Gminny program rewitalizacji w Katowicach będzie decydował o procesie rewitalizacji w mieście
Katowice pracują nad gminnym programem rewitalizacji. Ma on stać się podstawą wszelkich działań rewitalizacyjnych w mieście. Nie zabraknie w tej sprawie konsultacji społecznych i spacerów badawczych.
Gminny program rewitalizacji w Katowicach
Do końca 2023 roku proces rewitalizacji w Katowicach był prowadzony na podstawie Lokalnego Programu Rewitalizacji. Jednak ustawa o rewitalizacji wymusiła zmiany w tym zakresie. Katowice przygotowują się do rozpoczęcia procedury sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Katowice do 2030.
Rozwój miasta jest zapewniony poprzez realizację zadań zaplanowanych w budżecie miasta. To inwestycje, które często przyczyniają się nie tylko do podnoszenia poziomu jakości życia mieszkańców, ale też np. do tworzenia nowych miejsc pracy czy terenów zielonych. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Takim przykładem, który jestem przekonany, będzie mógł być za kilka lat porównywany do rewitalizacji terenów po kopalni Katowice, a tym samym powstania Strefy Kultury, jest budowa Hubu gamingowo-technologicznego. Na terenie należącym wcześniej do kopalni Wieczorek powstanie nowoczesne centrum wysokich technologii. To pozwoli nam wrzucić szósty bieg i stanie się kolejnym kamieniem milowym w rozwoju Katowic. Rewitalizacja to także takie działania jak przemiana nieużytków w nowe parki, jak miało to miejsce np. przy ul. Wantuły bądź w okolicach ul. Leopolda, ale też liczne modernizacje obiektów użyteczności publicznej czy zasobu mieszkaniowego. dodaje prezydent Katowic
Równie istotne jak działania rozwojowe są przedsięwzięcia rewitalizacyjne. Na wniosek prezydenta miasta Katowice, w maju Rada Miasta Katowice wyznaczyła w drodze uchwały na terenie naszego miasta obszar zdegradowany i obszar rewitalizacji podzielony na dziewięć podobszarów:
- 1) „Podobszar Rewitalizacji Śródmieście”,
- 2) „Podobszar Rewitalizacji Zawodzie”,
- 3) „Podobszar Rewitalizacji Załęże”,
- 4) „Podobszar Rewitalizacji Dąb”,
- 5) „Podobszar Rewitalizacji Wełnowiec – Józefowiec”,
- 6) „Podobszar Rewitalizacji Bogucice”,
- 7) „Podobszar Rewitalizacji Dąbrówka Mała”,
- 8) „Podobszar Rewitalizacji Szopienice – Burowiec”,
- 9) „Podobszar Rewitalizacji Janów – Nikiszowiec”,
Obszar ten obejmuje łącznie: 1 314,5 ha, co stanowi 7,98% powierzchni Katowic. Został on wyznaczony na podstawie diagnozy będącej wynikiem konsultacji społecznych, które prowadzone były od 13 grudnia 2023 r. do 26 stycznia 2024 r.
Teraz, na tej podstawie do Rady Miast Katowice skierowany został projekt uchwały w sprawie przystąpienia do opracowania gminnego programu rewitalizacji (GPR), której przyjęcie będzie oznaczało formalne rozpoczęcie procedury opracowania Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Katowice do 2030.
W Katowicach proces rewitalizacji prowadzony jest w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki. Dzięki gminnemu programowi rewitalizacji działania te będą skoncentrowane terytorialnie i prowadzone przez wszystkie zainteresowane strony. mówi naczelniczka w katowickim wydziale rozwoju miasta, Katarzyna Staś
Interesariuszami rewitalizacji są m.in.: mieszkańcy i właściciele nieruchomości obszaru rewitalizacji, ale także podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić działalność społeczną oraz gospodarczą na obszarze miasta. dodaje naczelniczka Staś
Co dalej?
W sytuacji przyjęcia przez Radę Miasta projektu uchwały o przystąpieniu do opracowania GPR dla Katowic, we wrześniu i październiku 2024 r. zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne oraz spacery badawcze z interesariuszami rewitalizacji.
Ponadto przeprowadzone zostaną wywiady pogłębione z przedstawicielami podmiotów posiadających wiedzę i informacje na temat negatywnych zjawisk i potencjałów występujących w poszczególnych podobszarach rewitalizacji m.in.: MOPS, PUP czy NGO działające w obszarze. Pozwoli to na poznanie potrzeb interesariuszy oraz będzie inicjowało podjęcie późniejszych wspólnych działań.
Po co gminie program rewitalizacji?
Program rewitalizacji ma wspomagać lokalne społeczności w znajdowaniu wewnętrznego potencjału oraz realizacji takich przedsięwzięć, które pozwolą na ożywienie i wejście na ścieżkę rozwoju. Założeniem GPR jest to, by w zakresie rewitalizacji integrować działania różnych podmiotów, co pozwoli na realizację zaplanowanych działań w sposób skoordynowany i umożliwi ich monitoring.
Gminny program rewitalizacji stanie się podstawą wszelkich działań rewitalizacyjnych w Katowicach. Dzięki niemu możliwe będzie również uzyskanie dofinansowania dla planowanych przedsięwzięć z Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 w ramach działania Rewitalizacja obszarów miejskich oraz dodatkowe punkty dla projektów w ramach innych działań.
Zgodnie z wymogami ustawy program będzie zawierał m.in.:
- opis wizji stanu obszaru po przeprowadzeniu rewitalizacji,
- cele rewitalizacji
- oraz kierunki działań służących eliminacji lub ograniczeniu negatywnych zjawisk w poszczególnych podobszarach,
- a także opis przedsięwzięć rewitalizacyjnych.
Zobacz także
Dwa skwery w Katowicach przeszły metamorfozę. Przy ul. Grażyńskiego zasadzono 1300 krokusów, tulipanów i szafirków
Nielegalna rozlewnia alkoholu zlikwidowana. W grupie przestępczej byli m.in. pseudokibice [Zdjęcia]
Najlepsi uczniowie z Katowic znów zostaną docenieni. Trwa nabór do II edycji Katowickiego Diamentu Edukacyjnego
Dzielnicowy z Katowic zatrzymał złodzieja i odzyskał skradziony rower
8. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice już w grudniu. Zakończymy nią rok Europejskiego Miasta Nauki
Dwa place zabaw w Katowicach przejdą remont
Tour de Pologne ponownie w Katowicach! Piąty etap wystartuje i zakończy się w naszym mieście