Dzień Flagi 2022 w Katowicach. Zdjęcia i wideo
2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polski. Święto to zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Czy wiecie, jak poprawnie zawiesić flagę państwową? To dobry moment, by przypomnieć sobie zasady prezentowania barw narodowych.
Flaga Polski jest z nami we wszystkich ważnych chwilach. Podczas wydarzeń podniosłych i uroczystych, ale także w dni żałoby po stracie wybitnych i odważnych Polaków, w momentach wzruszeń i radości. Co roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania. Dziś o godzinie 9:30, na placu Bolesława Chrobrego w Katowicach, odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej, wraz z odśpiewaniem Hymnu Polski.
Miniprzewodnik „Biało-Czerwona”, przygotowany przez MSWiA, wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców obserwujących zawody sportowe jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych. Te ostatnie nie mają określonych proporcji.
Dzień Flagi 2022 w Katowicach
W Katowicach flagi pojawią się między innymi wokół Pomnika Powstańców Śląskich przy al. Korfantego oraz Archikatedry, pomnika Korfantego na Placu Sejmu Śląskiego, ozdobią także kopułę Ronda im. gen. Jerzego Ziętka. Przystrojony zostanie Plac Miast Partnerskich i teren otaczający Pomnik Żołnierza Polskiego, okolice pomnika Piłsudskiego oraz pomników Powstańców Śląskich w Nikiszowcu, Szopienicach i Kostuchnie. Plac Wajdy, Skwer Fojkisa i latarnie oraz słupy na Kościuszki, Wita Stwosza, Kochanowskiego, Dworcowej, Rynku, Młyńskiej, 3 Maja, Placu Wolności, Korfantego, Katowickiej, Oblatów, Roździeńskiego, Jagiellońskiej, Markiefki, Powstańców, Reymonta i Ligonia to kolejne lokalizacje, gdzie zobaczymy flagi.
Na ulicach pojawi się nie tylko biel i czerwień. W wybranych miejscach zawieszone zostaną także flagi Śląska oraz Ukrainy.
Flaga Rzeczypospolitej Polskiej
Biało-czerwone barwy są symbolem patriotycznych wartości, jednoczących wszystkich Polaków i łączących tradycje ze współczesnością. Dekorowane są nimi ulice i domy podczas świąt narodowych i rocznic historycznych wydarzeń. Flaga państwowa jest też symbolem polskich triumfów, zatykają ją alpiniści na zdobytych szczytach górskich, wywiesza się ją również na maszcie podczas zwycięstw polskich sportowców. W barwach biało-czerwonych są również stroje polskich sportowców oraz przedmioty używane przez dopingujących ich kibiców.
Pierwsza biało-czerwona manifestacja miała miejsce 3 maja 1916 roku, podczas obchodów 125 rocznicy uchwalenia polskiej konstytucji. Mieszkańcy Warszawy demonstrowali biało-czerwonymi flagami swoje patriotyczne uczucia. Była to pierwsza masowa demonstracja z ich użyciem.
W 1919 roku już po odzyskaniu niepodległości Sejm odrodzonej Rzeczypospolitej zatwierdził biel i czerwień jako barwy narodowe. Usankcjonował również polską flagę, ustalając obowiązujące do dziś proporcje jej długości do szerokości - 8:5. Ponadto ustawa sejmowa ustanawiała flagę państwową z herbem Orzeł Biały umieszczonym na górnym białym pasie, która przeznaczona była dla przedstawicielstw dyplomatycznych oraz jako bandera handlowych statków morskich.
Biało-czerwona flaga powiewała przez cały okres II Rzeczypospolitej jako znak suwerennego i wolnego państwa. Podczas II wojny światowej żołnierze polscy walczyli pod biało-czerwonymi sztandarami na wszystkich frontach i w Podziemnym Państwie Polskim. Flaga narodowa była świadkiem i symbolem czynu zbrojnego polskiego oręża, zatknięta przez naszych żołnierzy m.in. nad klasztorem na Monte Cassino i nad gruzami Berlina.
Flaga państwowa. Jak prawidłowo zawiesić?
Jeśli wieszamy flagę poziomo, musimy pamiętać, że biały pas zawsze jest u góry. W przypadku, gdy flaga będzie powieszona pionowo, biały pas musi być wtedy po lewej stronie.
Jeśli wywieszamy trzy flagi, to musimy pamiętać, że biało-czerwona powinna być w środku. Druga co do ważności jest po stronie lewej. Jeśli mamy cztery flagi, to najważniejsza jest skrajna prawa, a w przypadku pięciu flag, biało-czerwona powinna znajdować się w samym środku. Gdy jest sześć lub więcej, flaga Polski powinna zajmować miejsca po prawej i lewej stronie (najbardziej skrajnie).
Zobacz także
Majówka w Katowicach. Świętowanie Dnia Flagi w sportowym wydaniu i obchody Święta Konstytucji 3 Maja
Obchody 11 listopada 2022 w Katowicach. Biegi, piknik patriotyczny i uroczysty apel [Program]
Obchody święta 3 Maja w Katowicach. Biało-czerwony pochód spod Archikatedry na plac Sejmu Śląskiego
Wojewódzkie obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej w Parku Śląskim. W południe rozbrzmiał hymn. Zobaczcie zdjęcia
Zagłębiowska Masa Krytyczna już 3 maja. Jaka trasa?
Weekend majowy 2022. Gdzie i jak spędzić majówkę w Katowicach i okolicach?
Pogoda na majówkę 2022. Czy wyciągać już grilla? Rozmawiamy z Katarzyną Gajdą z Planetarium Śląskiego WIDEO