Dziki w Katowicach. Potrafią zniszczyć 1,5 tysiąca kwiatów jednej nocy
Mieszkańcy Katowic coraz częściej skarżą się na powyrywane kwiaty, przewrócone kosze na odpady i porozrzucane śmieci w Parku Kościuszki. Sugerują, że nikt nie dba o to miejsce. Prawda jest jednak zupełnie inna i... zaskakująca - pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej praktycznie codziennie muszą naprawiać szkody wyrządzone przez dziki.
Dziki w Katowicach
Od kilku tygodni pracownicy Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach mają jeszcze więcej pracy niż zazwyczaj. Wszystko przez dziki, które nocami żerują w poszukiwaniu jedzenia - i w związku z tym niszczą pracę służb miejskich.
Największe zniszczenia są zauważalne w Parku Kościuszki, ale to niejedyny obszar ich działalności - dziki pojawiają się głównie w dzielnicach południowych, Parku Zadole czy Katowickim Parku Leśnym. Łupem zwierząt padają resztki jedzenia, które znajdują się w koszach na odpadki w parku. Zwierzęta, chcąc zdobyć coś do jedzenia, niszczą wszystko, co stanie im na drodze - oprócz porozrzucanych koszy ich łupem padają także znajdujące się w pobliżu kwiaty i trawa. Praktycznie codziennie, podczas porannego obchodu, pracownicy znajdują ślady działalności dzików.
Nawet 1500 kwiatów zniszczonych po jednej nocy
Każdego dnia pracownicy ZZM znajdują w Parku Kościuszki kilka miejsc, w których widoczne są ślady nocnej działalności dzików. Zespół zajmujący się Parkiem Kościuszki liczy niewiele ponad 20 osób. Odnalezienie takich śladów sprawia, że duża część pracowników, zamiast wykonywać inne prace pielęgnacyjne w parku, musi zająć się naprawianiem szkód wyrządzonych przez zwierzęta tak szybko, jak to tylko możliwe.
W przypadku ratowania roślin liczy się każda minuta. Ratunek polega na tym, aby te kwiaty i krzewy, które zostały wyrwane z ziemi przez dziki, i które jeszcze nie uschły - wkopać możliwie szybko z powrotem. Niestety takie sytuacje powtarzają się wielokrotnie i nie zawsze udaje się uratować wszystkie rośliny - często poprzez ciągłe wyrywanie i ponowne sadzenie one niszczeją.
Pracownicy Zieleni Miejskiej szacują, że po jednym ataku dzików zniszczonych może być nawet 1-1,5 tys. kwiatów. W Parku Kościuszki zasadzonych jest ok. 50 tys. kwiatów, z czego ok. 35 tys. w jego centralnej części. Nie zawsze udaje się uratować wszystkie, które padły ofiarą zwierząt.
Jedzenie w koszach przyciąga dziki
Dziki to problem naszego miasta, który trwa nie od dziś. Jednak w tym roku zdaje się, że nasilił się on znacząco. Wpływ na to mogą mieć lekkie zimy, z którymi w ostatnich latach mieliśmy do czynienia - zazwyczaj podczas zimy ginęły najsłabsze osobniki, jednak ciepła zima sprawia, że więcej zwierząt przetrwa. Dodatkowo możliwości znajdowania pożywienia w parkach, lasach czy wśród odpadków sprawiają, że zwierzęta te również mogą przeżyć, stając się zagrożeniem dla nas. Pamiętajmy, aby resztki jedzenia wyrzucać do pojemników na to przeznaczonych, dzięki temu zmniejszamy prawdopodobieństwo wychodzenia dzików z lasu. tłumaczy dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, Mieczysław Wołosz
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w naszym mieście żyje mnóstwo dzików. Problemem jest to, że nie mają one w naszym klimacie naturalnego wroga. Dodatkowo są bardzo odporne genetycznie. Z jednej matki co roku rodzi się ok. 10-30 młodych, z których większość na pewno przetrwa, tworząc kolejne pokolenia i stada.
Dziki żyją w lasach. Prowadzą nocny tryb życia - wtedy właśnie wychodzą w poszukiwaniu jedzenia. Rankiem ślady ich działalności są widoczne w wielu miejscach - najczęściej to poprzewracane kosze z odpadami, zniszczona trawa, wyrwane rośliny.
Próby odstraszania dzików, które podejmuje ZZM, nie zawsze przynoszą oczekiwane rezultaty, dlatego ważne jest, aby każdy mieszkaniec zdawał sobie sprawę z niebezpieczeństwa. Na co dzień służby miejskie starają się odstraszać dziki za pomocą różnych chemicznych preparatów, które emitują nieprzyjemne dla dzików zapachy. Niestety nie są one w pełni skuteczne, a niejednokrotnie dziki już się po prostu do nich przyzwyczaiły.
Dlatego ważne jest, aby nie wyrzucać resztek jedzenia do ogólnodostępnych koszy, ponieważ to może zwabić dziki i przyczynić się do zniszczeń. Dodatkowo spotkanie na drodze dzika, szczególnie w nocy, jest niebezpieczne. W momencie, kiedy zdarzy nam się napotkać te zwierzęta, ważne, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów i spokojnie odejść. Dziki atakują, jeżeli poczują zagrożenie. Najczęściej, jeśli nie wyczują niebezpieczeństwa, same się oddalą.
Zobacz także
W Katowicach będzie bardziej zielono. Pojawią się zielone przystanki i zielona oaza na rynku
Walentynki dla ludzi i przyrody. Kampania Śląskie Kwitnące na rynku w Katowicach [Zdjęcia]
Pamiętacie pole słoneczników w Parku Śląskim? Teraz z nasion skorzystają ptaki
Powraca problem ze szczurami na Osiedlu Tysiąclecia. Miasto walczy z gryzoniami [Katowicka infolinia]
Robi fantastyczne zdjęcia z ukrycia dzikiej przyrodzie! Przed wami Tomasz Halat z SUM w Katowicach [Zdjęcia]
Nowe Egzotarium w Sosnowcu zapełnia się roślinami. Zobaczcie klimatyczne zdjęcia
Zwierzaki słodziaki: Pingwiny peruwiańskie