Katowice i województwo śląskie przygotowane na intensywne opady deszczu. Służby w gotowości [Wideo]
W Katowicach, w piątek, 13 września odbył się briefing prasowy wojewody śląskiego Marka Wójcika w związku z prognozowanymi na weekend (13-15 września) intensywnymi opadami deszczu w województwie śląskim. Służby kryzysowe Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego informują, że są przygotowane na zagrożenia związane z pogodą w nadchodzących dniach. Na opady przygotowuje się także miasto Katowice.
Intensywne opady w województwie śląskim. Czy służby są przygotowane?
Prognozy pogody nie są optymistyczne, warto więc przygotować się na długotrwałe i intensywne opady deszczu. Niż, który już w nocy z czwartku na piątek, 12 na 13 września, nasunął się na zachodnią część naszego kraju, przynosząc obfite opady, dociera do województwa śląskiego. W naszym regionie, zwłaszcza w jego południowej części, przewidywane są deszcze, podczas których na metr kwadratowy może spaść od kilkudziesięciu, do nawet ponad 150 litrów wody. To poskutkuje także podwyższeniem stanu wody w rzekach i potokach.
W związku z niepokojącymi prognozami wojewoda śląski, Marek Wójcik, zwołał briefing prasowy dotyczący przygotowania województwa na tak trudne warunki.
Na szczęście prognozy są lepsze, niż jeden czy dwa dni temu, natomiast w dalszym ciągu przygotowujemy służby w województwie na sytuację, w której wystąpią ponadnormatywne opady deszczu. W związku z tą sytuacją podjęliśmy decyzje, żeby zwiększyć obsadę numeru alarmowego 112, jak i Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Sprawdziliśmy stan magazynów powodziowych. Służby – PSP i policja są w gotowości. mówił wojewoda śląski, Marek Wójcik
Wczoraj nakazaliśmy wszystkim komendantom miejskim i powiatowym PSP, by nawiązali ścisłą współpracę z samorządami w celu przygotowania do ewentualnych zagrożeń. Dziś na służbie jest 625 osób. Są to funkcjonariusze gotowi do wyjazdu w każdej chwili. Mamy do dyspozycji także jednostki OSP, których w województwie jest ponad 900. podkreśla st. bryg. Wojciech Kruczek, śląski komendant wojewódzki PSP
Przypomnijmy, za zmianę pogody z bezdeszczowej i gorącej, na chłodniejszą i z dużymi opadami deszczu odpowiedzialny jest nadchodzący z południowo-wschodniej Europy niż typu genueńskiego. Według prognoz niż z zachodu w nadchodzących dniach (13-15 września) będzie przechodził także przez nasz region. W województwie śląskim należy się zatem także spodziewać długotrwałych opadów deszczu, chwilami intensywnych. To może skutkować lokalnymi podtopieniami i rozlewiskami na drogach.
Ostrzeżenia przed intensywnym i długotrwałym deszczem wydaje IMGW oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Służby apelują, by nie zbliżać się do wezbranych rzek i potoków. Kierowcy nie powinni przejeżdżać przez głębokie rozlewiska wodne na drogach. Warto też odpowiednio dobrać miejsce parkowania, by samochód był bezpieczny w czasie postoju.
Katowice przygotowane na intensywny deszcz
W związku z prognozami Wydział Zarządzania Kryzysowego rozpoczął działania w czwartek 12 września. Pracownicy WZK przeprowadzili rekonesans cieków na terenie miasta Katowice. Do akcji włączeni zostali pracownicy miejskich jednostek - wyczyszczone zostały wyloty kanalizacji deszczowej, opróżniono zbiorniki retencyjne. To podziemne „baseny” o dużych rozmiarach i pojemnościach, zdolne pomieścić tysiące litrów wody.
Gdy mamy do czynienia z nawalnym deszczem, sieć kanalizacyjna musi mierzyć się ze znacznym obciążeniem i umożliwić przepływ znacznie większych ilości wody niż zazwyczaj. Dlatego w ostatnich latach w ramach unijnych projektów Katowickie Inwestycje S.A. zabudowały na kanalizacji deszczowej 27 podziemnych zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności ponad 11 tys. m3, czyli 11 mln litrów. tłumaczy zastępca dyrektora ds. realizacji w spółce Katowickie Inwestycje S.A., Anna Wilk
Zbiorniki retencyjne nie tylko umożliwiają czasowe zatrzymanie deszczówki, jej magazynowanie i opóźnienie jej odpływu do odbiornika. Pozwalają także na wykorzystywanie części zebranej wody, na przykład do podlewania zieleni miejskiej i czyszczenia ulic oraz chodników. Zbiorniki są podłączone do urządzeń monitorujących poziom stanu napełnienia, co umożliwia pracownikom spółki Katowickie Inwestycje S.A. bieżącą kontrolę ich zapełnienia.
Pracownicy MPGK w porozumieniu z MZUiM sprawdzają stan kratek ściekowych i w razie konieczności je czyszczą. Wyczyszczone zostały także przydrożne rowy melioracyjne. Wzmacniane są zabezpieczenia w rejonie ul. Oswobodzenia.
Sytuację na bieżąco monitorują patrole Straży Miejskiej. Od czwartku (12.09.) strażnicy kontrolują wszystkie cieki wodne i zidentyfikowane miejsca zagrożenia podtopieniami na terenie miasta. Sytuacja pogodowa jest także stale monitorowana poprzez dostępne portale IMGW i system KISMiA w zakresie rozlokowanych w wybranych punktach czujników poziomu wody w katowickich rzekach.
Katowickie Wodociągi monitorują stan sieci
W ramach swoich kompetencji Katowickie Wodociągi na bieżąco czyszczą kanały deszczowe, ze szczególnym zwróceniem uwagi na miejsca, wskazane w „Planie operacyjnym ochrony przeciwpowodziowej miasta Katowice”, w których mogą wystąpić podtopienia. W związku z prognozowanymi nawalnymi deszczami spółka na weekend zapewniła dodatkowe dyżury awaryjne, zwiększając tym samym liczbę pracowników obsługujących w danym momencie sieć kanalizacyjną i przepompownie.
W normalnym trybie w weekend na jednej zamianie pracują dwie dwu-trzyosbowe brygady obsługujące przepompownie ścieków oraz jedna brygada obsługująca sieć kanalizacyjną. Liczba brygad na najbliższy weekend zostaje podwojona, z możliwością zwiększenia obsady w razie konieczności.
Katowickie Wodociągi przygotowane są również na wypadek awarii zasilania na przepompowniach ścieków. Posiadają generatory prądu, które mogą wesprzeć ich pracę w razie awarii. Dodatkowym wsparciem w codziennej pracy i w sytuacjach awaryjnych jest monitoring sieci kanalizacyjnej.
Katowickie Wodociągi posiadają największy w Polsce system monitoringu sieci kanalizacyjnej. Obejmuje on monitoring przepompowni oraz ciągów kanalizacyjnych. W zależności od obiektu monitoring obejmuje od kilku do kilkudziesięciu sygnałów dotyczących pracy pomp i ich wydajności, poziomu ścieków w poszczególnych obiektach oraz informacji o chwilowych i sumarycznych ilościach przepływających ścieków.
Bardzo istotnymi informacjami są sygnały o awariach: sondy, pompy czy też zasilania w przepompowni oraz o stanach alarmowych. Katowickie Wodociągi prowadzą także monitoring wypełnienia oraz natężenia przepływu w kanalizacji. Pomiary te są wykonywane w 185 punktach pomiarowych. Z czego w 72 lokalizacjach jest mierzony poziom wypełnienia oraz natężenie przepływu, a w 113 jest wykonywany pomiar poziomu wypełnienia.
Informacja dla mieszkańców
W związku z prognozami wiele imprez plenerowych zostało przez organizatorów odwołanych. Na stronie internetowej Urzędu Miasta i w miejskich mediach społecznościowych udostępnione zostały informacje o tym jak zachować się w przypadku powodzi.
Rekomendujemy mieszkańcom parkowanie swoich pojazdów z dala od nisko położonych terenów, cieków wodnych i zbiorników wodnych. Przy nawalnych opadach deszczu lepiej także omijać parkingi podziemne. mówi naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miasta Katowice, Tomasz Kępa
Wszystkie służby – w tym straż pożarna, policja, straż miejska, są w gotowości. W działania włączone są także jednostki OSP.
Informacje o podtopieniach należy zgłaszać pod numerem 112 lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach – tel. 32 259 36 90.
Zobacz także
Zbiórka artykułów dla powodzian w Katowicach potrwa dłużej! Ogromna mobilizacja mieszkańców [Zdjęcia]
Pożar w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim przy ulicy Damrota w Katowicach
Skutki długotrwałych i intensywnych opadów deszczu. W Katowicach rozpoczęła się zbiórka artykułów dla powodzian [Zdjęcia]
110 lat Ochotniczej Straży Pożarnej Zarzecze w Katowicach [Zdjęcia]
Dolny Śląsk szykuje się na rekordowe opady deszczu w nadchodzący weekend. Jak będzie w naszym regionie?
100 kolejnych zbiorników na deszczówkę w Katowicach od KZGM. Trafią też do mieszkańców
Poznajcie Woderka! Mieszkańcy Katowic nazwali zbiornik retencyjny