Co wiemy o generale Szeptyckim? Czasowa wystawa w Muzeum Śląskim
Muzeum Śląskie w Katowicach przygotowało czasową wystawę na temat generała Stanisława Szeptyckiego pn.: "Był to dzień niezapomniany — droga generała Stanisława Szeptyckiego na Górny Śląsk". Możemy poznać jego życie na dwóch płaszczyznach: prywatnej i wojskowej.
O Szeptyckim w Muzeum Śląskim
Muzeum Śląskie przypomina, że oprócz wystaw stałych w placówce znajduje się wiele ciekawych wystaw czasowych. Jedna z nich dotyczy Stanisława Szeptyckiego.
20 czerwca 1922 roku oddziały wojska polskiego przekroczyły w rejonie Szopienic dawną granicę polsko-niemiecką, rozpoczynając proces obejmowania części Górnego Śląska przypadłego Polsce. Widok generała Stanisława Szeptyckiego na koniu, który prowadził wtedy czoło kolumny wojskowej przez most na rzece Brynicy, jest jednym z najbardziej charakterystycznych wizerunków tych wydarzeń. W różnych miejscowościach żołnierzy, którzy do nich wkraczali, witały tłumy mieszkańców, barwne bramy triumfalne oraz przedstawiciele lokalnych władz. Generał stanowił wówczas dla Górnoślązaków symbol nowego państwa polskiego, który wielu z nich wyczekiwało.
Po 15 latach Polonia, jeden z najpoczytniejszych w regionie dzienników, pisała o tym następująco: „Od owej chwili nazwisko generała Szeptyckiego wyryte jest trwale w pamięci i sercu każdego Polaka na Górnym Śląsku”.
Był to dzień niezapomniany. […] Życzę Śląskowi wszystkiego najlepszego i zawsze niezmiernie się cieszę, gdy dochodzą mnie stamtąd pomyślne wieści. wspominał generał z nostalgią
Generał Szeptycki kojarzy nam się więc z przyłączeniem Śląska do Polski. Co jednak o nim wiedzą mieszkańcy Górnego Śląska? Warto wybrać się do Muzeum Śląskiego, by poznać jego biografię. Pracownicy muzeum postanowili przypomnieć postać generała z okazji 100. rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Stanisław Szeptycki był jednym z najważniejszych dowódców wojskowych okresu tworzenia niepodległej Polski. Była to osoba, którą w wielu kręgach zapamiętano jako stanowczego dowódcę, ceniącego honor i obowiązkowość, jak również przeciwnika nieuczciwości oraz nieformalnych rozgrywek politycznych. Dowodem tego może być jego dwukrotne wystąpienie w obronie legalnej władzy w momencie zamachu wojskowego (zamach gen. Januszajtisa 1919 i przewrót majowy 1926). Równocześnie z wojskową stanowczością zapamiętano jego życzliwość dla ludzi oraz chęci niesienia pomocy.
Marian Romeyko, oficer wojska polskiego, wspominał go następującymi słowami: „Szeptycki należał do oryginalnych i wymierających już postaci XIX wieku, całkowicie oddanych powołaniu żołnierskiemu”.
Podczas wystawy możemy zapoznać się z dwoma płaszczyznami życia generała: prywatną oraz wojskową. Ekspozycję uzupełnia zbiór obiektów związanych z górnośląskimi wydarzeniami 1922 roku, w którym najważniejsza jest pamiątkowa szabla ofiarowana generałowi przez władze województwa śląskiego. Odtworzenie drogi generała Szeptyckiego na Górny Śląsk oraz atmosfery towarzyszącej przyłączeniu Górnego Śląska do Polski umożliwiły liczne artefakty pochodzące ze zbiorów Archiwum Szeptyckich, będącego własnością Fundacji Rodu Szeptyckich oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Kuratorami wystawy "Był to dzień niezapomniany — droga generała Stanisława Szeptyckiego na Górny Śląsk" są Piotr Rygus i Bartosz Wesołowski. Można oglądać ją w Muzeum Śląskim w Katowicach do 30 września 2022 roku.
Źródło: Muzeum Śląskie w Katowicach
Zobacz także
Obchody 11 listopada 2022 w Katowicach. Biegi, piknik patriotyczny i uroczysty apel [Program]
Łaźnia Gwarek przejdzie metamorfozę. Podpisano umowę na rewitalizację
Wystawa malarstwa Grupy Janowskiej. Zobaczcie te niesamowite dzieła [Galeria zdjęć]
Szychta kreatywna w Muzeum Śląskim w Katowicach
Międzynarodowy Dzień Głuchych w Muzeum Śląskim. Czeka wystawa Głusza
Wystawa Vincenta Van Gogha w Szybie Wilson w Katowicach
Industriada 2022 [Bilety, program, bezpłatny transport]
Wystawa Marty Frej w Katowicach "60 na 100. SĄSIADKI. Głosem kobiet o powstaniach śląskich i plebiscycie" [Galeria zdjęć]
Sierpień w Muzeum Śląskim. Obok wystaw stałych i czasowych, w Muzeum nie zabraknie interesujących wydarzeń
Muza w Muzeum, czyli cykl plenerowych koncertów na scenie Muzeum Śląskiego w Katowicach