Katowice wraz z GZM mogą zostać Europejską Stolicą Kultury. Konkurują z trzema innymi polskimi miastami [Zdjęcia]
Katowice wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią nie ustają w staraniach o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Nasze miasto, wraz z innymi miejscowościami aglomeracji, znalazło się w wąskim gronie kandydatów do przyznania tego miana. Wśród kandydatów są także trzy inne polskie miasta: Bielsko-Biała, Lublin i Kołobrzeg.
Katowice mogą zostać Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku
Katowice w drugim etapie konkursu
W 2029 r. Europejską Stolicą Kultury zostanie trzecie w historii polskie miasto: w 2000 r. był nią Kraków, a w 2016 r. - Wrocław. W 2029 r. Europejską Stolicą Kultury będzie jedno z czterech miast, które zakwalifikowały się do finałowego etapu konkursu:
- Katowice,
- Bielsko-Biała,
- Lublin
- lub Kołobrzeg.
Katowice reprezentują tym razem całą Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, podkreślając fakt, że oferta kulturalna w całej aglomeracji jest komplementarna, a mieszkańcy poszczególnych miast uczestniczą w życiu kulturalnym nie tylko w swoich miejscowościach zamieszkania, ale i w najbliższej okolicy.
Kultura jest „porozrzucana” po całym naszym regionie. Chcemy pokazać różnorodność, bo Katowice są piękne otaczającymi je miastami, a te miasta Katowicami. Mamy tu prawdziwy tygiel kulturowy i zwyczajowy, który wynika z tego, że nieopodal mieliśmy w historii granicę trzech wielkich mocarstw. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
To co nas wyróżnia, to otwartość na różne działalności społeczne, nie tylko w samych Katowicach, ale także w całej GZM. Będziemy chcieli zaprezentować nie tylko to, co już mamy najlepszego w dziedzinie kultury, ale i to, co planujemy na przyszłość - to m.in. plany związane z integracją społeczną, mamy tu różne kultury, różne narody i chcemy widzieć atut w tej różnorodności. podkreśla prezydent Katowic
GZM ma wiele do zaoferowania
Istnienie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pozwoliło na aplikowanie o tytuł ESK nie tylko jednego miasta, ale całej aglomeracji z centrum w Katowicach. W czasie konferencji prasowej podkreślano znaczenie stolic podregionów, które oferują szeroki wachlarz wydarzeń i miejsc związanych z kulturą. Szczególnie podkreślano znaczenie Sosnowca, jako stolicy Zagłębia.
Cieszę się, że miasto Katowice postanowiło ponownie ubiegać się o ten tytuł. Nie była to łatwa decyzja. Możemy pokazywać tę synergię, współpracę miast i udowadniać, że jesteśmy miejscem, które ma taki kulturalny potencjał. mówił przewodniczący GZM, Kazimierz Karolczak
Nasze spotkania, nasza wymiana doświadczeń na gruncie lokalnym jest bardzo ważna. My nawet we własnym regionie nie wiemy, co tak naprawdę posiadamy, czym możemy się wymieniać. Chcemy zapraszać do siebie nawzajem mieszkańców całej metropolii. Chcemy także, by to wyszło także poza granice naszego regionu, czy nawet naszego kraju, bo dzięki temu pokażemy, jak wiele mamy na Śląsku i w Zagłębiu do zaoferowania. mówił prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński
Starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury dla Katowic
Jednym z inicjatorów starań o ESK dla Katowic jest eurodeputowany Łukasz Kohut. W aplikowanie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zaangażował się specjalny zespół związany z Instytucją Kultury Katowice Miasto Ogrodów pod kierownictwem wicedyrektora instytucji Łukasza Kałębasiaka. „Katowice Miasto Ogrodów” to hasło z czasu poprzedniej aplikacji Katowic o tytuł ESK w 2016 roku. Tym razem postawiono na ideę „Play”, o której więcej można się dowiedzieć, klikając TUTAJ.
Mamy wielki potencjał i świetną infrastrukturę. Mamy świetnych artystów, także tych nieprofesjonalnych. W naszej idei „Play” uważamy, że kultura powinna być ogólnodostępna. Wszystko, co nas otacza, to co nasi mieszkańcy robią w wolnym czasie, to co sprawia, że czują się dobrze. Dla jednych może to być chodzenie na wystawy czy koncerty, dla innych gry wideo, a dla kogoś innego uprawianie sportów amatorskich. To wszystko mieści się w tym przepastnym świecie. podkreśla wicedyrektor Katowice Miasto Ogrodów - Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek, Łukasz Kałębasiak
Czym jest Europejska Stolica Kultury?
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi się charakteryzować wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały plan rozwoju uczestniczących w programie miast oraz regionów. Teraz przed Katowicami i GZM drugi etap konkursu. Do regionu przybędą wizytatorzy, którzy będą oceniać potencjał kulturalny Katowic i Metropolii jako kandydata do tytułu ESK. Ostateczną decyzję o przyznaniu tytułu poznamy najpóźniej jesienią przyszłego roku (2024).
„Europejskie Stolice Kultury” (ESK) to inicjatywa Unii Europejskiej. Działanie na rzecz „Europejskich Stolic Kultury” ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie oraz podkreślanie ich cech wspólnych, przy jednoczesnym zwiększaniu poczucia przynależności obywateli do wspólnej przestrzeni kulturowej.
Działanie ma zachęcać do wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego, a także do wyeksponowania wspólnego dziedzictwa kulturowego. Ma również na celu wspieranie wkładu kultury w długoterminowy rozwój miast, które mogą włączyć w działania otaczające je obszary, zgodnie z ich indywidualnymi strategiami i priorytetami. Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny, korzysta też z inwestycji, które mają przyczynić się do jego rewitalizacji i wspomóc jego długoterminowy rozwój.
Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przyznawany sekwencyjnie: dwóm lub trzem miastom z krajów UE, EOG/EFTA oraz krajom kandydującym (lub potencjalnym kandydatom). Dotychczas dwa polskie miasta: Kraków (w 2000 r.) i Wrocław (w 2016 r.) zostały wyróżnione tym tytułem. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto (wraz ze Szwecją) w 2029 r. Tytuł przyznawany jest na okres 1 roku.
Zobacz także
Poznaliśmy Europejską Stolicą Kultury 2029. Transmisja na ulicy Dworcowej w Katowicach [Wideo + zdjęcia]
Przed nami wernisaż wystawy "Culture Calling" w Mieście Ogrodów w Katowicach
Każdy może dołożyć swój pomysł na Europejską Stolicę Kultury! O tytuł na 2029 rok ubiegają się Katowice
Autobusem śladami Kazimierza Kutza. Wyjątkowa licytacja WOŚP
Podróż komunikacją ZTM za 1 zł na dłużej. Jak skorzystać z oferty Podróż Start/Stop?
Europejska Stolica Kultury 2029! Katowice i GZM są bardzo blisko
Ruszył kongres "Metropolia Kultury". Katowice, Sosnowiec i GZM starają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029
Europejska Stolicy Kultury 2029 dla Metropolii? Podpisano deklarację o współpracy. Miasta Śląska reprezentują Katowice, a Zagłębia - Sosnowiec