Narodowy Dzień Powstań Śląskich - Prezydent Andrzej Duda w Katowicach podpisał ustawę: "To święto ustanawiane jest dla kolejnych pokoleń"
We wtorek, 7 czerwca, prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał w Katowicach ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Wcześniej złożył kwiaty przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę - w obecności samorządowców m.in. prezydenta Katowic Marcina Krupy i wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka - w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach. To właśnie tutaj swoją pierwszą siedzibę miał Sejm Śląski. Wcześniej, o godzinie 13:00, prezydent złożył kwiaty przed Pomnikiem Powstańców Śląskich.
Uroczyste podpisanie ustawy odbyło się w siedzibie katowickiej Akademii Muzycznej.
Prezydent podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich
Ten moment jest zwieńczeniem starań, trudów, zabiegów, tak niezwykle istotnych dla Katowic, Górnego Śląska, Opolszczyzny, dla całej Polski. Jesteśmy rzeczywiście w szczególnym miejscu, tutaj obradował Sejm Śląski, który narodził się po tamtych niezwykle ważnych wydarzeniach. Po trzech Powstaniach Śląskich, o których śmiało możemy powiedzieć, że były powstaniami zwycięskimi, wbrew temu, co wydawało się wcześniej, co postanowiła i ogłosiła Komisja Plebiscytowa. Duża część Górnego Śląska znalazła się w granicach Rzeczypospolitej. Mamy dwa nowe święta narodowe związane ze zwycięskimi powstaniami. Narodowe Święto Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Co jest ze sobą wiążę? Nie tylko czas i moment dziejowy, ale przede wszystkim niezwykła wartość o charakterze fundamentalnym, jaką przyniosły odradzającemu się wtedy Państwu Polskiemu. Gdyby nie te wielkie czynny zbrojne i bohaterstwo, być może ta Rzeczypospolita nie przetrwałaby.
mówił w Katowicach Prezydent RP, Andrzej Duda
To był dla mnie wielki zaszczyt, że przybyliście Państwo do mnie, 6 maja, z projektem, który poszliśmy złożyć, jako inicjatywę prezydencką do polskiego Sejmu, po to, by została przeprowadzona - przy zgodzie środowisk politycznych i zgodzie obywatelskiej - w niezwykle szybkim tempie. Był tylko drobny spór w obrębie dwóch dat, jakże ważnych. Czy to ma być 20 czerwca, kiedy Wojska Polskie wkroczyły na Górny Śląsk, czy to ma być 16 lipca, kiedy podpisany został akt objęcia Górnego Śląska przez Rzeczypospolitą. Ostatecznie zdecydowaliśmy wspólnie, że zaproponujemy parlamentarzystom 20 czerwca, bo to jest ta data, która na Górnym Śląsku, kojarzy się z przyłączeniem do Rzeczypospolitej. Ten dzień, w którym 100 lat temu Wojska Polskie tutaj weszły i były witane przez ojca niepodległości Wojciecha Korfantego i bohaterów powstań. Będzie to święto, o którym będzie pamiętała cała Polska. Będzie utrwalone, jako święto państwowe.
dodał Andrzej Duda
To święto jest ustanawianie dla następnych pokoleń. Po to, by Polska i kolejne pokolenia naszej młodzieży zawsze pamiętały, co było ważne i jaką cenę trzeba było zapłacić, by Polska mogła istnieć. Dzisiaj, kiedy wojna jest za naszą granicą, kiedy obce mocarstwo naszym sąsiadom wydziera ich ziemię i burzy ich domy, nawet my, którzy nie widzieliśmy na własne oczy wojny tutaj w Polsce, rozumiemy to z wyrazistością, jakiej nie było nigdy dotąd. Dziękuję, że poprzez ustanowienie tego dnia będziemy to poczucie odpowiedzialności budowali w przyszłych pokoleniach Polaków. Dzisiaj jesteście uczestnikami budowania tego Śląska, jako tej części Polski, która jest dzisiaj niezwykle nowoczesna i piękna. Wartością przemysłową, gospodarczą i piękną swoimi mieszkańcami. Światem kultury, sztuki, wypoczynku i sportu.
zakończył swoje przemówienie Prezydent RP
Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i czcić ich bohaterskich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczpospolitej”.
Zobacz także
Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Katowicach. Uroczysty apel na rynku [Zdjęcia]
Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach odbył się apel [Zdjęcia]
Obchody 11 listopada 2022 w Katowicach. Biegi, piknik patriotyczny i uroczysty apel [Program]
Prezydent podpisał ustawę o dystrybucji węgla przez samorządy
Pieniądze dla pediatrii. Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka otrzyma 168 milionów złotych
Akademia Muzyczna w Katowicach zyska nowy budynek. Powstaje Akademicka Strefa Sztuki Scenicznej
Licealiści z Katowic i Sosnowca na policyjnym torze przeszkód
NBP wydał monetę z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Przed katowickim oddziałem banku ustawiła się kolejka kolekcjonerów
Katowice i Gliwice gospodarzami Mistrzostw Świata w siatkówce. Finał MŚ odbędzie się w katowickim Spodku. O wydarzeniu poinformował premier Mateusz Morawiecki
Otwarcie XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Premier Mateusz Morawiecki na inauguracji Kongresu
Akademicka Strefa Sztuki Scenicznej już wkrótce powstanie w Katowicach