Jeden z najlepszych na świecie aparatów USG trafił do Katowic! Do badań prenatalnych
Warte niemal milion złotych urządzenie najnowszej generacji służące do ultrasonografii płodu zakupiła klinika Gyncentrum. Aparat pozwala na uzyskanie pewności diagnostycznej na niespotykanym wcześniej poziomie, dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Wysoka rozdzielczość i generowanie obrazów w 3D i 4D w czasie rzeczywistym umożliwia lekarzom precyzyjne badanie nawet najmniejszych struktur anatomicznych. Sprzęt posłuży do wykonywania badań prenatalnych. Można z nich skorzystać bezpłatnie w ramach programu NFZ, do którego już niedługo kwalifikować się będą wszystkie ciężarne niezależnie od wieku.
Aparat USG w Gyncentrum w Katowicach
Zdaniem lekarzy to krok milowy w diagnostyce prenatalnej. Jedną z wielu zalet nowego aparatu jest możliwość przeprowadzenia pełnego badania niezależnie od ułożenia płodu.
Sztuczna inteligencja i wysoka moc obliczeniowa tego urządzenia sprawia, że możemy odwzorować anatomię płodu w całości. Wszystkie narządy, części ciała są wygenerowane w każdej płaszczyźnie, to wielowymiarowy obraz, który możemy obracać, oglądać z każdej strony. Przy starszych aparatach nieraz się zdarza, że jeśli dziecko jest np. ułożone plecami, to pewnych struktur nie da się zobaczyć i ocenić. Pacjentki przychodzą z opisem „warunki trudne technicznie – serce nie do oceny, kończyny nie do oceny”. U nas już takiego problemu nie ma, potrafimy ocenić praktycznie wszystko. Wiadomo, że w medycynie nigdy nie ma 100 proc. pewności, ale jest to najdokładniejsza diagnostyka, jaka jest obecnie dostępna.
mówi specjalistka z zakresu położnictwa i ginekologii oraz perinatologii kliniki Gyncentrum, dr n. med. Wioletta Rozmus-Warcholińska
Dla rodziców to wyjątkowa okazja, by zobaczyć dziecko jeszcze przed narodzinami. Trójwymiarowy obraz z aparatu wyświetlany na rzutniku w dużym formacie sprawia, że już na pierwszym badaniu prenatalnym z dużą dokładnością można zobaczyć pięciomilimetrowe serduszko, czy równie maleńkie rączki. Drugie badanie, wykonywane między 18. a 23. tygodniem i 6. dniem ciąży, to moment, gdy można już zobaczyć rysy twarzy i pierwszy uśmiech swojego dziecka. Każda pacjentka otrzymuje kolorowe zdjęcia wykonane techniką 4D HD Live jako bezpłatny załącznik do wyniku USG. Na życzenie jest także możliwość zakupienia filmu. To niezapomniana pamiątka na całe życie.
Jednak głównym celem badań prenatalnych jest ocena zdrowia rozwijającego się płodu. Precyzyjność nowego aparatu pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości na wczesnych etapach ciąży, co może mieć kluczowe znaczenie dla podejmowania dalszych decyzji terapeutycznych.
Już w trakcie badania 1 trymestru wykonuję wczesną ocenę serca, co jest rzadko możliwe przy stosowaniu innych starszych aparatów USG. Serce jest tak złożone, tak wielowymiarowe i tak zależne od ułożenia dziecka, że właściwie dopiero teraz możemy je obejrzeć z każdej strony. Ono ma kilka milimetrów, dziecko jest w odległości ok. 8 cm od głowicy USG, bez dobrego aparatu nie ma szans, aby je zbadać i wykryć ewentualne zmiany.
tłumaczy lekarka
Obecnie w ramach bezpłatnego programu z I i II badania prenatalnego mogą skorzystać kobiety, które spełniają przynajmniej jeden z warunków: mają skończone 35 lat, w poprzedniej ciąży wystąpiła aberracja chromosomowa płodu lub dziecka, stwierdzono u niej lub ojca dziecka wystąpienie strukturalnych aberracji chromosomowych, stwierdzono znacznie większe ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową, w badaniu USG i/lub badaniach biochemicznych płodu stwierdzono nieprawidłowości wskazujące na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej, lub wady płodu. To jednak wkrótce ma się zmienić.
Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia zakłada możliwość wykonania I i II badania prenatalnego przez każdą ciężarną bez żadnych dodatkowych kryteriów, bez względu na wiek. To będzie duży przełom, bo koszt leczenia noworodka z niewykrytą wcześniej wadą, wielomiesięczne leczenie w szpitalach to są setki tysięcy złotych i ogromny stres dla rodziców, a my wiele różnych chorób potrafimy już leczyć w życiu płodowym lub zaraz po porodzie.
podkreśla dr Rozmus-Warcholińska
Klinika Gyncentrum jest także jednym z nielicznych ośrodków, który wykonuje echokardiografię serca. Wiele chorób wykrywa się dopiero w tym szczegółowym badaniu. Wczesne wykrycie nieprawidłowości kardiologicznych płodu oznacza możliwość wcześniejszej interwencji, zaplanowania porodu i potencjalnie poprawy wyników leczenia.
Badania nowym aparatem wykonywane są w placówce Gyncentrum przy ul. ul. Kościuszki 229 w Katowicach (w CH Libero). Termin wizyty można rezerwować pod numerem infolinii 799 393 652.
Zobacz także
Fizjoterapia w Szpitalu Murcki doceniona przez Polski Związek Koszykówki
Nowy sprzęt w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Urządzenie trafiło do szpitala dzięki WOŚP
Zagłębiowskie Centrum Onkologii szybciej wyleczy pacjentów dzięki nowoczesnemu sprzętowi