Elastyczne wyświetlacze OLED? Patent naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Patent naukowców z Uniwersytetu Śląskiego! Eksperci z Katowic opracowali stabilny, czysto organiczny materiał fotoluminescencyjny, który w przyszłości może znaleźć zastosowanie w takich urządzeniach optoelektronicznych, jak nowoczesne diody typu OLED wykorzystywane m.in. do budowy elastycznych wyświetlaczy. Rozwiązanie zostało objęte ochroną patentową.
Patent - Uniwersytet Śląski w Katowicach
Źródło światła, detektor oraz ośrodek, w którym rozchodzi się światło - tak w skrócie można by przedstawić układ optoelektroniczny służący m.in. przesyłaniu czy gromadzeniu informacji. Jej nośnikiem w tym przypadku jest promieniowanie świetlne. Takie układy stosowane są na przykład w laserach półprzewodnikowych czy ogniwach słonecznych.
Naukowcy wciąż jednak poszukują coraz lepszych rozwiązań, dzięki którym przesyłanie czy przetwarzanie tego typu sygnałów będzie jeszcze bardziej efektywne. Nowe rozwiązania budzą zresztą spore zainteresowanie ze względu na wiele zastosowań układów optoelektronicznych. Obecnie stosowane są w urządzeniach w przemyśle zbrojeniowym, w nowoczesnym sprzęcie medycznym, telekomunikacji czy informatyce. Jedno z rozwiązań zaprojektowali naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego.
Autorami fotoluminescencyjnego kwasu 10-hydroksybenzo[h]chinolino-7,9-dikarboksylowego oraz sposobu jego otrzymywania są:
- mgr Jakub Wantulok,
- dr hab. inż. Jacek Nycz,
- prof. UŚ, prof. dr hab. Jan Małecki,
- prof. dr hab. inż. Ewa Schab-Balcerzak,
- dr hab. Aneta Słodek,
- prof. UŚ dr inż. Grażyna Szafraniec-Gorol.
OLED - co oznacza?
OLED to skrót od Organic Light Emitting Diode, oznaczający diodę elektroluminescencyjną (LED) wykonaną ze związków organicznych. OLED generuje na ekranie ostre obrazy, które są bardzo plastyczne i unikatowe. OLED jest zdecydowanie droższy niż klasyczny LED, a ich żywotność mniejsza. Szacuje się, że OLED wytrzymuje 10 000 godzin.
Zobacz także
Wykład noblistki w Katowicach! Spotka się ze studentami i mieszkańcami
Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przeprowadzili badania Odry. Jaka jest przyczyna katastrofy ekologicznej?
Pierwszy nabór na studia w Uniwersytecie Ekonomicznym zakończony. Które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem?
Bezpłatne kursy języka polskiego dla Ukraińców w Katowicach. Uniwersytet Śląski zorganizuje 30 takich kursów