Hope to nadzieja dla nosorożców. Samica ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego jest w programie in vitro
Nosorożec Hope ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego bierze udział w programie eksperymentalnym in vitro. Jest nadzieją dla gatunku nosorożca białego. Po przerwie związanej z pandemią ponownie pobrano komórki jajowe od samicy z chorzowskiego zoo.
Hope ze śląskiego zoo nadzieją dla gatunku nosorożca białego
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym naukowcy z berlińskiego Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią, po raz kolejny przeprowadzili procedurę pobierania komórek jajowych (oocytów) samicy nosorożca białego. Procedura została przeprowadzona 28 lutego. To wkład Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w badania naukowe i program ratowania zagrożonych wyginięciem nosorożców.
Jedną z samic biorących udział w badaniach jest urodzona i mieszkająca w śląskim zoo w Chorzowie samica o imieniu Hope. Jej wybór był nieprzypadkowy - jest to przedstawicielka pierwszego pokolenia nosorożców urodzonych w ogrodzie zoologicznym (tzw. pokolenie F1).
Rodzice Hope - Faith i Boś - ze środowiska naturalnego trafili do ogrodu zoologicznego. Z tego względu Hope (nadzieja po angielsku - przyp. red.) może pochwalić się silnymi, naturalnymi cechami, które może przekazać potomstwu, przez co jest niezwykle ważna dla przyszłości swojego gatunku. Pobrane od Hope komórki jajowe poddawane są zapłodnieniu metodą in vitro materiałem genetycznym pochodzącym o równie odpowiedniego pod względem genetycznym samca tego podgatunku.
Kilka komórek udało się również zapłodnić materiałem genetycznym samca podgatunku północnego - powstałe w ten sposób zarodki hybrydowe mogą w przyszłości posłużyć do odbudowania populacji wymarłego podgatunku.
Naukowcy z berlińskiego instytutu od lat prowadzą badania, w ramach których tworzą in vitro zarodki nosorożców. W tym celu wyselekcjonowano najlepsze pod względem genetycznym osobniki przebywające w ogrodach zoologicznych. Regularnie pobierają materiał badawczy, który wykorzystują w celu prowadzenia badań.
Obecnie na świecie żyje około 10 tys. nosorożców białych. Przeważająca większość to przedstawiciele podgatunku południowego (Ceratotherium simum ssp. simum), a zaledwie dwie samice reprezentują dziś właściwie wymarły podgatunek północny (Ceratotherium simum ssp. cottoni). Nie jest jeszcze za późno, by nosorożce białe ocalić przed wymarciem.
O ile w przypadku podgatunku południowego można prowadzić ochronę gatunku w środowisku naturalnym (tworzyć rezerwaty oraz odpowiednie regulacje prawne ograniczające kłusownictwo) oraz rozmnażać je w ogrodach zoologicznych, to w przypadku podgatunku północnego sytuacja jest naprawdę krytyczna.
Wprowadzane przepisy i sposoby ochrony nie zapewniają wystarczającej ochrony nosorożcom m.in. ze względu na stale obecne kłusownictwo. Dzięki rozwojowi nauki i zaawansowanym badaniom naukowym nie jest to jednak sytuacja całkowicie przegrana. Obecnie komórki rozrodcze oraz wytworzone metodą in vitro zarodki są odpowiednio zabezpieczane i przechowywane, by w przyszłości móc zostać wykorzystane do odtworzenia populacji nosorożców.
Zobacz także
Mieszkańcy województwa śląskiego otrzymają wsparcie przy leczeniu metodą in vitro
Mini Zoo w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym zostało zlikwidowane
Maraton programistyczny w Katowicach. Przed nami Hackathon!
Mała pigmejka ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego to samiec. Poznajcie Liczi
Baby boom w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Powitajmy maluchy!
Rozbudowa kolejki linowej Elka w Parku Śląskim. Zobaczcie zdjęcia z placu budowy
Nowa lwiarnia powstanie w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym [Wizualizacja]
Pawilon lasu deszczowego w śląskim zoo nabiera kształtów! Tu zobaczymy mrówkojady, wyjce, leniwce oraz kapibary
Pantera śnieżna uciekła ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego! Spokojnie - to tylko ćwiczenia
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym urodziła się najmniejsza małpka świata