Kwartał Dworcowa w Katowicach. Inwestycja rozpocznie się tej jesieni! [Wizualizacje]
Ta inwestycja zmieni centrum Katowic. Grupa Epione (z inwestorem zastępczym – Hotel Invest Development) kupiła zespół zabytkowych kamienic znajdujących się naprzeciwko dawnego dworca w Katowicach. 11 kamienic tworzy pierzeję zabudowy kwartałowej między ulicami Dyrekcyjną i Mielęckiego. Inwestycja - Kwartał Dworcowa - rozpocznie się w ciągu miesiąca. Za projekt rewitalizacji odpowiada Konior Studio. Od ponad 2 lat głównym architektem projektu jest Tomasz Konior.
Kwartał Dworcowa w Katowicach zmieni oblicze centrum miasta
Kwartał Dworcowa to tak naprawdę 11 kamienic, które znajdują się między ulicami Dworcową i Mielęckiego. W latach 2015-2023 kamienice te zakupiła Grupa Epione. Teraz przyszedł czas, żeby inwestycja nabrała rozpędu. Projekt przebudowy 11 kamienic realizowany jest przez Grupę Epione z inwestorem zastępczym – Hotel Invest Development. Właściciel kamienic opowiedział, dlaczego zdecydował się na realizację tak wielkiej inwestycji. Koszt tej przebudowy to około 300 milionów złotych.
Do tej inwestycji przygotowuję się już prawie 10 lat. Pierwsze zakupy nieruchomości były właśnie wtedy. Dlaczego ja to kupiłem? Dlaczego firma zajmująca się zdrowiem i trochę nieruchomościami zdecydowała się na taki projekt? To dlatego, że 34 lata temu przyjechałam na studia do Katowic, i zatrudniono mnie w tym budynku jako noszowego. Dostałem tu pracę, będąc równoległe studentem. Biura, w których zajmowano się dokumentami dotyczącymi umowy o pracę były właśnie w tej kamienicy. Okna jednego z tych biur wychodziło na ul. Mariacką. I właśnie ten widok utkwił w mojej głowie, jako taka stopklatka. opowiadał inwestor, prezes zarządu Grupy Epione, Narcyz Wrześniewski
Kamienice znajdujące się w okolicy ulic Dworcowej, Dyrekcyjnej i Mielęckiego od wielu lat straszyły osypującym się tynkiem i zdewastowanymi podwórkami. Teraz mają szansę stać się wizytówką miasta.
We wnętrzach przebudowanych kamienic powstaną nowe przestrzenie, które zostaną zaadaptowane na potrzeby lokali usługowych i biur. Dołączą do nich także dwa hotele marek należących do portfolio Marriott International: Tribute Portfolio oraz Fairfield by Marriott. Razem zapewnią gościom prawie 250 pokoi. W części podziemnej zaplanowano parking dla samochodów i rowerów.
Kwartał Dworcowa w liczbach:
- powierzchnia użytkowa: 27 553 m kw,
- powierzchnia zabudowy: 6 060 m kw,
- kubatura: 140 034 m kw,
- wymiary: wysokość budynku 24,4 m, długość budynku 101,3 m, szerokość budynku 82 m,
- liczba kondygnacji: hotele 7, biurowiec Dyrekcyjna 6, biurowiec Staromiejska 5,
- 3 dziedzińce,
- liczba miejsc parkingowych: 80,
- usługi w parterach: 5: ok. 1275 m kw,,
- Ilość powierzchni biurowych: ok. 8000 m kw
- Ilość pokoi hotelowych: Marriott Tribute: 112, Marriott Fairfield 131. Razem: 243.
Zobaczcie zdjęcia z konferencji poświęconej nowej inwestycji w centrum Katowic – Kwartałowi Dworcowa (1 października 2024):
Kiedy rozpocznie się przebudowa Kwartału Dworcowa?
Jeszcze tej jesieni, w ciągu miesiąca, rozpoczną się pierwsze prace związane z przebudową Kwartału Dworcowa. Na początek ruszą przygotowania do wykonania nawierzchni asfaltowej na ul. Mielęckiego, by przystosować ją do ruchu samochodowego. Na części ul. Mielęckiego asfalt będzie poprowadzony przez środek ulicy, a po bokach zostanie zachowany deptak, by można było dojść do tamtejszych lokali i restauracji.
Jedna z ulic musiała być dostępna dla samochodów, by można podjechać pod hotel, a także, by osoby starsze mogły wysiąść z autokaru i wejść od razu do hotelu, a także, by można było wjechać do podziemnego parkingu.
Na pewno rozgorzeje dyskusja na temat tego projektu w całej Polsce. Historia to oceni i oceni to pozytywnie, już to dzisiaj możemy powiedzieć. To wyjątkowy projekt, w który włożono wiele serca. Projekt rozpoczniemy w ciągu najbliższego miesiąca. Rozpocznie się on pracami przygotowawczymi infrastrukturę drogową do komunikacji z budową. Mamy tu tylko jeden możliwy ciąg komunikacyjny związany z przejazdem od ul. Mielęckiego. mówi prezes zarządu Hotel Inwest, inwestor zastępczy, Ireneusz Dudek
W drugiej fazie robót prace przeniosą się do wnętrza, gdzie na dziedzińcu będą prowadzone prace rozbiórkowe. Przedostaniemy się do wnętrza dziedzińca przez wyburzenie części kamienicy od strony ul. Mielęckiego. Udrożniony zostanie przejazd do wnętrza dziecińca. Wykonane zostaną też m.in. wzmocnienia ścian sąsiednich nieruchomości. Wykonany zostanie też m.in. poziom podziemny, gdzie będzie mieścić się parking w konstrukcji żelbetowej. Trzecia faza budowy to wykonanie wszystkich prac zewnętrznych, aranżacyjnych. dodaje Ireneusz Dudek
Cała rewitalizacja ma potrwać trzy lata, co oznacza, że w roku 2027 w hotelach pojawią się pierwsi goście, a mieszkańcy będą mogli skorzystać z usług lokali, które znajdą się na parterze kamienic.
"Kwartał Dworcowa to jest projektowanie miasta" - mówi architekt Tomasz Konior
Za projekt Kwartału Dworcowa odpowiada Konior Studio na czele z głównym architektem Tomaszem Koniorem, którego projekty są dobrze znane katowiczanom - to m.in. budynek NOSPR-u, centrum handlowe Supersam czy budynek Akademii Muzycznej Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia”.
Nie jest to projektowanie osobnego budynku, który staje się docelowo osobnym bytem, tutaj jest projektowanie miasta, co jest esencją naszego zawodu. W tym przypadku projektujemy budynek, który jest częścią miasta i wchodzi w bardzo silną relację z jego otoczeniem. Uważam, że to są najbardziej intrygujące tematy, gdy możemy istniejącym obiektom nadać drugie, trzecie życie tak jak w przypadku Kwartału Dworcowa. Bardzo ważne dla nas jest to, jak Kwartał Dworcowa będzie oddziaływał na miasto. Historia pokazuje, że Katowice zawsze dążyły, by być miastem nowoczesnym, i taka też będzie ta inwestycja. W przypadku tej rewitalizacji chcemy czerpać z tradycji, pamiętając o przeszłości tych budynków, ale też bez kompleksów sięgać w przyszłość, nowoczesne formy i technologie, i łączyć jedno z drugim. mówi główny architekt pracowni Konior Studio, projektant, Tomasz Konior
Rewitalizacja Kwartału Dworcowa zakłada przekształcenie parterów wszystkich kamienic przylegających do chodników i placu w lokale usługowo-gastronomiczne. Posadzki lokali mają zostać zrównane z poziomem chodnika, by była bardziej dostępne i przestronne. Przemianę przejdą również okna piwnic i parteru. W miejscu dotychczasowych pojawią się współczesne panoramiczne witryny i wejścia z markizami. Dzięki temu nowo powstałe lokale usługowo-gastronomiczne zostaną lepiej doświetlone naturalnym światłem, zyskają nowoczesny charakter i wizualnie „otworzą się” na Plac Dworcowy. Dodatkowo wejścia do hoteli i biur zyskają reprezentacyjny charakter.
Projekt pracowni Konior Studio zakłada również odtworzenie pięknych detali architektonicznych na fasadach. Architekci z Konior Studio zebrali dostępny materiał archiwalny. Na podstawie przygotowanej przez nich dokumentacji zostanie odtworzony pierwotny charakter historycznych fasad. Zrekonstruowane zostaną bogate zdobienia, w tym zniszczone gzymsy i balkony. Obcą nadbudowę zastąpi nowoczesna struktura, która skalą nawiąże do sąsiadującej zabudowy. Jej owalny narożnik podkreśli lokalizację znajdującej się tam niegdyś kopuły.
Wśród odnowionych elementów historycznej architektury znajdą się między innymi:
- gzymsy,
- rzeźby,
- obramowania okien,
- pilastry,
- iglice wieńczące lukarny,
- a nawet balkony.
- Odtworzone zostaną pierwotne boniowania narożników i stolarka okienna oraz drzwiowa. Dzięki tym zabiegom architekci przywrócą historyczny wygląd elewacjom secesyjnych kamienic.
W poddaszu unikalnej kamienicy u zbiegu ulic Dworcowej i Mielęckiego powstaną strefa SPA i wysokiej klasy apartamenty hotelowe. Z kolei wewnątrz kwartału zostanie wykonany podziemny parking, do którego brama wjazdowa znajdzie się w parterze istniejącej kamienicy przy ulicy Mielęckiego.
Na archiwalnych fotografiach przedstawiających kamienicę usytuowaną na styku ulic Dyrekcyjnej i Dworcowej, naprzeciwko Hotelu Monopol, widnieje charakterystyczna kopuła zwieńczona iglicą. Została ona usunięta w trakcie jednej z przebudów zabytkowego budynku. Według projektu rewitalizacyjnego pojawi się w tym miejscu zaokrąglona, współczesna nadbudowa, która będzie reinterpretacją elementu historycznej architektury.
Projekt autorstwa pracowni Konior Studio zakłada również praktyczne wykorzystanie dachów. Oprócz roślinności pojawią się tam również panele fotowoltaiczne, będące źródłem „czystej” energii, a od strony ulic Mielęckiego i Staromiejskiej – tarasy rekreacyjne, dzięki czemu powstanie efektowna przestrzeń użytkowa. Dodatkowo znajdą się tam świetliki doświetlające zadaszony dziedziniec i strefę SPA.
Nowe hotele w centrum Katowic
We wnętrzach przebudowanych kamienic powstaną nowe przestrzenie, które zostaną zaadaptowane na potrzeby lokali usługowych i biur. Dołączą do nich także dwa hotele marek należących do portfolio Marriott International:
- Tribute Portfolio
- oraz Fairfield by Marriott.
Razem zapewnią gościom prawie 250 pokoi.
Nowe hotele dla Katowic oznaczają jeszcze więcej gości. Tym, co wpływa na rozwój turystyki biznesowej w mieście, jest niewątpliwie powiększająca się w Katowicach baza hotelowa.
Katowice stoją turystyką biznesową. Decyzje prezydenta Marcina Krupy, a wcześniej prezydenta Piotra Uszoka, by postawić na ten obszar działalności gospodarczej, by znaleźć taką niszę, były zdecydowanie trafne. Katowice odwiedza około 600 tys. gości podczas różnego rodzaju wydarzeń biznesowych, kongresowych w ciągu roku. Zostawiaję tutaj dziesietki, jak nie setki milionów złotych, krozystajac z usług gastronomicznych i hotelowym w Katowicach. podkreśla wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula
Rewitalizacja Starego Dworca w Katowicach
Dawny blask odzyskał już wcześniej budynek Starego Dworca w Katowicach. Znajduje się tutaj Cluster Office, czyli biura serwisowane do pracy zmianowej i hybrydowej, hot deski w centrum miasta, sale konferencyjne i meeting roomy na żądanie w modelu sharingowym. Tak teraz jest w zabytkowym budynku przy ul. Dworcowej 8. Otwarcie Cluster Office odbyło się 12 października 2022 roku.
Budynek administracyjny Starego Dworca kolejowego pochodzi z 1859 roku. Na początku budynek miał dwie kondygnacje, jednak z czasem był rozbudowywany. Obecnie wpisany jest do rejestru zabytków.
Jeszcze niedawno tu były ruiny dworca, ale pojawił się człowiek z wizją i osiągnęliśmy porozumienie, że jeżeli inwestor w tej części kubaturowej będzie wiarygodny, to miasto zainwestuje w tereny między północną a południową pierzeją budynków. Tak się stało. Zachęcam do sprawdzenia całości tego kompleksu przy ul. Dworcowej.
mówił wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula
Kompleks Starego Dworca składa się z pięciu budynków przy ulicy Dworcowej. Dodajmy, że rewitalizacji Starego Dworca kolejowego podjęła się w 2015 roku firma Opal Maksimum.
W skład kompleksu wchodzą budynki:
- przy ul. Dworcowej 2,
- Dworcowej 4,
- Dworcowej, 6,
- Dworcowej 8
- i ul. Dworcowej 10.
Zobaczcie odnowione wnętrza Starego Dworca. Tak prezentują się pomieszczenia Cluster Offices:
Zobacz także
Kwartał Dworcowa w Katowicach ma zachwycać! Prace budowlane ruszą już w grudniu [Zdjęcia, wizualizacje]
Ulica Mięleckiego w Katowicach już z asfaltem. To będzie dojazd do Kwartału Dworcowa [Zdjęcia]
Inwestycja MIKATO w Katowicach. 341 mieszkań na działce po dawnym dworcu autobusowym
Farma Dyń w Galerii Libero sprawdzi się na tło jesiennych zdjęć. Sami zobaczcie [Zdjęcia]
Pożegnanie z Absurdalną w Katowicach. Kultowy lokal żegna się z klientami
Zmiana stawek czynszów w Katowicach. Ile będą teraz wynosić?
Gdzie przenocować w Katowicach? Hotele i noclegi w centrum Katowic blisko dworca i Spodka
Hotel Qubus Katowice z Hotelarską Inwestycją Roku 2024
Metamorfoza ulicy Dworcowej w Katowicach. Kamienice odzyskają dawny blask, powstaną też hotele marki Marriott International [Zdjęcia]
Qubus Hotel Katowice oficjalnie otwarty! Hotel powrócił po latach do Katowic [Galeria zdjęć + wideo]