Kto zarządza drogami publicznymi? To przydatna informacja dla kierowców
Czasami podróżując różnymi drogami napotykamy uszkodzenia czy inne zagrożenia, innymi razy stajemy w korkach, bo na drogach trwają remonty. Niestety niejednokrotnie przytrafiają się także kierowcom uszkodzenia samochodów wynikające ze stanu drogi. We wszystkich tych przypadkach warto wiedzieć, kto zarządza fragmentem drogi, którym podróżujemy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, jakie podmioty odpowiadają za publiczne drogi.
Kto zarządza tą drogą?
Zarządca drogi jest odpowiedzialny m.in. za jej stan techniczny, utrzymanie i ewentualną przebudowę oraz rozbudowę. Ale jeszcze ważniejsza jest świadomość, kto jest odpowiedzialny za daną drogę w momencie wystąpienia zdarzeń drogowych. To właśnie od zarządcy danej drogi kierowcy mogą dochodzić odszkodowania za uszkodzenie pojazdu, wywołane np. przez zniszczoną nawierzchnię.
Droga, z której może korzystać każdy, zgodnie z jej przeznaczeniem, ograniczeniami i wyjątkami określonymi w ustawie o drogach publicznych lub innych przepisach szczególnych, jest drogą publiczną. Łączna długość takich dróg w Polsce to ponad 427 tys. km i dzieli się na:
- drogi krajowe (DK),
- wojewódzkie (DW),
- powiatowe
- oraz gminne.
Zarządcy dróg w Polsce
Dzięki ustawie o drogach publicznych wiemy, że zarządcą dróg krajowych (DK), w tym dróg szybkiego ruchu, czyli ekspresowych (S) i autostrad (A) jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad, dróg wojewódzkich zarządy poszczególnych województw, dróg powiatowych zarządy powiatów, a wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast odpowiedzialni są za drogi gminne.
Wyjątkiem są drogi w granicach 66 miast na prawach powiatu. Za wszystkie drogi publiczne, także krajowe (z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych) leżące w granicach takich miast odpowiada prezydent tego miasta.
Drugim wyjątkiem są odcinki autostrad płatnych zarządzane przez koncesjonariuszy (A1 Rusocin - Nowa Wieś to spółka Gdańsk Transport Company, A2 Świecko – Konin to spółka Autostrada Wielkopolska oraz A4 Katowice – Kraków, gdzie zarządcą jest spółka Stalexport Autostrada Małopolska).
W efekcie GDDKiA odpowiada za sieć ok. 18 tys. km dróg krajowych, stanowiącą niespełna 5 proc. dróg publicznych w Polsce.
Zarządca drogi - przywilej i obowiązek
Każdy zarządca odpowiedzialny jest za utrzymanie drogi, jak i całej infrastruktury drogowej, takiej jak chodniki, przejścia dla pieszych, sygnalizacje świetlne, obiekty inżynierskie oraz urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (m.in. bariery). Odpowiada również za nowe inwestycje na podległej mu sieci i remonty.
GDDKiA odpowiedzialna za drogi krajowe
Właściwe zarządzanie drogami krajowymi przekłada się na bezpieczeństwo podróżujących nimi osób. Planujesz wakacyjną wyprawę samochodem lub motocyklem z uwzględnieniem dróg krajowych? Sprawdź, czy na Twojej trasie nie pojawiła się nowa, bezpieczniejsza droga lub prowadzone są prace drogowe. Te i wiele innych informacji znajdziesz pod adresem drogi.gddkia.gov.pl.
Źródłem informacji dla wszystkich planujących podróż po drogach krajowych jest również numer ogólnopolskiej Informacji Drogowej
tel. 19 111 - czynny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
Zobacz także
Nowe drogi i rondo pomiędzy Strefą Kultury i ul. Katowicką. Kiedy inwestycja będzie gotowa? [Zdjęcia]
Odcinkowy pomiar prędkości na DTŚ w Katowicach. Kierowcy już mogą zarobić mandat za przekroczenie prędkości [Zdjęcia i wideo]
Remont 6 wiaduktów i 4 nowe przystanki kolejowe w Katowicach. PKP PLK wkrótce rozpocznie wielką modernizację linii E65 [Zdjęcia]