Jak dbać o serce? O tym doskonale wie Szpital Murcki w Katowicach
Każdego roku w ostatnią niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Serca – ta inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości na temat chorób sercowo-naczyniowych oraz promowanie zdrowego stylu życia. To doskonała okazja, by przypomnieć, jak ważne są regularne badania i dbałość o zdrowie układu krążenia. Szpital Murcki w Katowicach oferuje leczenie na kilku oddziałach, w tym na Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej, który specjalizuje się w opiece nad pacjentami po incydentach kardiologicznych.
Szpital Murcki wie, jak mieć serce pod stałą opieką
Już od kilku lat dzięki współpracy z miastem Katowice, podnosimy jakość udzielanych świadczeń medycznych dla pacjentów i komfort pracy dla naszej załogi. W ubiegłym roku m.in. uruchomiliśmy własną pracownię tomografii komputerowej czy zakupiliśmy sprzęt na oddział chirurgii za prawie 1 milion złotych. Cieszy nas bardzo, jak wielu ludziom możemy pomóc dzięki kompleksowej usłudze rehabilitacji kardiologicznej, która ze względu na parkowe otoczenie szpitala, przy sprzyjającej pogodzie może odbywać się również poza murami placówki. mówi prezes zarządu Szpitala Murcki Sp. z o.o., Krzysztof Zaczek
Indywidualne podejście do rehabilitacji
Każdy pacjent trafiający na oddział rehabilitacji kardiologicznej jest badany przez lekarza kardiologa oraz ma wykonywany test wysiłkowy lub test 6-minutowego marszu. To pomaga lekarzom ocenić aktualną sprawność fizyczną pacjenta i dostosować do niego odpowiedni plan rehabilitacji. Treningi prowadzone przez wykwalifikowanych rehabilitantów odbywają się sześć razy w tygodniu i obejmują ćwiczenia na sali gimnastycznej oraz na cykloergometrach, czyli specjalnych stacjonarnych rowerach, które można zaprogramować indywidualnie dla danej osoby.
Nasz oddział oferuje 11 łóżek dla pacjentów kardiologicznych. Rocznie przyjmujemy około 135 pacjentów. Głównie są to osoby z niewydolnością serca lub ze wszczepionymi zastawkami serca lub pacjenci po wszczepieniu stentów do naczyń wieńcowych. Dla wielu z nich rehabilitacja trwająca od trzech do pięciu tygodni stanowi kluczowy element powrotu do pełnej sprawności po chorobach sercowo-naczyniowych. Naszym celem jest nie tylko poprawa tolerancji wysiłku fizycznego, ale także zapobieganie dalszemu rozwojowi choroby i zmniejszenie ryzyka ponownych hospitalizacji. mówi lekarz kierująca oddziałem rehabilitacji kardiologicznej, dr Sylwia Kucia-Kuźma
Jednym z atutów oddziału jest jego lokalizacja – położony w otoczeniu terenów zielonych, umożliwia pacjentom korzystanie z rehabilitacji na świeżym powietrzu. Pacjenci, pod opieką specjalistów, regularnie odbywają spacery w pobliskim parku oraz uczą się elementów nordic walking. Dzięki regularnym i indywidualnie dostosowanym ćwiczeniom nawet osoby osłabione, które początkowo mogą wykonywać jedynie lekkie ćwiczenia, z czasem stopniowo zwiększają swoją aktywność fizyczną.
Nowoczesne formy terapii
Oddział oferuje również unikatowe, wśród oddziałów rehabilitacji kardiologicznej w Polsce, metody terapii, takie jak joga czy tai-chi. Są one dostosowane stopniem trudności do pacjentów kardiologicznych. Wspierają w procesie rehabilitacji, poprawiając ich ogólną kondycję fizyczną, zmniejszają ryzyko upadków u osób starszych, poprawiają równowagę emocjonalną oraz redukują stres.
Zajęcia te są szczególnie korzystne dla pacjentów po incydentach sercowo-naczyniowych. Te formy ćwiczeń przyczyniają się między innymi do utrwalenia prawidłowego toru oddychania, normalizacji ciśnienia tętniczego oraz poprawy sprawności, co w efekcie sprzyja szybszemu powrotowi do pełni zdrowia. dodaje dr Sylwia Kucia-Kuźma
Holistyczne podejście do zdrowia
Rehabilitacja kardiologiczna to nie tylko ćwiczenia fizyczne. Pacjenci mogą liczyć na wsparcie psychologa, który pomaga im radzić sobie z emocjami towarzyszącymi chorobie serca. Opieka psychologiczna obejmuje zarówno indywidualne sesje, zajęcia relaksacyjne, a także spotkania w grupach, których celem jest redukcja lęku i stresu.
Ważnym elementem procesu leczenia jest także edukacja żywieniowa. Dietetycy przeprowadzają indywidualne konsultacje, a także prowadzą warsztaty, na których pacjenci uczą się zasad zdrowego odżywiania, co jest kluczowe w prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Odpowiednia dieta nie tylko wspomaga proces rekonwalescencji, czyli powrotu do zdrowia, ale także zmniejsza ryzyko kolejnych incydentów kardiologicznych.
Edukacja jako klucz do zdrowego serca
Na oddziale regularnie prowadzone są wykłady dotyczące profilaktyki chorób serca, nadciśnienia tętniczego, udarów mózgu i innych schorzeń związanych z układem sercowo-naczyniowym. Dzięki tej wiedzy pacjenci mogą lepiej zrozumieć swoje choroby i podjąć skuteczne działania profilaktyczne.
Światowy Dzień Serca przypomina, jak ważna jest troska o zdrowie serca. Dzięki pracy zespołu medycznego w Szpitalu Murcki, oraz różnym formom rehabilitacji kardiologicznej, pacjenci mają szansę nie tylko powrócić do zdrowia, ale także wprowadzić trwałe zmiany w swoim stylu życia, które pomogą im lepiej dbać o swoje serce.
Zobacz także
Katowickie Dni Promocji Zdrowia. Mieszkańcy mogą skorzystać z darmowych badań
Światowy Dzień Serca w Katowicach. Mnóstwo atrakcji i koncert Patrycji Markowskiej [Zdjęcia]
Otwarcie budynku „Starej Administracji” Szpitala Murcki w Katowicach. Zabytkowy obiekt już po remoncie [Zdjęcia]
Fizjoterapia w Szpitalu Murcki doceniona przez Polski Związek Koszykówki