Niedziela, 06 kwietnia 2025

Drzewo Roku 2025. 180-letni buk Grażyna z Katowic najpiękniejszy w Polsce? [Zdjęcia]

Olga Krzyżyk
07.03.2025w Katowicach

Katowickim kandydatem na Drzewo Roku 2025 konkursu Klubu Gaja jest buk Grażyna, który rośnie w Lasach Murckowskich. To imponujące drzewo ma 180 lat i mierzy 37 metrów wysokości.

buk Grażyna w lasach w Katowicach drzewoFoy. Jakub Dyl/WKATOWICACH.eu. Buk Grażyna w Lasach Murckowskich

Buk Grażyna - 180-letnie drzewo z Lasów Murckowskich

Wiekowe dęby, buki, lipy i wiązy, wierzba płacząca, jabłoń domowa i oliwnik wąskolistny to tegoroczni finaliści organizowanego przez Klub Gaja konkursu Drzewo Roku w Polsce. Wśród finalistów jest także drzewo z Katowic, a dokładnie buk Grażyna.

Katowicki buk Grażyna to 180-letni buk zwyczajny, który ma 37 m wysokości i 500 cm w obwodzie. Drzewo to znajdziemy w starodrzewiu buczynowym Lasów Murckowskich. Buk Grażyna stał się symbolem dla społeczności lokalnej, która podjęła działania w walce o zachowanie drzewostanu, nie zgadzając się na wycinanie starodrzewia. 

Drzewo jest też domem dla rzadkich i chronionych gatunków zwierząt, m.in. zagłębka bruzdkowanego, chrząszcza wpisanego na czerwoną listę gatunków krytycznie zagrożonych.

19 zdjęć

Buk "Grażyna" w Lasach Murckowskich

Buk został zgłoszony do konkursu przez Bartłomieja Zatorskiego, Gabriela Tomczaka oraz Radę Dzielnicy nr 18 Murcki.

W czerwcu wszyscy będą mogli oddać swój głos na buka Grażynę w konkursie Drzewo Roku. Aby wesprzeć katowickiego kandydata, wystarczy odwiedzić stronę internetową Klubu Gaja i oddać głos.

Konkurs Drzewo Roku 2025

Tegoroczna 15. edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 50 zgłoszeń ulubionych przez społeczności lokalne drzew z całej Polski. Obecnie zakończył się pierwszy etap konkursu, w którym Jury spośród otrzymanych zgłoszeń wybrało 16. finalistów. Już w czerwcu wezmą oni udział w głosowaniu internetowym o tytuł Drzewa Roku 2025. Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie European Tree of the Year w 2026 roku.

Coroczne wybory Drzewa Roku gromadzą drzewa najbardziej ulubione przez społeczności lokalne, drzewa z opowieścią, która jednoczy ludzi.

To już 15 edycji konkursu. W tym czasie poznawaliśmy wspaniałe drzewa i ich niezwykłe historie. Budowaliśmy wspólnie kapitał społeczny wokół przyrody. Odkrywaliśmy miejsca nieznane szerokiemu odbiorcy dzięki pasji i wytrwałości lokalnych działaczy i działaczek. Zdobywaliśmy europejskie tytuły. Dziękuję wszystkim dotychczasowym uczestniczkom i uczestnikom oraz zapraszam do tegorocznego plebiscytu. mówi Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja

Każda kolejna edycja konkursu prezentuje nowe osobliwości dendrologiczne Polski oraz ich ciekawe historie i znaczenie dla lokalnych społeczności. Poziom konkursu jest bardzo wysoki. Zdecydowana większość drzew uzyskuje maksymalną liczbę punktów za cechy osobnicze, co świadczy o ich roli w krajobrazie. Czynnikiem decydującym o zakwalifikowaniu drzew do dalszych etapów konkursu jest ich historia i znaczenie dla człowieka. W tej sytuacji konkurs Drzewo Roku staje się inspiracją do zapoznania się z historią regionu, działalności literackiej i artystycznej oraz do działań z zakresu ochrony przyrody. dodaje biolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i członek Jury konkursu Drzewo Roku, prof. Zbigniew Wilczek

Finaliści konkursu Drzewo Roku 2025

Jabłoń Perpetua

  • Jabłoń Perpetua (Kowalowa, gm. Mieroszów, woj. dolnośląskie) – jabłoń domowa (Malus domestica), wiek ponad 120 lat, wys. 8,5 m, obw. 192 cm. Zgłoszona przez Sołectwo Kowalowa.

Miejscowi nazywają ją nieoficjalnym imieniem Perpetua (Wieczna) ze względu na jej wiek i żywotność. Historia drzewa jest dobrze udokumentowana na starych pocztówkach. Jesienią i zimą pozbawiona liści sylwetka Perpetui wygląda krucho i słabo, jak przygarbiony, zmęczony życiem człowiek. Lecz w tym pozornie kruchym pniu kryje się siła, która napędza to wyjątkowe drzewo od dziesiątków lat. Wiosną i latem Perpetua zmienia się w starszą damę o wiekowym ciele, ale młodą duchem. Łączy przeszłość z przyszłością – jej zielone życie rozpoczęło się na przełomie XIX i XX w. Wyrosła obok wiejskiej zagrody, w spokojnej dolinie. Miała około 50 lat, gdy miejsce dawnych niemieckich gospodarzy zajęli nowi, mówiący po polsku. Jej owoce z pewnością jedli kuracjusze z pobliskiego sanatorium oraz nieodległego Sokołowska, słynnego m.in. z powieści „Empuzjon” Olgi Tokarczuk, idąc na przepisany przez lekarza spacer. Społeczność lokalna stara się o objęcie jej ochroną pomnikową.

Lipa Reymonta

  • Lipa Reymonta (Prażki, gm. Będków, woj. łódzkie) – lipa drobnolistna (Tilia cordata), wiek. 350/420 lat, wys. 25 m, obw. 820 cm, pomnik przyrody. Zgłoszona przez Stowarzyszenie „Nasza Wolbórka”.

Lipa drobnolistna w Prażkach-Wolbórce rośnie w dawnej osadzie młyńskiej Jakubów. Od 1880 roku związana z rodziną Reymontów i samym pisarzem. Władysław Stanisław Reymont (1867-1925) pisywał swoje pierwsze utwory literackie w cieniu tego rozłożystego drzewa, które pomimo swojego podeszłego wieku nadal zakwita i inspiruje twórczo. Do samej Wolbórki pisarz często powracał, aby poratować swoje nadwątlone zdrowie, by znaleźć twórcze natchnienie. W swoich utworach literackich z których najbardziej jest znana powieść ,,Chłopi”, za którą pisarz otrzymał w 1924 roku literacką Nagrodę Nobla, często można znaleźć opisy miejscowych wydarzeń, jak i powieściowych postaci okolicznych mieszkańców. Z przyrodniczego spojrzenia Lipa Reymonta jest najgrubszym drzewem w województwie łódzkim, a w jej pustym pniu może się zmieścić kilka osób.

Oliwnik Onufry

  • Oliwnik Onufry (Warszawa, woj. mazowieckie) – oliwnik wąskolistny (Elaeagnus angustifolia L.), wiek ok. 50 lat, wys. 5/4/10 m, obw. 100/105/137 cm. Zgłoszony przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Nie jestem „typowym” polskim drzewem. Żaden ze mnie dąb, topola czy buk. Jestem oliwnikiem wąskolistnym, który ponad 50 lat temu zapuścił korzenie na nowopowstającym osiedlu Ursus-Niedźwiadek. Rosłem razem z nimi. Pierwszymi rodzinami, pracownikami Zakładów Mechanicznych Ursus. Widziałem, jak rozwija się nasza okolica. Bawiłem się z kilkoma pokoleniami dzieci w piratów, zdobywców szczytów górskich czy policjantów i złodziei. Na moich pniach leniuchował niejeden myśliciel, a liczbą przeczytanych książek zawstydziłbym każdego mola książkowego. Nieskromnie wspomnę, że przyczyniłem się do zawarcia niejednego związku małżeńskiego, bo przy moich konarach rozkwitały serca zakochanych. Widziałem, jak zmienia się rzeczywistość wokół mnie, jednak mieszkańcy, niezależnie od poglądów, wieku czy płci zawsze do mnie wracają, a ja z chęcią, co roku, zakwitam na wiosnę i daję z siebie wszystko, by wspierać ich swoim cieniem i stabilnymi konarami. Chyba jestem dla nich ważny, bo niedawno przyznali mi tytuł Warszawskiego Drzewa Roku 2024. Cieszyliśmy się z tego wspólnie, a przytulasów nie było końca.

Strażnik Lasów Chotomowskich

  • Strażnik Lasów Chotomowskich (Chotomów/Rajszew, gm. Jabłonna, woj. mazowieckie) – dąb szypułkowy (Quercus robur), wiek ok. 170 lat, wys. 17 m, obw. 270 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Stowarzyszenie Lasy Chotomskie.

Strażnik Lasów Chotomowskich od prawie 200 lat czuwa nad porządkiem w okolicy. Drzewo ma unikalny kształt i stanowi wyjątkową wartość społeczną. Ma wyjątkowo pozytywny odbiór wśród mieszkańców oraz wszystkich odwiedzających las chotomowski, którzy spotkają go na drodze swojego spaceru. Bardzo często stanowi również sam cel spaceru. Jest też najczęściej fotografowanym drzewem w całej gminie. Niczym mityczny „Drzewiec” nigdy nie śpi, pozostając zawsze czujnym wobec zagrożeń dla lasu. To wyjątkowy pomnik przyrody (ustanowiony w 2024 roku dzięki inicjatywie mieszkańców), wyróżniający się zarówno swoim wyglądem, jak i symbolicznym znaczeniem, którego próżno szukać w innych lasach. Dla ludzi stał się symbolem oraz inspiracją do troski o otaczającą nas przyrodę, przypominając, że drzewa, lasy i cała natura nie mają swojego głosu – to my powinniśmy stanąć w ich obronie.

Topola w Łojewie

  • Topola w Łojewie (gm. Inowrocław, woj. kujawsko-pomorskie) – topola biała (Populus alba), wiek 100-120 lat, wys. 35 m. obw. 340/330/330/250 cm, pomnik przyrody. Zgłoszona przez Ireneusza Gregowskiego (fanpage na FB „Łojewo- moja kolebka”)

Topolę białą czteropienną posadzono przy rozwidleniu dróg na północnym krańcu Łojewa prawdopodobnie na przełomie dwóch pierwszych dekad XX wieku. Niemal od początku, aż po dziś dzień z topolą związana jest mała przydrożna architektura sakralna. Najpierw był to krzyż ustawiony pomiędzy czterema pniami, a potem kapliczka zawieszona na jednym z nich. Krzyż, przy blaskach fleszy i w obecności mieszkańców okolicznych wsi, poświęcił jesienią 1933 r. proboszcz parafii w Górze ks. Franciszek Matuszewski, w czasie II wojny zamordowany w obozie koncentracyjnym. 90 lat później, historia zatoczyła koło. Wspominając dawnego proboszcza, nową kapliczkę poświęcił obecny proboszcz górskiej parafii ks. Krzysztof Andrzejewski. Znów w obecności mieszkańców i dokumentujących wydarzenie fotografów. W 2024 r. zdjęcie topól wykonane analogowym aparatem fotograficznym znalazło się na okładce książki Michała Matyjasika „Kujawy na kole”, w której znalazły się zapisy z wycieczek rowerowych po kujawskich wertepach. Wcześniej, bo w połowie lat 90. XX wieku, topolami zainteresował się inowrocławski artysta malarz Paweł Frąckowiak, przenosząc urokliwe miejsce za pomocą pędzla i farb na płótno.

Dąb Aleksander

  • Dąb Aleksander (Jarcewo, gm. Chojnice, woj. pomorskie) – dąb szypułkowy (Quercus robur), wiek ok. 500 lat, wys. 30 m, obw. 710 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejscowości Charzykowy „Charzy…”

Dąb Aleksander rośnie w miejscowości Jarcewo, w Gminie Chojnice, nieopodal pieszego kaszubskiego szlaku im. Juliana Rydzkowskiego. Jego imię nawiązuje do historii Jarcewa, bowiem jednym z właścicieli majątku był ok. 500 lat temu sędzia ziemski Aleksander, od którego imienia pochodzi niemiecka nazwa Jarcewa – Zanderdorf. Wyróżnia się on na tle innych drzew pomnikowych tej miejscowości. Majestatyczny Aleksander ma rozłożyste, potężne konary i jest miejscową atrakcją turystyczną. Bywa bohaterem edukacyjnych gier terenowych oraz obiektem przyrodniczym, który każdy chętnie przytula i fotografuje. Z Aleksandrem wiążemy opowieść o duchu kaszubskiej Pólnicy, która podobno pojawia się w okolicy doglądając plonów. Niestety swoją urodą i nagością wodzi mężczyzn na pokuszenie. Przytulając się do drzewa mamy szansę wśród szumu liści usłyszeć i tę opowieść. Od wielu lat Aleksander jest wizytówką wsi Jarcewo.

Dąb Marii

  • Dąb Marii (Lądek-Zdrój, woj. dolnośląskie) – dąb szypułkowy (Quercus robur), wiek ok. 330 lat, wys. 19 m, obw. 465 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku.

Dąb posadzony przez Marię Hoffman, żonę Jana Zygmunta Hoffmana, radcę cesarskiego na dworze cesarza Leopolda I Habsburga, na pamiątkę skutecznego leczenia w lądeckim uzdrowisku. Maria wyhodowała z żołędzi zebranych pod starym dębem kilka sadzonek, które posadziła wzdłuż przemierzanej codziennie trasy spacerowej. Do dzisiejszych czasów jako dowód uzdrowicielskich zalet lądeckich źródeł przetrwał jeden z dębów posadzonych ręką Marii. Dąb od połowy XVIII wieku zwany jej imieniem stał się jedną z atrakcji uzdrowiska. Odpoczywali pod nim Fryderyk II , Fryderyk Wilhelm II, Johann Wolfgang Goethe i Marianna Orańska. Powstała wówczas legenda, że codzienny kilkuminutowy odpoczynek pod dębem sprawia, że u kobiet wracają siły, a mężczyznom poprawiają się ich męskie możliwości. Dla wielu lądczan dąb ten stał się drzewem symbolem – niemym świadkiem historii, trwającym niestrudzenie w centrum uzdrowiska od ponad trzystu lat. Dąb został wyróżniony Drzewem Powiatu Kłodzkiego 2024 roku.

Dąb Mikołaj

  • Dąb Mikołaj (Skotniki, gm. Aleksandrów, woj. łódzkie) – dąb szypułkowy (Quercus robur), wiek. ok 350-400 lat, wys. 25 m, obw. 775 cm, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Zespół Parków Krajobrazowych woj. Łódzkiego.

Dąb „Mikołaj” jest najokazalszym drzewem Sulejowskiego Parku Krajobrazowego i Gminy Aleksandrów. Według podań dąb został zasadzony w roku fundacji późnogotyckiego drewnianego kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z 1528 roku w Skotnikach, jednak realny wiek drzewa można ocenić na 350-400 lat. Dąb był świadkiem wielu wydarzeń historycznych – w tym bitwy powstania styczniowego w czerwcu 1864 roku. Ten pomnik przyrody posiada duże znaczenie dla lokalnej społeczności – w cieniu jego konarów odbywają się spotkania i wiece. Dąb „Mikołaj” pojawia się w licznych wydawnictwach Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, jest tematem wielu zdjęć i wystaw fotograficznych.

Nasz Bartek

  • Nasz Bartek (Chlewska Wola, gm. Moskorzew, woj. świętokrzyskie) – wiąz górski (Ulmus glabra), wiek ponad 400 lat, wys. 23 m, obw. 583 cm. Zgłoszony przez Zespół Placówek Oświatowych w Chlewicach.

Okazałe drzewo jest doskonale znane w całej okolicy. Starsi mieszkańcy Chlewskiej Woli mówią na niego Nasz Bartek. Kiedy znajdziemy się pod jego konarami nie sposób nie poczuć tajemniczego ducha historii i wydarzeń, których wiąz jest milczącym świadkiem. To właśnie pod nim znalazł schronienie Zygmunt Chmieleński, powstaniec styczniowy, dowódca oddziału, a zarazem naczelnik wojenny województwa krakowskiego w 1863 roku. Środkowy konar drzewa został ścięty w czasie powstania, aby służyć jako punkt obserwacyjny. Młodzi powstańcy mieli za zadanie wypatrywać z daleka Moskali. Potwierdzają to również zachowane pisemne relacje powstańców. Dzisiaj w tym miejscu widoczna jest narośl i zgrubienie, na którym chętnie przesiaduje młodzież, pragnąca przenieść się do tamtych czasów. Wśród miejscowej ludności wciąż jest żywa pamięć o tych wydarzeniach. Patrząc na Naszego Bartka, możemy dostrzec jak wiele wydarzeń ma za sobą, co nie zmienia faktu, że w dalszym ciągu tętni życiem. Swoimi ogromnymi korzeniami mocno trzyma się ziemi, czerpiąc z niej siłę i energię na następne lata.

Buk Senior

  • Buk Senior (Biesiekierz, woj. zachodniopomorskie) – buk zwyczajny (Fagus sylvatica), wiek 120-150 lat, wys. 20 m, obw. 370 cm. Zgłoszony przez Klub Seniora w Biesiekierzu.

Drzewa w przestrzeni publicznej nie maja łatwo, rzadko kiedy udaje im się osiągnąć sędziwy wiek, często z powodu ingerencji człowieka, inwestycji, działań prowadzących do redukowania korony lub korzeni, a przecież drzewa to żywe pomniki historii oraz nieocenione elementy całego ekosystemu. Przykładem takiego drzewa jest buk w Biesiekierzu, który mimo wielu przeciwności wciąż zachwyca imponującymi rozmiarami i bujnością korony oraz pniem pokrytym porostami i mchem. Rośnie na terenie klubu seniora, nieopodal zabytkowego zespołu pałacowego. Odbywają się pod nim sesje zdjęciowe oraz zajęcia z uczniami szkoły podstawowej. Drzewo jest schronieniem i miejscem lęgu dla wielu gatunków ptaków. Może w przyszłości uda się objąć go ochroną pomnikową, tak aby w spokoju wyszumiał całą melodię życia. A dziś zgłaszając go do konkursu chcemy podkreśli wartość drzew w przestrzeni publicznej. Bo każde drzewo może być piękne i dotrwać sędziwego wieku o ile my ludzie na to pozwolimy.

Wierzba Kulturalna

  • Wierzba Kulturalna (Rybnik, woj. śląskie) – wierzba biała (salix alba), odm. płacząca, wiek ok. 70 lat, wys. 12 m, obw. 329 cm (wielopienna). Zgłoszona przez Joannę i Stanisława Bulandrów oraz nieformalną grupę Rybnickie Drzewa.

Wierzba Kulturalna żyje w Rybniku, na terenie Kampusu, w którego budynkach do końca XX wieku funkcjonował szpital miejski. Jest krucha, niewysoka, rozłożysta, z pniem o fantastycznych kształtach. Pobudza naszą wyobraźnię. Dla jednych jest podpierającym się lub klęczącym tworem, dla innych — czającym się do skoku kanguropodobnym zwierzem. Żyje w miejscu rojnym i gwarnym, które zawsze służyło mieszkańcom. Kiedyś dawała wytchnienie pacjentom odpoczywającym od zaduchu szpitalnych sal. Teraz jej otoczenie to centrum edukacyjne i kulturalne Rybnika. Drzewo jest świadkiem koncertów, imprez, wydarzeń, warsztatów, festiwali. Daje cień uczącym się studentom i cierpliwie udostępnia swoje konary wspinającym się na nie uczniom pobliskiej podstawówki. Z czułością przygląda się rodzinom licznie odwiedzającym Kampus ze swoimi pociechami. A latem pięknie się zazielenia, opuszczając do ziemi swoje długie, „płaczące” gałęzie. Cieszy nasze oczy i serca.

Buk Grażyna

buk grazyna i ludzie pozujący przed drzewem do zdjęciaBuk Grażyna i społeczność lokalna

  • Buk Grażyna (Katowice, woj. śląskie) – buk zwyczajny (Fagus sylvatica), wiek 180 lat, wys. 37 m, obw. 500 cm. Zgłoszony przez Bartłomieja Zatorskiego, Gabriela Tomczaka, Radę Dzielnicy nr 18 Murcki (miasto Katowice).

Murcki jako miejscowość znajdują się pośród górnych lasów pszczyńskich, od wieków stanowiących część dawnej puszczy Śląskiej. Buk Grażyna rosnący w starodrzewiu buczynowym Lasów Murckowskich stał się symbolem dla społeczności lokalnej, która podjęła działania w walce o zachowanie drzewostanu, nie zgadzając się na wycinanie starodrzewia. Oprócz walorów estetycznych samego buka, buczyna ta stanowi miejsce bytowania chronionych chrząszczy (jak np. Zagłębek bruzdkowany) i jest elementem lokalnej tożsamości. W herbie dzielnicy nad kopalnianym szybem z kołowrotem i dwoma gwarkami jest widoczny ogromny buk.

Krzywe Drzewo

  • Krzywe Drzewo (Szydłowiec, woj. mazowieckie) – wiąz szypułkowy (Ulmus laevis), wiek. ok. 110 lat, wys. 14 m, obw. 227 cm. Zgłoszone przez Szydłowieckie Centrum Kultury.

Krzywe Drzewo wznosi się nad fosą, na malowniczej wyspie, gdzie znajduje się zamek Szydłowieckich i Radziwiłłów. Wiąz zawdzięcza swój niecodzienny kształt samej naturze – jego lokalizacja, niemal wymuszająca pochylenie ku tafli wody, nadała mu osobliwego uroku. Rozciąga się nisko nad fosą, niemal dotykając jej spokojnej powierzchni. W latach 90. i 2000., drzewo to było świadkiem licznych spotkań – zarówno tych przyjacielskich, jak i pełnych młodzieńczej miłości. Jego pień, niczym naturalna ławka, był ulubionym miejscem dzieci i nastolatków, którzy godzinami przesiadywali wśród jego liści. Dziś młodzież i dzieci zastąpiła natura, a na pniu drzewa można dostrzec jedynie kaczki, które odpoczywają tam w ciszy.

Romantyczny buk czerwony

  • Romantyczny buk czerwony (Lanckorona, woj. małopolskie) – buk pospolity czerwony (Fagus sylvatica ‘Purpurea’), wiek ok. 100 lat, wys. 8 m, obw. 900 cm. Zgłoszony przez Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne „Na Bursztynowym Szlaku”.

W latach 20. XX w. Tadeusz Polaczek-Kornecki (1885-1942), wieloletni i zasłużony dyrektor Krakowskiej Miejskiej Kolei Elektrycznej, właściciel Willi Słoneczna, zakupił w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie sadzonki do swojego ogrodu w Lanckoronie. Wśród nich nabył czerwonego buka. Ogród założył dla swojej ukochanej żony Janiny. Okazało się, że buk znalazł w Lanckoronie idealne warunki klimatyczne. Drzewo posadzono tuż przy frontowych schodach do Wilii. Dzisiaj to bardzo okazałe drzewo, majestatyczne i będące ikoną miejsca oraz opowiadające historię letniska Lanckorona, miejsca gdzie w harmonijny sposób styka się Natura i Kultura. Jest to jedno z najpiękniejszych drzew w „miasteczku na wzgórzu”, jak zwą Lanckoronę, miejscowość z artystyczną duszą, położoną 30 km na południe od Krakowa – tam, gdzie zaczynają się Karpaty. Buk czerwony z Lanckorony jest plenerem warsztatów fotograficznych, malarskich i wydarzeń artystycznych, takich jak Festiwal Romantyczna Lanckorona.

Buk Zdrojowy

  • Buk Zdrojowy (Szczawno-Zdrój, woj. dolnośląskie) – buk pospolity (Fagus sylvatica), wiek 120 lat, wys. 25 m, obw. 491 cm. Zgłoszony przez Uzdrowiskową Gminę Miejską Szczawno-Zdrój.

Zdrojowy to buk, z nazwy pospolity, ale tak naprawdę jest wyjątkowy. Rośnie w pięknym otoczeniu: ponad nim stoi piękny, wielki Dom Zdrojowy – Grand Hotel, obok – inne domy zdrojowe, zaś poniżej roztacza się wspaniała Pijalnia Wód Mineralnych, Hala i Park Zdrojowy. Buk był ozdobą spacerów i wycieczek wielu znamienitości; świadkiem wielkich przemian, kiedy to nasze miasto, od lat lubiane uzdrowisko, zmieniło się z Bad Salzbrunn na Szczawno-Zdrój. Zdrojowy jest monumentalny, ma wspaniałą, szeroką koronę i stanowi ostoję dla sów. Gdy nasz piękny buk miał niemal sto lat, w 1996 roku, okazało się, że Zdrojowy jest zainfekowany i znawcy nie rokowali mu długiego życia. Od tamtej pory walczą o niego arboryści i dendrolodzy i tak, już niemal 30 lat, drzewo stoi, jego stan jest dobry a mieszkańcy liczą na jeszcze wiele lat, w których Zdrojowy będzie zdobił miasto. Buk jest wciąż kochany przez odwiedzających i mieszkańców, stanowi miejsce zabaw, odpoczynku i aktywności osób w każdym wieku.

Lipa Oktawia

  • Lipa Oktawia (Człopa, woj. zachodniopomorskie) – lipa drobnolistna (Tilia cordata), wiek 140 lat, wys. 26 m, obw. 1108 cm, pomnik przyrody. Zgłoszona przez Gospodarstwo nad jeziorem Załom.

Królowa drzewnego „Treendera”. Wysoka, piękna, silna, zdrowa i dojrzała. Jej PESEL zaczyna się w 1888 roku w parku przy XVIII wiecznym dworku. To tu, zgodnie z miejscową legendą, miało miejsce pierwsze spotkanie i początek wielkiej miłości Oktawii i olbrzyma Salma, od którego imienia wywodzi się nazwa Załom. Lipa pamięta, jak w XX w. odbudowano dworek, a folwark nazwano Gospodarstwem nad jeziorem Załom. Jest towarzyska – w parku ze starodrzewem rośnie obok kilku innych pomników przyrody. Lubi ludzi – odbywają się tu spotkania o charakterze kulturalnym i sportowym, szukają tu weny pisarze i poeci. Wiosną i latem odwiedzają ją pszczoły, wiją gniazda ptaki. Spotyka się z owadami z sąsiedniego rezerwatu storczyków Stary Załom oraz ze zwierzętami z Drawieńskiego Parku Narodowego. Jesienią natura farbuje ją na złoty blond, chętnie wtedy pozuje fotografom. Pasjonuje się spełnianiem życzeń i przepowiadaniem przyszłości.

Zobacz wszystkie drzewa - finalistów konkursu Drzewo Roku 2025.

Zobacz także

Mamy dwa nowe pomniki przyrody w Katowicach. To platan i dąb
Mamy dwa nowe pomniki przyrody w Katowicach. To platan i dąb
Brynów – Osiedle Zgrzebnioka w Katowicach Śródmieście

Mamy dwa nowe pomniki przyrody w Katowicach. To platan i dąb

Wiosenne porządki w Katowicach – sprzątanie ulic, sadzenie drzew i naprawa dróg [Zdjęcia]
Wiosenne porządki w Katowicach – sprzątanie ulic, sadzenie drzew i naprawa dróg [Zdjęcia]
w Katowicach

Wiosenne porządki w Katowicach – sprzątanie ulic, sadzenie drzew i naprawa dróg [Zdjęcia]

Prawie 1200 drzew zostanie zasadzonych w Katowicach. Wyłoniono wykonawcę
Prawie 1200 drzew zostanie zasadzonych w Katowicach. Wyłoniono wykonawcę
w Katowicach

Prawie 1200 drzew zostanie zasadzonych w Katowicach. Wyłoniono wykonawcę

Drzewa Młodych Ligocian będą miały tabliczki z imionami! Kolejne spotkanie w Dolinie Potoku Kokociniec
Drzewa Młodych Ligocian będą miały tabliczki z imionami! Kolejne spotkanie w Dolinie Potoku Kokociniec
Ligota - Panewniki w Katowicach

Drzewa Młodych Ligocian będą miały tabliczki z imionami! Kolejne spotkanie w Dolinie Potoku Kokociniec

Dyskoteka na lodowisku Murcki. Będziemy bawić się w stylu retro
Dyskoteka na lodowisku Murcki. Będziemy bawić się w stylu retro
Murcki w Katowicach

Dyskoteka na lodowisku Murcki. Będziemy bawić się w stylu retro

Jesień w katowickich Murckach. Zobaczcie, jak pięknie jesienią wygląda ta część Katowic! [Zdjęcia]
Jesień w katowickich Murckach. Zobaczcie, jak pięknie jesienią wygląda ta część Katowic! [Zdjęcia]
Murcki w Katowicach

Jesień w katowickich Murckach. Zobaczcie, jak pięknie jesienią wygląda ta część Katowic! [Zdjęcia]

Jak dbać o serce? O tym doskonale wie Szpital Murcki w Katowicach
Jak dbać o serce? O tym doskonale wie Szpital Murcki w Katowicach
w Katowicach

Jak dbać o serce? O tym doskonale wie Szpital Murcki w Katowicach

Park Murckowski w Katowicach zachwyca. Zobaczcie zdjęcia!
Park Murckowski w Katowicach zachwyca. Zobaczcie zdjęcia!
w Katowicach

Park Murckowski w Katowicach zachwyca. Zobaczcie zdjęcia!

Za nami IV Półmaraton Gęstwinami Murckowskimi. Było super! [Zdjęcia]
Za nami IV Półmaraton Gęstwinami Murckowskimi. Było super! [Zdjęcia]
Sportowe

Za nami IV Półmaraton Gęstwinami Murckowskimi. Było super! [Zdjęcia]