Ekologiczna nauka dla młodzieży w nowoczesnej formie. Z EkoEksperymentarium skorzystamy za darmo
Nauka o klimacie nie musi być nudna. Możemy uczyć się jej nawet grając w gry i słuchając muzyki. Ile CO2 wytwarzamy codziennie, gdy oglądamy filmy z kotkami a ile, gdy dzwonimy do znajomych? Co się stanie jeśli temperatura na Ziemi wzrośnie o 4 stopnie Celsjusza, a ile milionów ludzi trzeba będzie przesiedlić, gdy średnia temperatura wzrośnie o 2 stopnie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się na nowym portalu edukacyjnym EkoEksperymentarium.
EkoEksperymentarium pomoże w edukacji młodzieży
Z nowego edukacyjnego portalu EkoEksperymentarium możemy korzystać bezpłatnie. Eksperci uczą tam o klimacie za pomocą filmów, memów, gier i muzyki. Za projektem stoi kolektyw Mamy Projekt - twórcy KATO Urban Corner.
Po premierze pierwszej lekcji o wodzie, gdzie pokazywaliśmy np. ile wody potrzeba do produkcji smartfona czy jeansów, spłynęło do nas wiele głosów, że taki portal jest potrzebny, dlatego opracowaliśmy kolejną lekcję - tym razem o śladzie węglowym. Chcemy wytłumaczyć nastolatkom, co tak naprawdę kryje się pod tym hasłem i pokazać im, jakie kroki mogą podjąć sami już dziś, żeby nie szkodzić środowisku. Lekcja ma dawać rzetelną wiedzę, ale podaną w przyjaznej dla młodych ludzi formie. Stąd też na portalu znajdziecie memy, zabawne grafiki, ciekawe filmy, gry, a nawet teledysk Skubasa i Kwiatu Jabłoni! wymienia współtwórczyni EkoEksperymentarium, Joanna Studzińska
Projekt po raz kolejny udowadnia, że naukę można przyswajać na różny, w tym kreatywny sposób. Warto spróbować dotrzeć do młodych ludzi w ciekawy dla nich sposób.
Uczenie się może być stymulującą frajdą - tak jak lekcje EkoEksperymentarium, gdzie temat poznajemy za pomocą różnorodnych mediów takich jak komiks, memy, gry czy nawet słuchanie muzyki. To nowoczesne nauczanie, które powinno stać się standardem. podkreśla Superbelferka i ambasadorka projektu, Agnieszka Halicka
Młodzi ludzie są już przyzwyczajeni do takich nowoczesnych, interaktywnych form. Zamiast suchych informacji trafia do nich materiał stymulujący zmysły i ułatwiający zrozumienie i zapamiętanie. Co ważne: lekcja, choć odnosi się bezpośrednio do otaczającej nas rzeczywistości, nie jest pozbawiona lekkości i poczucia humoru. dodaje Halicka
Z EkoEksperymentarium mogą korzystać dosłownie wszyscy i wszędzie bez konieczności logowania się czy opłat. Portal sprawdza się zarówno w domach, kiedy chcemy dowiedzieć się czegoś o klimacie, jak i w szkołach - podczas lekcji.
Wiemy, że nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają jeszcze niewiele materiałów do edukacji klimatycznej. Dodatkowo muszą gonić z programem, przygotowywać młodych ludzi do matur czy innych egzaminów, stąd też pomysł, żeby nie tylko nauczyciele biologii mogli korzystać z portalu. W każdą z lekcji wpletliśmy zadania z innych przedmiotów: geografii, chemii, fizyki, WOS-u, historii czy matematyki - bo klimat to sprawa nas wszystkich. mówi współtwórczyni EkoEksperymentarium, Małgosia Żmijska
Portal jest całkowicie darmowy, dzięki wsparciu partnerów projektu - Fundacji Lafarge Wspólnie oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Niebawem na mlodzi.ekoeksperymentarium.pl pojawią się kolejne nowoczesne lekcje m.in.: o energii i cieple.
Z Ekoeksperymentarium korzystają już niektóre szkoły np.:
- Szkoła Podstawowa nr 66 w Katowicach.
Twórcami EkoEksperymentarium dla młodzieży są członkowie zespołu Mamy Projekt, autorzy EkoEksperymentarium dla dzieci - kompleksowego programu edukacji klimatycznej dla dzieci w wieku 5-11 lat, nagrodzonego w 2022 roku w międzynarodowym konkursie organizowanym przez Komisję Europejską.
Zobacz także
Nowe gry w EkoEksperymentarium. Skorzystało już ponad 9 tysięcy uczniów z Katowic
Zielony Budżet Katowic 2023. Nabór wniosków startuje 4 kwietnia
Rekordowa liczba zlikwidowanych "kopciuchów" w Katowicach w 2022 roku
Ekologiczne osiedle powstanie przy ul. Kosmicznej. Wybuduje je TBS