Kamienica przy ul. Wojewódzkiej skrywa wyjątkowe wnętrze! [ZDJĘCIA]
Z pozoru niczym niewyróżniająca się, porośnięta bluszczem kamienica, jakich w Katowicach wiele. Aby zobaczyć, dlaczego jest wyjątkowa, należy przekroczyć próg drzwi. Zobaczcie dlaczego warto!
Nurt secesyjny w architekturze
Secesyjny styl architektoniczny kwitł głównie w latach 1890-1910. Charakteryzował się krągłymi, płynnymi liniami i formami inspirowanymi naturą, takimi jak liście, kwiaty, pnącza czy motyle. Fasady budynków secesyjnych mogły zawierać liczne detale, takie jak wykusze, balkony, łuki, rzeźby czy ceramiczne płytki. Te elementy dodawały charakterystycznego wyglądu i oryginalności budynkom. Architekci secesyjni ponadto często tworzyli oryginalne formy i dekoracje, łącząc różne materiały w jednym projekcie. Secesja miała tendencję do integracji różnych dziedzin sztuki, takich jak architektura, rzeźba, malarstwo, meblarstwo czy projektowanie wnętrz. Zabudowa secesyjna w Europie była niezwykle rozpowszechniona i wpłynęła na wiele miast w różnych krajach.
Niepozorna kamienica z wyjątkowym wnętrzem
Kamienica, o której mowa, znajduje się w Katowicach przy ul. Wojewódzkiej 50. Została wzniesiona po 1909 roku jako dom własny architekta Kurta Ferdmanna (od jego nazwiska wzięła się późniejsza nazwa - Dom Ferdmanna. Kamienica w stylu secesyjnym zachowała swój unikatowy klimat. W środku kamienicy znajdują się drewniane schody, a elewacja jest porośnięta pnączami roślinnymi. W dwudziestoleciu międzywojennym pod numerem 50 swoją siedzibę miała fabryka czekolady "Plutos".
Budynek jest wpisany do rejestru zabytków (nr rej.: A/1408/90 z 5 sierpnia 1990). Granice ochrony obejmują cały budynek wraz z najbliższym otoczeniem w ramach działki. Obecnie w zabytkowej kamienicy mieści się Centrum Rehabilitacji Leczniczej "Puls" i Centrum Odnowy Biologicznej "Puls", Ośrodek Szkoleń Budownictwa, GEERS Akustyka Słuchu.
Dom Ferdmanna, z uwagi na ciągłe użytkowanie, wzbudza w odwiedzających to miejsce zafascynowanie i zainteresowanie klatką schodową. Secesyjna ornamentyka czy szczegółowe zdobienia fasady przyciągają wzrok. Kilka osób, które spotkaliśmy na miejscu wskazywało na wyjątkowość tej klatki schodowej oraz doceniało, że mimo upływu lat, to miejsce zachowało się w oryginalnej formie. Zobaczcie to wyjątkowe miejsce!
Architektura secesyjna w Katowicach
W naszym mieście odnajdziemy wiele przykładów zabudowy w stylu secesyjnym. Stanowi ona cenną część kulturowego dziedzictwa miasta. Warto wiedzieć, że na przełomie XIX i XX wieku, Katowice, będące ówcześnie ważnym ośrodkiem przemysłowym, rozwinęły się dynamicznie również pod kątem architektury, co zaowocowało powstaniem licznych budynków w stylu secesyjnym.
Wśród nich znajdziemy m.in.
- Dom Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (obecnie siedziba Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej) przy ulicy 3 Maja 5,
- Kamienica Emila Wedla (obecnie siedziba Muzeum Śląskiego) przy ulicy T. Dobrowolskiego 1,
- Kamienica Lucjana Donnersberga (obecnie siedziba Śląskiej Wyższej Szkoły Medycznej) położona na ulicy Francuskiej 3,
- Kamienica Emanuela Moranda (obecnie siedziba Muzeum Historii Katowic) przy ulicy Szafranka 9.
Zobacz także
Apteka Pod Kwiatami w Katowicach-Szopienicach zachwyca wyglądem! Zobaczcie to wnętrze [Zdjęcia]
Fotograf Damian patrzy w górę! Zobaczcie przepiękne sufity budynków w Katowicach [Galeria zdjęć]
Prawdziwa perełka w Katowicach! Zobaczcie odrestaurowane drzwi kamienicy przy ul. Sokolskiej [Zdjęcia]
Drzwi jak z bajki! Tak wygląda wejście do kamienicy przy ul. Gliwickiej w Katowicach [Zdjęcia]
Budynek Akademii Muzycznej w Katowicach robi wrażenie! [Galeria zdjęć]
Zachwyca wyglądem! Kamienica przy ul. św. Jana 10 w Katowicach [Zdjęcia]
Złodziej balustrady! Z katowickiej kamienicy wyrwano kuty element zdobionej balustrady
Piękne zdobienia kamienicy przy ul. Mikołowskiej 11. Wykonali je pracownicy KZGM
Kamienica w centrum Katowic przeszła termomodernizację. Wygląda pięknie!
Kolejne remonty i modernizacje mieszkań oraz kamienic w Katowicach!