Mniej wypadków na drogach w Katowicach. Miasto podsumowało dane za 2023 rok
Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice podsumował poziom bezpieczeństwa na katowickich drogach w 2023 roku. Materiał został opracowany na podstawie danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Wynika z niego, że w Katowicach odnotowano 141 wypadków, to aż o 77 mniej niż 5 lat temu.
Bezpiecznie na katowickich drogach
Wydział Transportu Urzędu Miasta Katowice podsumował bezpieczeństwo na drogach w 2023 roku. W Katowicach odnotowano 141 wypadków - o 77 mniej niż 5 lat temu.
W Katowicach stale rośnie liczba zarejestrowanych pojazdów, ale odnotowujemy coraz mniej wypadków drogowych. Jestem zadowolony ze statystyk, chodzi jednak przede wszystkim o bezpieczeństwo wszystkich naszych mieszkańców, w szczególności tych, którzy są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nasze działania m.in. wprowadzenie Strefy Tempo 30, doświetlanie przejść dla pieszych, tworzenie wyniesionych przejść czy akcje edukacyjne dla dzieci i seniorów - pokazują wyraźnie, że wpływają na jego poprawę. powiedział prezydent Katowic, Marcin Krupa
W odnotowanych w 2023 roku 141 wypadkach drogowych, rannych zostało 160 osób – w obu przypadkach to najniższe wyniki, od kiedy prowadzone są regularne analizy dotyczące liczby wypadków w Katowicach.
Statystycznie, w 2023 r. najczęściej do wypadków dochodziło w piątki (21% ogółu wypadków). Patrząc na przedziały godzinowe, najczęściej do wypadków dochodziło w godzinach południowych, tj. 11:00-17:00 (ponad 51%). Najmniej wypadków zdarzało się we wtorki (11% ogółu wypadków). Patrząc na miesiące z najmniejszą wypadkowością, to w kwietniu 2023 r. było ich 4, w czerwcu 8, a lutym, lipcu i listopadzie po 10.
W 2023 roku na drogach w Katowicach zginęło 6 osób. Dwa z tych wypadków śmiertelnych zdarzyły się na drogach nienależących w zarządzaniu miasta – DK 86 oraz A4.
W Katowicach mamy tendencję spadkową dotyczącą wypadków. Przyczyniły się do tego różne działania. Pierwszym z nich jest wprowadzanie rozwiązań dla uspokojenia ruchu drogowego. W centrum nie poszerzamy dróg, wręcz je zawężamy, przeznaczamy na zieleń, bo jest taka możliwość. Stosujemy różne działania, by wymusić na kierujących ograniczenia ruchu np. wprowadzenie stref ograniczonej prędkości. Drugim rozwiązaniem jest działania na rzecz poprawy niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym dla ruchu pieszego. Tworzymy strefy ruchu pieszego, budujemy nowe drogi rowerowe. Od 2020 roku doświetliliśmy ponad 200 przejść dla pieszych, a w ubiegłym było ich 64. Prowadzimy też działania edukacyjne np. kampanię „#Do zobaczenia”. mówił naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice, Bogusław Lowak
W okresie ostatnich dziesięciu lat liczba samochodów zarejestrowanych w Katowicach wzrosła o 40% - na koniec 2023 roku było ich 337 381.
Kluczowym elementem, mającym wpływ na poprawę bezpieczeństwa w centrum Katowic jest strefa Tempo 30, czyli strefa uspokojonego ruchu, która decyzją prezydenta Marcina Krupy zaczęła obowiązywać w Katowicach w 2015 roku. W strefie Tempo 30 odnotowano w 2023 roku 6 wypadków drogowych, co oznacza blisko 73% spadek w stosunku do roku 2014, a więc ostatniego przed wprowadzeniem strefy. Liczba wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów w strefie zmniejszyła się z 19 do 2, a liczba rannych w tych wypadkach z 20 do 2.
Działania na rzecz bezpieczeństwa w Katowicach
Zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego w Katowicach wynika m.in. z:
- Wprowadzania rozwiązań w zakresie uspokojenia ruchu - np. zawężenie jezdni Al. Korfantego na odcinku rondo-rynek, w rejonie pętli Słonecznej oraz na części ul. Warszawskiej.
- Wprowadzania udogodnień dla ruchu pieszego i rowerowego – oddanie do użytku kolejnych odcinków dróg rowerowych w Katowicach. Od 2015 roku powstały ponad 52 km infrastruktury dla rowerzystów.
- Wprowadzania ograniczeń prędkości, poprzez wprowadzanie stref ograniczonych prędkości, np. na ul. Dulęby, ul. Szarych Szeregów i ul. Kołodzieja. Obecnie - poza strefą Tempo 30 w Śródmieściu w Katowicach funkcjonuje ponad 50 stref ograniczonej prędkości.
- Budowy sygnalizacji świetlnych funkcjonujących w trybie ,,all red” - przy braku pojazdów i pieszych, wszystkie nadawane sygnały są czerwone, a sygnały zezwalające – światło „zielone” uruchamiane są dopiero po zgłoszeniu pieszego lub pojazdu co powoduje ograniczenie prędkości ruchu pojazdów zbliżających się do sygnalizacji świetlnej. Rozwiązania te są zastosowane m.in. na ul. Kijowskiej, ul. Mysłowickiej oraz ul. Pawła Kołodzieja.
- Doświetlania przejść dla pieszych oraz zwiększanie widoczności na przejściach poprzez elementy blokujące, uniemożliwiające postój pojazdów w ich obrębie.
- Kampanii ,,#Do zobaczenia”, mająca na celu zwiększenie świadomości wśród uczestników ruchu drogowego o konieczności zachowania ostrożności na drodze. W trakcie kampanii dzieci z miejskich szkół podstawowych, przedszkoli i żłobków otrzymały opaski, kamizelki, czy odblaski rowerowe (ponad 26 tys. sztuk).
- Ponadto prowadzona jest stała współpraca z policją, w szczególności w zakresie możliwości zwiększenia bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Zobacz także
MZUiM maluje oznakowanie poziome w Katowicach. Będzie lepiej widoczne w nocy
Dziury po zimie na naszych ulicach. Jak sobie z tym radzi MZUiM w Katowicach?
Kolejne inwestycje rowerowe w Katowicach. Co nas czeka?
Zmiany w katowickiej policji. Nowy komendant w komisariacie przy ul. Stawowej
Nowy Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach. Szefem śląskich policjantów został insp. Tomasz Michułka [Zdjęcia]
Zmiana ruchu w rejonie ronda przy ul. Armii Krajowej i Bażantów. Uważać muszą piesi i rowerzyści
Kierowca potrącił 85-latkę na ul. Sokolskiej i uciekł z miejsca zdarzenia. Policja prosi o kontakt świadków wypadku