Katowicki rower miejski 2021. Podsumowanie kolejnego sezonu systemu City by Bike w Katowicach
W Katowicach zakończył się sezon rowerowy - ostatni użytkownicy rowerów miejskich skorzystali z nich 1 listopada. W 2021 roku do systemu City by Bike dołączyło prawie 10 tysięcy nowych użytkowników. Łącznie z katowickiego systemu rowerowego skorzystano ponad 130 tysięcy razy.
Katowicki Rower Miejski systemu City by Bike zakończył kolejny sezon 1 listopada 2021 roku. W sumie w Katowicach od 1 kwietnia do 1 listopada 2021 z roweru miejskiego skorzystano ponad 130 tysięcy razy. W tym roku do systemu City by Bike dołączyło prawie 10 tysięcy nowych użytkowników. Rower miejski w Katowicach zadebiutował w 2015 roku. Na początku mieszkańcy mieli do dyspozycji trzy stacje.
W tym roku mieliśmy już 107 wypożyczalni z ponad 860 rowerami, co oznacza, że to największa taka sieć w województwie śląskim. Cieszy także rosnąca liczba użytkowników jednośladów – tylko w tym roku do systemu dołączyło prawie 10 tysięcy nowych i jest ich łącznie ponad 82 tysiące. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Same rowery miejskie w Katowicach są nie tylko środkami transportu indywidualnego. W ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla samochodu czy transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, w szczególności dla osób codziennie dojeżdżających do pracy. W sumie w Katowicach od 1 kwietnia do 1 listopada z roweru miejskiego skorzystano ponad 130 tysięcy razy. dodaje prezydent Katowic
Podsumowanie sezonu 2021 systemu City by Bike w Katowicach
Najaktywniejszy użytkownik wypożyczył rower miejski aż 488 razy. Natomiast najpopularniejszą stacją ponownie była ta zlokalizowana na katowickim Rynku, z której rowery wypożyczono ponad 10,5 tys. razy. Ponad 4 tysiące razy skorzystano ze stacji zlokalizowanych przy kościele Mariackim oraz – niemal tyle samo – przy Wodnym Placu Zabaw przy ul. Pułaskiego. Średni czas wypożyczenia roweru miejskiego to 33 minuty.
Na realizację systemu miasto Katowice przeznaczyło ponad 4,5 mln złotych. W ramach tej kwoty operator uruchomił dotychczasowe stacje, zamontował kolejne, a także był odpowiedzialny za serwis systemu przez cały okres jego przygotowania i działania - od 1 kwietnia do 1 listopada. Ponadto, odpowiedzialny był także za wdrożenie dodatkowych procedur związanych z dezynfekcją urządzeń.
Największy system rowerowy na Śląsku
Katowicki City by bike to 83 stacje i 666 rowerów miejskich. Największy system na Śląsku działa od maja 2015 roku.
Na początku kwietnia do dyspozycji mieszkańców zostało oddanych 71 stacji dofinansowanych przez miasto, w tym dwie nowe stacje przy centrach przesiadkowych Brynów i Zawodzie. Dodatkowo 1 kwietnia do systemu City by Bike włączonych zostało 14 stacji rowerowych finansowanych przez podmioty sponsorskie.
Na początku maja do systemu zostały włączone dodatkowe 4 lokalizacje. W kolejnych miesiącach nastąpiło uruchomienie dwóch stacji zrealizowanych w ramach Budżetu Obywatelskiego (skwer Walentego Fojkisa – Wełnowiec oraz przy ul. Gallusa w pobliżu skweru Anny Walentynowicz) oraz uruchomione zostały stacje w kolejnych 14 lokalizacjach. Natomiast w połowie sierpnia w ramach realizacji inwestycji miejskich do systemu City by Bike zostały włączone stacje przy ul. Dworcowej i Nowym Nikiszowcu.
Ze względu na techniczne możliwości operatora sieci zdecydowaliśmy się, podobnie jak w latach poprzednich, na rozwój systemu w trakcie sezonu. Całkowita wielkość systemu „City by Bike" w roku bieżącym wyniosła 107 stacji zlokalizowanych na terenie Miasta wraz ze stacjami sponsorskimi (93 miejskie i 14 partnerskich) i 866 rowerów (746 miejskich - w tym 20 typu cargo i 120 partnerskich).
wyjaśnia naczelnik Wydziału Transportu, Bogusław Lowak
Zobacz także
Widowisko "Sound of gravity" w Spodku. Skoki i ewolucje w powietrzu na rowerze i motocrossie
Ruszył nowy sezon roweru miejskiego w Katowicach! Wkrótce powstaną nowe stacje rowerowe w mieście
Nowa droga rowerowa połączy Nikiszowiec z Giszowcem
Nowy sezon roweru miejskiego w Katowicach startuje 1 kwietnia. 18 nowych lokalizacji
W Katowicach trwa batalia o lepszą jakość powietrza. Nadal jest sporo do zrobienia