i Czeladzi. 

To protest przeciwko odorowi, który emitowany jest z okolic Katowic w kierunku m.in. Sosnowca, Czeladzi i Siemianowic. Pamiętam nasze pierwsze działania ponad 10 lat temu w tej sprawie. Niestety pomimo montażu profesjonalnych kopuł nad kompostownikami przez MPGK Katowice, problem smrodu nie został rozwiązany. W 2023 r. Rada Miejska w Czeladzi podjęła uchwałę, której celem ma być walka z podobnymi problemami. Uregulowania wymagają przepisy prawa, które muszą pozwolić na szybkie ujawnienie emitenta smrodu, a także zapewnić niezwłoczne zaprzestanie uciążliwej działalności.

mówi przewodniczący Rady Miejskiej w Czeladzi, Dominik Penar

29 zdjęć

Protest mieszkańców przed bramą MPGK w Katowicach

WIOŚ kontroluje MPGK Katowice

Zakład Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów przy ulicy Milowickiej w Katowicach jest stale poddawany licznym kontrolom organów odpowiadających za obszar związany z ochroną środowiska. Te mają miejsce o różnych porach, również w godzinach wieczornych. Tylko od 7 do 13  sierpnia odbyły się tu 3 szczegółowe kontrole Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pracownicy organu przeprowadzili szczegółowe oględziny zakładu, a te kontrole – podobnie jak wcześniej – potwierdzają, że zakład nie jest źródłem uciążliwego zapachu.

Od dawna mieszkańcy wskazują, że to nasz zakład jest źródłem uciążliwości zapachowych. My działamy transparentnie, w pełni współpracujemy z organami kontrolującymi naszą działalność, a ich interwencje za każdym razem wskazują brak naszego związku z tym problemem.

tłumaczy Dariusz Prenzel, dyrektor zakładu 

Kontrole nierzadko odbywają się w godzinach wieczornych, gdy mieszkańcy zgłaszają ponowne pojawienie się uciążliwego zapachu w ich sąsiedztwie. Przyjeżdżamy wtedy specjalnie na teren zakładu, mimo że pracownicy opuszczają ten obiekt około godziny 14:00 i nie prowadzą żadnych działań w godzinach wieczornych i nocnych. Godziny pracy naszego zakładu to kolejne potwierdzenie, że spółka nie ma związku z tymi problemami.

dodaje

Jak podkreśla Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach, złość mieszkańców jest zrozumiała, ale skierowana w złym kierunku.

W tym rejonie działa wiele innych zakładów, które nie są poddawane takim kontrolom, jak nasza spółka. Dotychczasowe działania mieszkańców powodują jedynie utrudnienia w działalności MPGK, ale nie rozwiązują ich problemu, ponieważ uciążliwości zapachowe wciąż nie znikają. Warto więc chyba zastanowić się nad tym, kto faktycznie stoi za problemem mieszkańców, przeprowadzić kontrole w odpowiedzialnych za to podmiotach i doprowadzić do rozwiązania tej sytuacji raz na zawsze. My jesteśmy otwarci na współpracę, służymy naszą pomocą, ale przypominamy również, że w przypadku pomówień będziemy bronić dobrego imienia spółki, korzystając także z narzędzi, jakie dają właściwe przepisy prawa.

wyjaśnia Prenzel

Co zrobić, jeśi czujesz fetor? Najlepiej zgłosić to do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska mailowo na WYŚLIJ WIADOMOŚĆ lub telefonicznie na 539 344 130. Można też zadzwonić na policję.

Kategoria: Powiązane pliki [1]
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) Format Pobierz
Kategoria: Pliki
SKM_C364e M24081612170.pdf
pdf 1.3MB

Zobacz także

MPGK Katowice współorganizowało Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej
MPGK Katowice współorganizowało Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej
w Katowicach

MPGK Katowice współorganizowało Forum Regionalnej Gospodarki Komunalnej

Seniorzy zajrzeli do Zakładu Odzysku i Utylizacji Odpadów katowickiego MPGK. Na naukę ekologii nigdy nie jest za późno! [Zdjęcia]
Seniorzy zajrzeli do Zakładu Odzysku i Utylizacji Odpadów katowickiego MPGK. Na naukę ekologii nigdy nie jest za późno! [Zdjęcia]
w Katowicach

Seniorzy zajrzeli do Zakładu Odzysku i Utylizacji Odpadów katowickiego MPGK. Na naukę ekologii nigdy nie jest za późno! [Zdjęcia]

Czystsze powietrze dzięki inwestycji MPGK Katowice. Spółka nagrodzona przez Polską Izbę Ekologii
Czystsze powietrze dzięki inwestycji MPGK Katowice. Spółka nagrodzona przez Polską Izbę Ekologii
w Katowicach

Czystsze powietrze dzięki inwestycji MPGK Katowice. Spółka nagrodzona przez Polską Izbę Ekologii

     

do góry