Dzień Myśli Braterskiej. Na katowickich harcerzy zawsze możemy liczyć [Zdjęcia]
22 lutego świętujemy Dzień Myśli Braterskiej. To piękne święto harcerzy. A tych nie brakuje w Katowicach. Harcerze tworzą wspaniałą społeczność, która działa na rzecz mieszkańców i z chęcią angażuje się w różne akcje, a gdy trzeba, udziela także pomocy.
Harcerze w Katowicach
Harcerska brać jest bardzo silna. Katowiccy harcerze wielokrotnie pokazywali, że można na nich liczyć w wielu sytuacjach. Harcerze w Katowicach są obecni u nas od ponad 100 lat. Właśnie taki piękny jubileusz ZHP w Katowicach świętowaliśmy m.in. we wrześniu. Katowicki hufiec to 70 jednostek organizacyjnych, ok. 1000 członków oraz 120 instruktorów wolontariuszy i wolontariuszy.
W Związku Harcerstwa Polskiego funkcjonują następujące grupy wiekowe i metodyczne:
- 6-10 lat - Zuchy, które pracują w Gromadach Zuchowych,
- 10-13 lat - Harcerze, którzy pracują w Drużynach Harcerskich,
- 13-16 lat - Harcerze Starsi, którzy pracują w Drużynach Starszoharcerskich,
- 15-21 lat - Wędrownicy, którzy pracują w Drużynach Wędrowniczych,
- Nieprzetarty Szlak - są to drużyny dla osób z niepełnosprawnościami.
Dziś, 22 lutego, wyjątkowy dzień dla harcerzy i skautów, gdyż na całym świecie obchodzony jest Dzień Myśli Braterskiej. Harcerki, Harcerze, Zuchy, Instruktorzy - dziękuję za każdy Wasz uśmiech i zaangażowanie w promowanie harcerskich ideałów. Życzę Wam satysfakcji z podejmowanych działań i niegasnących przyjaźni! przekazał prezydent Katowic, Marcin Krupa
Przypomnijmy sobie wrześniowe obchody na zdjęciach:
„Słoneczni” wielkim powodem do dumy
W Katowicach istnieją różne grupy harcerzy. Wśród nich są „Słoneczni”, którzy skupiają się na działalności artystycznej. Harcerski Zespół Artystyczny "Słoneczni" powstał w 1963 roku w Katowicach jako chór szkolny. Jego założycielem był hm. Edward Sośnierz - nauczyciel muzyki, fizyki i matematyki w Szkole Podstawowej nr 25 na Załęskiej Hałdzie. Fala sukcesów chóru zaowocowała jego ogromną popularnością, dlatego w 1972 roku jego siedziba została przeniesiona do katowickiego Pałacu Młodzieży.
Podczas 60-letniej działalności zespół wydał 15 płyt CD i 3 płyty długogrające, koncertował w 15 krajach Europy i Azji, a jego wychowanków liczy się już w tysiącach. Pod koniec ubiegłego roku zespół świętował 60-lecie.
W naszym KatoBusie gościliśmy kierowniczkę „Słonecznych” Ewelinę Sobczyk oraz najstarszego obecnie uczestnika należący do młodej kadry, Dominika Kokoszkę.
Harcerze znad Morawy
Z kolei w Szopienicach aktywnie działa 10. Harcerska Drużyna Żeglarska w Katowicach. Harcerze otrzymali nowoczesną stanicę, w której mogą prowadzić zajęcia, organizować zbiórki oraz aktywizować lokalną społeczność. Inwestycja jest jednym z elementów rewitalizacji Doliny Pięciu Stawów w Katowicach.
Rozpoczęcie nowego roku harcerskiego - 10. Harcerska Drużyna Żeglarska w Katowicach
Bebok harcerz
Beboki podbiły serca mieszkańców Katowic. Jest ich coraz więcej i obecnie możemy wybrać się ich śladami, by zdobyć specjalną odznakę (WIĘCEJ TUTAJ). Katowiccy harcerze doczekają się także swojego harcerskiego beboka. Zobaczcie, jak prezentuje się na grafice:
Zobacz także
Harcerze zasadzili Dąb im. Oswalda Kozioła. Wyjątkowe upamiętnienie harcmistrza w Parku Wełnowieckim [Zdjęcia]
Harcerze z Szopienic rozpoczęli nowy sezon nawigacyjny [Zdjęcia]
60-lecie Harcerskiego Zespołu Artystycznego "Słoneczni" w Katowicach! Zobaczcie zdjęcia
Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny w Katowicach. Inicjatywą miasta wspartą przez UNICEF zajmą się harcerze
Pęka w szwach! Zajęcia dla dzieci w nowej stanicy wodnej 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej w Katowicach [Zdjęcia]
Na Załężu powstał kolejny mural w mieście. Został poświęcony pamięci harcmistrza Jerzego Lisa
Harcerze z Szopienic rozpoczęli nowy rok harcerski [Zdjęcia]
Katowicki Hufiec ZHP obchodzi 100-lecie istnienia. W Parku Kościuszki odbył się Festyn Harcerski [Galeria zdjęć]