Koniec konsultacji w sprawie inwestycji PKP PLK. Rozbudowana zostanie linia Katowice-Gliwice
Do końca dobiegły konsultacje społeczne dotyczące rozbudowy głównej linii kolejowej Gliwice-Katowice. 30 maja minął termin wypełniania internetowych ankiet. W Katowicach zaplanowano na ten dzień także spotkanie z mieszkańcami.
Konsultacje na finiszu
Przedostatni dzień maja to termin zakończenia konsultacji społecznych dotyczących rozbudowy głównej linii kolejowej Gliwice-Katowice. Chodzi o dobudowanie pary nowych torów, które umożliwią oddzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego na odcinku ok. 30 km. Zwiększenie przepustowości pozwoli na uruchomienie nie tylko większej ilości połączeń pasażerskich, lecz także przewóz większej ilości towarów.
W ramach przedsięwzięcia mają powstać dodatkowe stacje kolejowe w kilku lokalizacjach. Wszystkie znajdujące się na trasie przystanki mają być dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się.
Swoje zdanie na temat inwestycji realizowanej przez PKP PLK można było wyrażać wypełniając internetowy formularz między 16 a 30 maja. Ankieta pozwoli poznać potrzeby, opinie oraz sugestie społeczności lokalnej w zakresie projektu. W ramach konsultacji zorganizowano także spotkania z mieszkańcami Katowic, Chorzowa, Świętochłowic, Rudy Śląskiej oraz Zabrza - a więc miast przez które przebiega wspomniana linia. Ostatnie, dodatkowe spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami Osiedla Witosa w Katowicach, odbyło sie w poniedziałek, 30 maja.
Krok do Kolei Metropolitarnej GZM
GZM współfinansuję inwestycję, która wpisuje się w projekt powstania Kolei Metropolitarnej. Metropolia zapewnia połowę kwoty potrzebnej do zrealizowania budowy. Pod koniec ubiegłego roku wyłoniono w drodze przetargu spółkę odpowiedzialną za przygotowanie dokumentacji rozbudowy linii.
Sama rozbudowa jest też konsultowana z przewoźnikami, realizującymi połączenia na rozbudowywanej trasie.
Pozwoli to uwzględnić potrzeby prognozowanego ruchu pasażerskiego i towarowego przy ustalaniu koncepcji wariantów inwestycyjnych. Studium wykonalności ma dać odpowiedź, jak rozwijać infrastrukturę kolejową i przygotować dokumentację przedprojektową, umożliwiającą realizację robót. Prace studialne określą zakres projektu, jego efekty oraz koszty realizacji. Studium wykonalności ułatwi planowanie inwestycji. Określi możliwości dostosowania torów aglomeracyjnych oraz towarowych do rosnącego natężenia ruchu pociągów i zapewnienia najlepszej dostępności kolei na trasie Katowice - Gliwice. informuje spółka PKP PLK
Połączenie kolejowe między Katowicami a Gliwicami zostało zmodernizowane w latach 2013-2016. Dzięki remontowi linii, podróż pociągiem na tej trasie skróciła się i obecnie zajmuje nieco ponad 20 minut, podczas gdy wcześniej trwała ponad pół godziny. Kiedy zostanie zbudowana dodatkowa para torów, na trasie łączącej Katowice i Gliwice będzie można podróżować jeszcze szybciej.
Zobacz także
Lepsze połączenie kolejowe Katowice-Rybnik. Drugi tor w ramach programu Kolej Plus
Lokomotywownia w Katowicach-Szopienicach. PKP PLK chce wyremontować obrotnicę parowozową [Zdjęcia+wideo]
Nowe tory między Katowicami a Gliwicami. GZM prowadziła konsultacje społeczne w Katowicach i kilku innych miastach
Pociągi na trasie Katowice-Gliwice co kilkanaście minut. Dodatkowa para torów i konsultacje z mieszkańcami
Kolej Plus na Śląsku. Z Katowic do Tychów przez Murcki i Kostuchnę. Podpisano umowę na 6 projektów
Cztery nowe przystanki kolejowe w Katowicach już pod koniec 2023 roku!
74 minuty i 12 par pociągów. Umowa na połączenie Katowice-Jastrzębie-Zdrój
W Katowicach będą cztery nowe przystanki kolejowe. Pojawią się w Ochojcu, Murckach, Podlesiu i Kostuchnie
Stary wiadukt na Lwowskiej w Katowicach przejdzie do historii. Będzie nowy. Na drodze jest wahadło ZDJĘCIA
Wielka inwestycja kolejowa w województwie śląskim. W Katowicach powstaną nowe stacje i centrum sterowania ruchem