Kto jest nominowany do nagrody im. Kazimierza Kutza 2023? Zobaczmy!
Znamy nazwiska nominowanych w trzeciej edycji Nagrody im. Kazimierza Kutza. Do tej pory laureatami Nagrody zostali Anna Dymna i Szczepan Twardoch. Nagroda promuje artystów, którzy łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, prezentując postawę bliską patronowi nagrody - Kazimierzowi Kutzowi.
Trzecia edycja Nagrody imienia Kazimierza Kutza
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach poinformował o nominacjach do Nagrody im. Kazimierza Kutza, która w lutym 2023 roku zostanie przyznana już po raz trzeci.
Miasto Katowice we współpracy z Uniwersytetem Śląskim i Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, chcąc uhonorować reżysera Kazimierza Kutza za wybitne dokonania artystyczne, postanowiło stworzyć wyjątkowe wydarzenie, jakim jest cykliczne wręczanie Nagrody im. Kazimierza Kutza.
Nagroda ma na celu uhonorowanie twórcy za wybitne dokonania artystyczne, które odgrywają istotną rolę w aktualnej debacie publicznej, przyczyniając się do budowania społeczeństwa demokratycznego i tolerancyjnego. Nagroda promuje artystów, którzy łączą działalność artystyczną ze społecznym zaangażowaniem, prezentując postawę bliską patronowi nagrody Kazimierzowi Kutzowi. Fundatorem nagrody (50 tys. zł i statuetka) jest miasto Katowice.
Nominowani w roku 2023 roku
- Marta Frej jest rysowniczką, ilustratorką, malarką i autorką memów. W swojej pracy artystycznej porusza takie kwestie jak prawa kobiet i feminizm, prawa mniejszości, a także problem wykluczenia i nietolerancji. Dorastała w Częstochowie, od kilku lat związana jest z Gdynią, gdzie mieszka i prowadzi pracownię. W 2017 roku została wyróżniona nagrodą O!Lśnienia za "nadanie memom rangi artystycznego dzieła".
- Maja Ostaszewska jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej wszechstronnych polskich aktorek. Znana z ról teatralnych, filmowych i serialowych. Laureatka Paszportu "Polityki" oraz dwóch Orłów - Polskich Nagród Filmowych. Od wielu lat walczy o prawa zwierząt. Gdy w Polsce rozpoczął się kryzys uchodźczy, aktywnie włączyła się w pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Od wybuchu wojny w Ukrainie skutecznie i z pełną determinacją działa na rzecz uchodźców z tego kraju.
- Maja Kleczewska to jedna z najważniejszych polskich reżyserek teatralnych, rozpoznawalna i ceniona także zagranicą - jej spektakle prezentowano m.in. w Seulu, Paryżu, Tbilisi czy Madrycie. Wielokrotnie nagradzana i doceniana na polskich i międzynarodowych festiwalach teatralnych (m.in. Srebrny Lew na Biennale w Wenecji). Jej dzieła budzą zainteresowanie krytyków teatralnych, a na tytuły, które zrealizowała, często trudno kupić bilety - spektakle w jej reżyserii ściągają do teatrów widzów z odległych zakątków kraju, powodują ożywione dyskusje i skłaniają do refleksji.
- Robert Konieczny jest architektem o międzynarodowej renomie. Hans Ibelings, autor prestiżowej publikacji "European Architecture since 1980", jako jedyną polską pracownię, która wniosła wkład w rozwój architektury europejskiej, wymienił właśnie biuro prowadzone przez Roberta Koniecznego - KWK PROMES. Jest autorem słynnej Arki, w której mieszka, a także m.in. Domu Aatrialnego, Domu Kwadratowego, bloku UNIKATO i wielokrotnie nagradzanego Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie.
- Henryk Waniek jest malarzem, grafikiem, pisarzem, tłumaczem i eseistą. W centrum jego zainteresowań znajdziemy zagadnienia związane z ezoteryką, fantastyką, alchemią i magią. Urodził się w Oświęcimiu, dorastał w Katowicach, studiował w Krakowie. Dzięki stypendiom artystycznym tworzył i mieszkał między innymi w Nowym Jorku i we Florencji. Ma na koncie około 100 wystaw indywidualnych i tyle samo zbiorowych. Jego działalność literacka skupia się na szeroko pojętym Śląsku - jak w tytule jednej z książek Wańka, "od Oświęcimia do Zgorzelca".
Uroczysta gala odbędzie się 16 lutego 2023 roku
O tym, kto w 2023 roku otrzyma Nagrodę Kutza, w styczniu zdecyduje kapituła, w której skład wchodzą: Halina Bieda, Antoni Cygan, Krystyna Doktorowicz, Andrzej Gwóźdź, Jerzy Illg, Aleksandra Klich, Dariusz Kortko, Ryszard Koziołek, Marcin Krupa, Olgierd Łukaszewicz, Ewa Niewiadomska, Jacek Siebel, Edyta Sytniewska, Iwona Świętochowska-Kutz, Robert Talarczyk (przewodniczący) i Piotr Zaczkowski.
Warto przypomnieć, że na samą nagrodę składa się 50 000 zł oraz statuetka autorstwa Ksawerego Kaliskiego projektu Erwina Sówki - jest to jedna z ostatnich prac artysty z Grupy Janowskiej.
Nagroda im. Kazimierza Kutza zostanie wręczona 16 lutego 2023 r. podczas gali w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 18:00 na Dużej Scenie. Później tradycyjnie zaprezentowany zostanie spektakl „Piąta strona świata" na podstawie bestsellerowej, debiutanckiej powieści Kutza w reżyserii Roberta Talarczyka, nagrodzony m.in. Złotą Maską za spektakl roku.
Poniżej przypominamy uroczystą galę z 2022 roku, kiedy laureatem Nagrody im. Kazimierza Kutza został Szczepan Twardoch.
Zobacz także
Akcja Zima w Katowicach. Ponad 5 tys. ton soli i 300 ton piasku i gotowe do wyruszenia pługopiaskarki
Katowice nagrodziły społeczników. Nagrodę im. Józefa Kocurka otrzymał Marian Stolecki [Galeria zdjęć + wideo ]
Teatr Śląski zachęca do przyjścia na spektakle. Co grają w styczniu i lutym?
Beboki z Katowic wystąpiły w teledysku. Są też bohaterami spektaklu w Teatrze Korez
Łaskawe i Nowa Zabawka - dwie premiery w Teatrze Śląskim [Zdjęcia]
Nagroda społeczna i charytatywna w Katowicach. Znasz kogoś, kto zasługuje? Miasto czeka na wnioski
Teatr Śląski: casting dla bliźniaków, sylwester i ostatnia podróż w Himalaje
Nagroda im. prof. Józefa Pietera. Uniwersytet Śląski w Katowicach chce nagradzać wybitnych nauczycieli [Zdjęcia]
Szczepan Twardoch laureatem drugiej Nagrody im. Kazimierza Kutza RELACJA WIDEO