Jak będą wyglądały miasta przyszłości? Studenci stworzyli własny raport. Katowice były na podium rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050
Młodzi architekci, urbaniści i stratedzy z Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Śląskiej i Warszawskiej zastanawiają się, jak będą wyglądały miasta przyszłości. Przypomnijmy, że Saint-Gobain i Polskie Towarzystwo Studiów nad Przyszłością przedstawiły w grudniu 2021 r. raport Polskie Miasta Przyszłości. Tradycyjnie poznaliśmy także ranking Polskich Miasta Przyszłości. Na którym miejscu były Katowice? Jak widzą przyszłość studenci?
Młodzi architekci, urbaniści i stratedzy z Uniwersytetu Warszawskiego zaprosili do projektu kolegów i koleżanki po fachu z Politechniki Śląskiej i Warszawskiej, i wspólnie opublikowali własny raport, w którym przedstawiają swoją wizję polskich miast przyszłości oraz manifest dedykowany młodym specjalistom „Jak zmieniać nasze miasta małymi krokami".
Niektóre wnioski z raportu - Polskie Miasta Przyszłości 2050 oczami młodych:
- Miasta przyszłości będą budowane w oparciu o silne więzi społeczne, bez podziału na biedne i bogate dzielnice.
- Przestrzenie w miastach mają być kształtowane zgodnie z psychologią człowieka i przy aktywnym udziale mieszkańców.
- Zmniejszy się też zjawisko „rozlewania się" zabudowy na przedmieścia, aglomeracje będą świetnie skomunikowane i zielone, a ich infrastruktura będzie działać na zasadzie gąbki.
Raport "Oczami młodych" można przeczytać - TUTAJ.
Katowice miastem przyszłości
Grupa Saint-Gobain wspólnie z ekspertami z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością stworzyła raport Polskie Miasta Przyszłości 2050. Poznaliśmy go w grudniu 2021 roku. Głównym zagadnieniem raportu było to, jak będą wyglądały Polskie Miasta Przyszłości 2050 i które z nich mają szansę największego rozwoju do tego czasu. Eksperci stworzyli także ranking Polskich Miast Przyszłości.
Tworząc pierwszy ranking Polskich Miast Przyszłości 2050, a więc tych miast, które mają szansę najszybciej stać się nowoczesnymi, najlepiej dostosowanymi do zmieniającej się rzeczywistości, aglomeracjami w perspektywie kolejnych trzech dekad skupiliśmy się na czterech obszarach ich funkcjonowania: pracy w mieście (budynkach biurowych), mieszkaniu w mieście (budynkach mieszkalnych), infrastrukturze miejskiej związanej ze spędzaniem wolnego czasu oraz transporcie. Oddzielnie przygotowaliśmy też podranking polskich miast przyszłości w kategorii szkolnictwo. piszą autorzy rankingu Polskie Miasta Przyszłości 2050
W rankingu Polskich Miast Przyszłości 2050 wygrała Warszawa. Warszawa, zdaniem autorów rankingu gra już w lidze europejskiej. Na drugim miejscu znalazł się Wrocław, a na trzecim - Katowice.
Stolica Górnego Śląska wydaje się startować w rankingu z niekorzystnej pozycji - jako część śląskiej konurbacji nie pełni wyraźnej funkcji centralnej swojej aglomeracji, a przez to wiele istotnych dla niej inwestycji odbywa się poza granicami administracyjnymi miasta. Katowice są też najmniej ludnym miastem z rankingowej ligi i jednocześnie nie są beneficjentem sukcesów swoich sąsiadów, np. Chorzowa, który przoduje w nowym podejściu do mobilności. Tym większym osiągnięciem jest trzecie miejsce, które zajęły Katowice. Trzecie miejsce w trzech z czterech podrankingów: biurowym, mieszkalnym i „po godzinach” to imponujący wynik. czytamy w raporcie
Polskie Miasta Przyszłości 2050:
1. Warszawa
2. Wrocław
3. Katowice
4. Poznań/Gdańsk
5. Łódź
6. Kraków
Jak wskazują autorzy rankingu Katowice zawdzięczają swoje miejsce na podium w trzeciej pozycji w trzech z czterech podrankingów: biurowym, mieszkalnym i „po godzinach”, w których oceniano jakość budynków w danym mieście.
Jako przykład biurowej inwestycji przyszłości w Katowicach autorzy raportu wskazują budynek KTW II przy Spodku, wyposażony w najnowocześniejsze ekologiczne i energooszczędne rozwiązania i „dbający” o dobrostan osób, które będą w nim pracować. W budynku zadbano o obecność roślin, strefy sportowo - rekreacyjne, a do jego budowy użyto materiałów, które redukują hałas w budynku.
W kategorii mieszkaniowej zwrócono uwagę na inwestycję Global Office Park, opartą na założeniach miasta 15-minutowego (wszystkie potrzebne udogodnienia dla mieszkańców dostępne w promieniu kwadransa). Zwrócono również uwagę na zastosowane rozwiązania, pozwalające na inteligentne zarządzanie budynkiem (regulacja temperatury, stref dostępu, sterowanie energooszczędnymi urządzeniami).
Podranking w kategorii szkolnictwa. Katowice są liderem!
To nie koniec dobrych wiadomości z Katowic. Autorzy rankingu Polskie Miasta Przyszłości 2050 oddzielnie przygotowali podranking polskich miast przyszłości w kategorii szkolnictwo. Tutaj zdecydowanie przodują Katowice, które wyprzedzają inne miasta.
Pod uwagę w tym rankingu brana była liczba projektów inwestycyjnych w szkołach i uczelniach wyższych w poszczególnych miastach, współfinansowanych przez NFOŚiGW, w przeliczeniu na 100 000 mieszkańców.
Podranking w kategorii szkolnictwo:
1. Katowice
2. Poznań
3. Łódź
4. Gdańsk
5. Wrocław
6. Kraków
7. Warszawa
W Polsce jest ponad 35 tysięcy szkół, i choć wiele z nich dzieli budynki między sobą, to nadal jest to ogromna liczba budynków o podobnym przeznaczeniu, nie bez znaczenia w bilansie gotowości na przyszłość polskich miast. Wysiłki na rzecz termomodernizacji szkół, prowadzone już od ponad 20 lat sprawiają, że efektywność energetyczna tysięcy z nich zdecydowanie się podniosła. zaznaczają autorzy raportu
Przeczytajcie cały raport - Polskie Miasta Przyszłoścu 2050.
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Format | Pobierz | ||
---|---|---|---|---|
Kategoria: Pliki | ||||
Polskie Miasta Przyszlosci 2050.pdf |
pdf
3.81MB
|
Zobacz także
Raport o stanie miasta Katowice 2023. Prezydent Katowic podsumował ubiegłoroczne miejskie działania
Ranking Miast Przyjaznych dla Biznesu miesięcznika „Forbes”. Katowice na pierwszym miejscu!
Do IX edycji Budżetu Obywatelskiego w Katowicach zgłoszono 308 projektów. Najwięcej pomysłów było z Osiedla Tysiąclecia
Ponad 70 mln na inwestycje w Katowicach. Uda się wykonać 11 projektów
Gala rozdania nagród Innowacyjny Samorząd. Które samorządy w Polsce są najbardziej innowacyjne?
Katowice: Trwają przygotowania do WUF11 na parkingu Strefy Kultury
Światowe Forum Miejskie już w czerwcu w Katowicach. Powstanie 11 specjalnych stref