Nauka języków, tatuaże i spacer po cmentarzu żydowskim. Tydzień Trzech Kultur w Katowicach wkrótce się rozpocznie

Kacper Jurkiewicz
25.02.2024w Katowicach

Tydzień Humoru się zakończył, a przed nami kolejne wydarzenia związane z tytułem Katowice – Europejskie Miasto Nauki. Od 26 lutego do 3 marca odbędzie się Tydzień Trzech Kultur. Wystawy, debaty, projekcje filmowe, koncerty, spacer po cmentarzu żydowskim czy nauka języków. Co jeszcze będzie się działo podczas tego tygodnia?

Tydzień Trzech Kultur w Katowicach

Tydzień Trzech Kultur w Katowicach

Przed nami kolejny tematyczny tydzień w Katowicach. 25 lutego kończy się Tydzień Humoru, a od 26 lutego rozpocznie się Tydzień Trzech Kultur.

Choć dziś wydaje się to niemożliwe, był kiedyś taki kraj w Europie, w którym współistniały trzy kultury i trzy największe religie: islam, judaizm i chrześcijaństwo. Jaki to był kraj? Hiszpania za panowania Alfonsa X Mądrego, którego podejście do kwestii nauki, religii i kultury zupełnie odbiegało od panującego wówczas modelu. Ten trzynastowieczny, chrześcijański król był zwolennikiem tolerancji religijnej oraz krzewienia wiedzy żydowskich i arabskich uczonych, zaś stolica jego państwa, Toledo, było jednym z najważniejszych miast nauki ówczesnej Europy. Dziś chcemy wrócić do tych korzeni w Katowicach – Europejskim Mieście Nauki 2024. Pokażemy, jak różne kultury mogą nie tylko współistnieć, ale także wzajemnie się przenikać i wzbogacać. Tydzień Trzech Kultur ma pokazać, że nauka i kultura zawsze idą w parze i działają na rzecz pokoju. zapowiadają organizatorzy Tygodnia Trzech Kultur

Oczywiście czekać będzie wiele atrakcji. Będzie można m.in..:

  • zwiedzić Centrum Kultury i Dialogu „Doha”,
  • skorzystać z oryginalnych tatuaży z henny,
  • nauczyć się podstaw języka arabskiego i hebrajskiego,
  • skosztować przepysznej herbaty marokańskiej,
  • wysłuchać koncertu chóru ewangelickiego oraz gry na bandurze,
  • zobaczyć ciekawe wystawy, posłuchać mądrych wykładów i uczestniczyć w interesujących debatach.

Kuratorką Tygodnia Trzech Kultur jest dr Aniela Kucharska (Uniwersytet Śląski w Katowicach).

Tydzień Trzech Kultur w Katowicach – wystawy

  • Wystawa Wiara, spotkanie, dialog. Trzy religie na śląskiej ziemi (Wydział Teologiczny, ul. Jordana 18, Katowice, hol główny)

Wystawa przybliża trzy kultury obecne we współczesnym życiu Górnego Śląska (chrześcijaństwo, judaizm oraz islam) poprzez prezentację wybranych przedmiotów związanych z kultem religijnym oraz literaturę poświęconą relacjom i stosunkom panującym pomiędzy przedstawicielami tych kultur. Ponadto odwiedzający wystawę mogą zapoznać się z inicjatywami międzyreligijnymi podejmowanymi przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego oraz Akademię Ekumeniczną w Katowicach, a także zajrzeć do warsztatu ikonopisarza, odkrywając ekumeniczny wymiar ikon.

Wystawa zorganizowana jest przez pracowników Biblioteki Teologicznej w Katowicach we współpracy z Akademią Ekumeniczną. Organizatorem z ramienia Akademii Ekumenicznej jest ks. dr Adam Palion.

Wystawa jest dostępna od 26 lutego do 3 marca (poniedziałek–niedziela).

  • Wystawa Wybitni muzułmanie, Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, hol główny

Prezentacja wybitnych muzułmańskich uczonych żyjących na przełomie IX i XIV (takich jak Al-Kindi, Abulkasís, Al-Farabí, Ar-Razí), którzy wnieśli olbrzymi wkład w różne dziedziny nauki. Wystawa zorganizowana przy współudziale dyrektora Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach oraz prezesa Muzułmańskiej Fundacji Pomocy Imama Dr. Abdula Jabbara Koubaisy.

Wystawa jest dostępna od 26 lutego do 3 marca.

  • Wystawa Kościoły w krajach arabskich, Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, hol główny

Prezentacja kościołów chrześcijańskich w krajach muzułmańskich mająca na celu poza ukazaniem architektury zwrócenie uwagi na to, że pokojowe współistnienie chrześcijaństwa i islamu jest w niektórych państwach arabskich możliwe.

Wystawa zorganizowana przy współudziale dyrektora Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach oraz prezesa Muzułmańskiej Fundacji Pomocy Imama Dr. Abdula Jabbara Koubaisy.

Wystawa jest dostępna od 26 lutego do 3 marca.

  • Wystawa Dziedzictwo kulturowe narodu marokańskiego, Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, hol główny

Prezentacja zdjęć Maroka połączona z barwną, orientalną ekspozycją marokańskich przedmiotów użytku codziennego, tradycyjnych strojów i biżuterii. Wystawa organizowana dzięki uprzejmości prezeski Polsko-Marokańskiej Fundacji ARGAN Hassny Ezzara.

Wystawa jest dostępna od 26 lutego do 3 marca.

Tydzień Trzech Kultur w Katowicach – harmonogram

Poniedziałek 26 lutego:

  • 11:00–12:00 – Spotkanie z językiem arabskim i jego kaligrafią (Centrum Kultury i Dialogu Doha, ul. 1 Maja 130, Katowice)

Wykład i warsztaty skierowane do uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych. Zajęcia mają na celu przybliżenie wiedzy na temat języka arabskiego i jego kaligrafii.

Wydarzenie poprowadzi Imam dr Abdul Jabbar Koubaisy – dyrektor Centrum Kultury i Dialogu Doha w Katowicach, prezes Muzułmańskiej Fundacji Pomocy oraz wiceprzewodniczący Ligi Muzułmańskiej w Polsce. Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).

  • 12:30–14:00 – Spotkanie z językiem arabskim i jego kaligrafią oraz wykład o parzeniu kawy arabskiej wraz z degustacją (Centrum Kultury i Dialogu Doha, ul. 1 Maja 130, Katowice)

Wykład i warsztaty skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych. Podczas warsztatów uczniowie uzyskają ciekawe informacje na temat języka arabskiego, nauczą się podstaw jego kaligrafii, a także dowiedzą się, jak się parzy arabską kawę i będą mogli jej spróbować wraz z pysznymi daktylami.

Wydarzenie poprowadzi Imam dr Abdul Jabbar Koubaisy. Na zajęcia obowiązują zapisy(formularz zgłoszeniowy).

  • 16:30–17:30 – Spotkanie z językiem arabskim i jego kaligrafią oraz wykład o parzeniu kawy arabskiej wraz z degustacją (Centrum Kultury i Dialogu Doha, ul. 1.go Maja 130, Katowice)

Wykład i warsztaty skierowane do osób dorosłych. Podczas warsztatów uczestnicy uzyskają ciekawe informacje na temat języka arabskiego, nauczą się podstaw jego kaligrafii, a także dowiedzą się, jak się parzy arabską kawę i będą mogli jej spróbować wraz z pysznymi daktylami.
Na zajęcia obowiązują zapisy (formularz zgłoszeniowy).

  • 18:05–19:35 – Warsztaty z ceramiki „Trzy kultury” (Pałac Młodzieży w Katowicach, Pracownia ceramiki, ul. Mikołowska, sala nr 19, parter)

Zajęcia skierowane do dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat. Podczas warsztatów uczestnicy pracując w glinie, stworzą własne interpretacje symboli wybranej kultury: żydowskiej, chrześcijańskiej lub muzułmańskiej. Wydarzenie poprowadzi mgr Beata Będkowska. Na zajęcia obowiązują zapisy.

Wtorek 27 lutego:

  • 9:00–9:45 – Wykład „Na styku kultur, religii i poglądów, czyli kilka słów o wzgórzu Moria” (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice)

Każda z trzech wielkich religii ma własną tradycję, w którą wpisuje się Góra Morii. Dla żydów i chrześcijan jest to miejsce, uważane za centrum świata, w którym według Starego Testamentu, Abraham miał złożyć w ofierze swojego syna Izaaka. Tam w X w. p.n.e. żydzi zbudowali swoją Pierwszą Świątynię – mieszkanie samego Jahwe. Z kolei muzułmanie wierzą, że stamtąd prorok Mahomet wstąpił do nieba na swym koniu Buraku, w obecności Archanioła Gabriela.

Wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych. Wykład poprowadzi prof. dr hab. Katarzyna Kwapisz-Osadnik z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

  • 10:00–11:30 – Spotkanie z językiem hebrajskim (Kato Science Corner, ul. Młyńska 2, Katowice)

Wydarzenie ma na celu przybliżenie uczniom informacji o pochodzeniu i użyciu języka hebrajskiego. Z kolei podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawy tego języka i nauczą się zapisywać niektóre słowa.

Wykład i warsztaty skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych. Zajęcia poprowadzi ks. prof. dr hab. Artur Malina z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na zajęcia obowiązują zapisy.

  • 18:00–19:30 – Promocja książki „Nie damy się wysiedlić… o żydowskim ruchu oporu w Zagłębiu Dąbrowskim” (Biblioteka Śląska w Katowicach, Plac Rady Europy 1)

„Nie damy się wysiedlić. Bojowniczki i bojownicy żydowskiego ruchu oporu w Będzinie i Sosnowcu” to pierwszy leksykon przedstawiający losy dziewczyn i chłopców żydowskiego podziemia w Zagłębiu Dąbrowskim. Publikacja jest wynikiem działań Fundacji Brama Cukermana związanych z upamiętnieniem 80. rocznicy likwidacji gett w Będzinie-Kamionce i Sosnowcu-Środuli.

W książce znalazły się imiona i nazwiska 170 bojowniczek i bojowników z gett w Będzinie i Sosnowcu. W niektórych przypadkach znajdziemy tam pełne biogramy, w innych pojedyncze zdanie na podstawie jedynej informacji, jaka zachowała się po wielu z nich. Członkowie ruchu oporu na różne sposoby przeciwstawiali się hitlerowskim planom Zagłady. Czasem był to zbrojny opór, innym razem ucieczka z okupowanej Polski, ukrywanie się lub ratowanie innych.

Wydarzenie skierowane do młodzieży i osób dorosłych. Spotkanie poprowadzi dziennikarka Dominika Szczawińska. O historii żydowskiego ruchu oporu w Będzinie i Sosnowcu opowiedzą redaktorzy książki Karolina Jakoweńko i Tomek Grząślewicz z Fundacji Brama Cukermana, która od 2009 roku zajmuje się ochroną dziedzictwa zagłębiowskich Żydów.

Środa 28 lutego:

  • 18:00–19:00 – Koncert chórów ewangelickich i gry na bandurze (Kościół Zmartwychwstania Pańskiego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, ul. Warszawska 18, Katowice)

Dzięki uprzejmości księdza biskupa dr. Mariana Niemca, koncert odbędzie się w Kościele Zmartwychwstania Pańskiego Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach. Kościół ten był pierwszym murowanym obiektem sakralnym, jaki wybudowano w Katowicach, a w jego wnętrzu odbywają się nabożeństwa, spotkania i liczne koncerty.

Podczas tego wydarzenia wystąpią dwa chóry: Largo Cantabile oraz Largo. Chór Largo Cantabile jest chórem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach, natomiast chór Largo to chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Świętochłowicach. Dyrygentką obydwu chórów jest Iga Eckert – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (Wydział Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu w specjalności Rytmika, prowadzenie zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych w klasie dyrygentury Szymona Bywalca), dwukrotna laureatka nagrody Promocji Młodych Twórców Kultury Urzędu Miasta Katowice.

Ponadto podczas wieczoru można będzie wysłuchać gry na bandurze – ukraińskim instrumencie strunowym, łączącym elementy cytry i lutni. W tej części koncertu wystąpi Mariia Ivanitska, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Tarnopolu na Wydziale ukraińskich ludowych instrumentów, ze specjalnością gry na bandurze. Aktualnie Mariia Ivanitska jest studentką Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wydarzenie skierowane do wszystkich grup wiekowych.

Czwartek 29 lutego:

  • 17:20–18:50 – Warsztaty z ceramiki „Trzy kultury” (Pałac Młodzieży w Katowicach, Pracownia ceramiki, ul. Mikołowska, sala nr 19, parter)

Podczas warsztatów uczestnicy pracując w glinie, stworzą własne interpretacje symboli wybranej kultury: żydowskiej, chrześcijańskiej lub muzułmańskiej. Wydarzenie skierowane jest do młodzieży od 17. roku życia oraz osób dorosłych. Zajęcia poprowadzi mgr Barbara Studziżba. Na zajęcia obowiązują zapisy.

  • 18:00–18:30 – Prelekcja „Z Jerozolimy do Paryża. Krótka historia Notre-Dame” (Kinoteatr Rialto, ul. Świętego Jana 24, Katowice)

Wprowadzenie do filmu „Notre-Dame płonie”. Prelekcję poprowadzi prof. dr hab. Katarzyna Kwapisz-Osadnik z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Na wykład oraz na projekcję filmu obowiązuje jeden formularz zgłoszeniowy.

  • 18:30–20:15 – Projekcja filmu „Notre-Dame płonie” (Kinoteatr Rialto, ul. Świętego Jana 24, Katowice)

Film „Notre-Dame płonie” opowiada sfabularyzowaną historię pożaru, który w kwietniu 2019 roku wstrząsnął nie tylko Francją, ale całą Europą. Krótkie wprowadzenie do filmu będzie chwilą refleksji nad zakorzenieniem się chrześcijaństwa w Europie, nad zjawiskiem pierwszej globalizacji oraz nad konsekwencjami, często dramatycznymi, współwystępowania wyznań i kultur na kontynencie europejskim.
Seans skierowany do widzów powyżej 16 roku życia.

Na wykład oraz na projekcję filmu obowiązuje jeden formularz zgłoszeniowy.

Piątek 1 marca:

17:30–19:00 – Debata „Różnorodność myśli – myśli o różnorodności” (Uniwersytet Śląski, Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, aula im. prof. I. Opackiego)

Debata międzykulturowa daje możliwość poszerzenia horyzontów w zakresie niezwykle istotnego obecnie tematu – dialogu międzykulturowego. Będzie to okazja do osobistego spotkania z osobami reprezentującymi inne poglądy, kultury, religie, a także możliwość do zweryfikowania własnych, nierzadko stereotypowych poglądów, co jest pierwszym krokiem do budowania rzetelnej, opartej na faktach, wiedzy.

W wydarzeniu wezmą udział:

  • prowadzący prof. dr hab. Dariusz Kubok (Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach),
  • prof. dr hab. Krzysztof Wieczorek (filozof, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach),
  • imam dr Abdul Jabbar Koubaisy (dyrektor Centrum Kultury i Dialogu „Doha” w Katowicach oraz prezes Muzułmańskiej Fundacji Pomocy),
  • ks. dr Adam Palion (przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego oraz redaktor naczelny półrocznika „Oecumenica Silesiana”),
  • dr Sławomir Pastuszka (historyk, judaista, przedstawiciel Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach).

Wydarzenie skierowane do młodzieży powyżej 15. roku życia oraz osób dorosłych.

Sobota 2 marca:

  • 10:00–10:30 – Wykład „Science and faith in Islamic perspective” (Wydział Humanistyczny UŚ, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, sala im. prof. A. Pawlikowskiego, B/1.1)

Wykład jaki przeprowadzi prof. Ibrahima Bin Saleh Al-Naimi ma na celu przedstawienie miejsca, jakie w islamie zajmuje nauka. Nasz gość, opierając się na muzułmańskich teologach, podejmie próbę odpowiedzi na coraz częściej stawiane pytania o to, gdzie oraz w jaki sposób nauka i wiara spotykają się, dając współczesnemu człowiekowi odpowiedź na fundamentalne pytania dotyczące wszechświata.
Wydarzenie tłumaczone symultanicznie na język polski, skierowane do młodzieży od 15. roku życia oraz osób dorosłych. Wykład transmitowany będzie w obu wersjach językowych na kanale YouTube.

Wydarzenie poprowadzi prof. Ibrahim Bin Saleh Al-Naimi, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w Katarze, przewodniczący Rady Dyrektorów Międzywyznaniowego Centrum Dialogu Międzynarodowego w Doha w Katarze.

Na wszystkie cztery sobotnie wydarzenia obowiązują zapisy przez ten sam formularz zgłoszeniowy.

  • 10:30–11:30 – Debata „Science and religion. Separately or together? Where did we come from, where are we and where are we going?”

Debata międzykulturowa będzie okazją do wymiany poglądów na temat miejsca religii w świecie nauki oraz nauki w świecie religii. Czy można je pogodzić, czy może należy całkowicie rozdzielić? Uczeni przedstawią swoje punkty widzenia, nieodłącznie związane z kulturą swojej części świata.

Wydarzenie tłumaczone symultanicznie na język polski, skierowane do młodzieży od 15. roku życia oraz osób dorosłych. Wydarzenie będzie transmitowane w obu wersjach językowych na kanale YouTube.

W debacie wezmą udział:

  • prowadzący prof. UŚ dr hab. Paweł Jędrzejko (Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach),
  • rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Ryszard Koziołek,
  • prof. dr Ibrahim Bin Saleh Al-Naimi (Podsekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji i Szkolnictwa Wyższego w Katarze, przewodniczący Rady Dyrektorów Międzywyznaniowego Centrum Dialogu Międzynarodowego w Doha w Katarze).

Na wszystkie cztery sobotnie wydarzenia obowiązują zapisy przez ten sam formularz zgłoszeniowy.

  • 11:30–12:30 - Weekendowe spotkanie z kulturą arabską. Ceremoniał marokańskiej herbaty miętowej wraz z degustacją przy muzyce arabskiej (Wydział Humanistyczny UŚ, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, hol na I piętrze)

Ceremonia miętowej herbaty to ważny element kultury i tradycji Maroka, który symbolizuje gościnność, przyjaźń oraz spędzanie czasu z bliskimi. Rytuał obejmuje kilka etapów, od przygotowania herbaty, po serwowanie i picie.

Spotkanie poprowadzi Hassna Ezzara, prezeska Polsko-Marokańskiej Fundacji ARGAN. Na wszystkie cztery sobotnie wydarzenia obowiązują zapisy przez ten sam formularz zgłoszeniowy.

  • 11:30–12:30 – Arabska sztuka zdobienia ciała (Wydział Humanistyczny UŚ, ul. Uniwersytecka 4, Katowice, hol główny)

Malowanie ciała naturalnymi barwnikami to niezwykła sztuka. W arabskim świecie dekorowanie ciała najczęściej praktykowane jest przez kobiety, które stosują ją na swoich dłoniach i stopach. Henna jest symbolem powodzenia, szczęścia, dobrobytu i płodności. Naturalny tatuaż znika ze skóry po kilku dniach.

Warsztaty poprowadzą Taghareed Al-hawsh, Maja Ibrahim, oraz Zainah Al-selwi. Na wszystkie cztery sobotnie wydarzenia obowiązują zapisy przez ten sam formularz zgłoszeniowy.

  • 18:00–19:00 – Koncert Etnos Ensemble „Trzy kultury. Trzy Religie” (Śląskie Seminarium Duchowne, ul. Wita Stwosza 17a, Katowice, sala koncertowa)

Zespół Etnos Ensemble tworzy kwintet wytrawnych instrumentalistów. Każdy z członków zespołu stanowi wyjątkową indywidualność i dysponuje własnymi doświadczeniami zdobywanymi w ramach rozmaitych projektów. Połączyła ich miłość do muzyki etnicznej, a więc tego, co piękne, proste, tętniące życiem i najbliższe duszy każdego człowieka.

Panowie w swojej twórczości łączą tradycyjne inspiracje ludowe: słowiańskie, bałkańskie, klezmerskie oraz arabskie z elementami improwizacji i jazzu wydobywając z nich to, co unikatowe, prawdziwe i śliczne. Styl, który prezentują jest indywidualny i oryginalny, dlatego trudno go określić jako jeden gatunek. Twórczość Etnos Ensemble wychodzi z głębi, jest prawdziwa i szczera. Łączy tradycyjną energię i elegancję z pierwotnym, pradawnym pulsem.

Piątka muzyków, jedna narracja:

  • Bartosz Pacan (klarnet),
  • Konrad Merta (akordeon),
  • Piotr Gach (wiolonczela),
  • Michał Kapczuk (kontrabas),
  • Przemysław Pacan (instrumenty perkusyjne).

Dzięki uprzejmości rektora Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach ks. Krzysztofa Matuszewskiego oraz ks. Marka Konska (ekonom Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego) „Koncert Trzech Religii” odbędzie się w niedawno odrestaurowanej Sali Koncertowej Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach.

Wydarzenie poprowadzą dr Aniela Kucharska i dr Cecylia Tatoj. Koordynatorką koncertu jest Ewa Kafel. Na koncert obowiązują zapisy.

Niedziela 2 marca:

  • 10:00–10:30 – Wstęp do debaty „Trzy kobiety. Trzy religie. Trzy punkty widzenia?” (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, aula im. prof. I. Opackiego)

Czy walka z nierównością i dyskryminacją, których doświadczają kobiety pozostaje w sprzeczności z obroną tradycji, wartości i zasad, na których opierają się systemy monoteistyczne? Czy można pogodzić dążenie do postępu społecznego z wyznawaniem religii, którym nie jest obca patriarchalna wizja świata? Feminizm żydowski, chrześcijański i muzułmański to postawy, które poszukują kompromisu, łączą tradycję i nowoczesność oraz wykraczają poza myślenie dualistyczne. Co łączy te nurty? Na czym polega ich skuteczność? Jakie miejsce zajmują one we współczesnej myśli religijnej oraz na tle ruchów feministycznych? Wykład skłoni słuchaczy do poszukania odpowiedzi na te i inne pytania.

Prelekcję poprowadzi dr hab. Magdalena Zdrada-Cok, prof. UŚ z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

  • 10:30–11:30 – Debata „Trzy kobiety. Trzy religie. Trzy punkty widzenia?” (Uniwersytet Śląski w Katowicach, Wydział Humanistyczny, ul. Uniwersytecka 4, aula im. prof. I. Opackiego)

Celem debaty jest stworzenie miejsca do przedstawienia różnych punktów widzenia oraz szukania wspólnych wartości. Wyznawczynie trzech największych religii monoteistycznych zostaną zapytanie o rolę kobiety w rodzinie, o relacje kobieta-mężczyzna oraz o rolę kobiety w społeczeństwie. Główną wartością spotkania będzie pokazanie, że postawa wzajemnej otwartości i zrozumienia jest możliwa i niesie ludziom nadzieję na pokój na świecie.

W debacie wezmą udział: prowadząca dr Cecylia Tatoj (Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach), dr Ewa Porada (koordynatorka Ogólnopolskiego Programu Duszpasterskiego dla Rodzin), Teresa Koubaisy (Muzułmańska Fundacja Pomocy), Dorota Burchard (wiceprzewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach).

  • 11:30–12:30 – Warsztaty „Arabska sztuka zdobienia ciała”

Malowanie ciała naturalnymi barwnikami to niezwykła sztuka. W arabskim świecie dekorowanie ciała najczęściej praktykowane jest przez kobiety, które stosują ją na swoich dłoniach i stopach. Henna jest symbolem powodzenia, szczęścia, dobrobytu i płodności. Naturalny tatuaż znika ze skóry po kilku dniach.

Zajęcia prowadzą Taghareed Al-hawsh, Maja Ibrahim oraz Zainah Al-selwi. Warsztaty poświęcone sztuce malowania ciała henną, będącej ważnym elementem kultury arabskiej.

  • 12:00–13:30 – Wykład „Spotkanie z Marokiem”

Wykład ma na celu przedstawienie wciąż słabo znanego przez Polaków państwa Maroko. Hassna Ezzara, Marokanka od ponad 10 lat mieszkająca w Polsce, rozpocznie spotkanie od wprowadzenia w historię i kulturę swojego kraju, a następnie, pokazując barwne fotografie, opowie o nieznanych zakątkach, a także o tradycjach i zwyczajach tego odległego i zarazem fascynującego narodu.

Wydarzenie poprowadzi Hassna Ezzara, prezeska Polsko-Marokańskiej Fundacji ARGAN).

  • 13:30–16:30 – Motywy i symbole cmentarza żydowskiego (Cmentarz żydowski, ul. Kozielska 16, Katowice)

Wykład wraz z oprowadzaniem po Cmentarzu żydowskim w Katowicach poprowadzi bardzo znany historyk, judaista, dokumentalista żydowskich nekropolii m.in. w Katowicach, Krakowie czy Mikołowie, dr Sławomir Pastuszka (Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach).

Wydarzenie skierowane do młodzieży od 15. roku życia oraz osób dorosłych. Obowiązują zapisy.

  • 15:00–15:45 – Wykład „Śladami katowickich żydów” (VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej–Curie, Katowice, ul. 3 Maja 42)

Wykład poprowadzi Włodzimierz Kac, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Na wykład i przejazd tramwajem ze zwiedzaniem obowiązuje jeden formularz zgłoszeniowy. Limit uczestników wynosi 40 osób. Wydarzenia skierowane do młodzieży od 15 roku życia oraz osób dorosłych.

  • 16:00–18:00 – „Żydowskie ślady” (VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej–Curie, Katowice, ul. 3 Maja 42)

Przejazd zabytkowym tramwajem na trasie Katowice–Będzin–Katowice. Wykład połączony ze zwiedzaniem żydowskiego domu modlitwy znajdującego się w tzw. Bramie Cukermana. Powrót zabytkowym tramwajem do Katowic.

Wydarzenie poprowadzi Dariusz Walerjański, przewodniczący Rady Fundacji Bramy Cukermana. Na wykład i przejazd tramwajem ze zwiedzaniem obowiązuje jeden formularz zgłoszeniowy. Limit uczestników wynosi 40 osób, na które przypada 16 miejsc siedzących w tramwaju i 24 stojące. Wydarzenia skierowane do młodzieży od 15 roku życia oraz osób dorosłych.

Więcej o zapisach TUTAJ. 

Zobacz także

Warsztaty z teleskopem, łazik marsjański i misja balonu stratosferycznego. Tydzień Kosmiczny przed nami
Warsztaty z teleskopem, łazik marsjański i misja balonu stratosferycznego. Tydzień Kosmiczny przed nami
w Katowicach

Warsztaty z teleskopem, łazik marsjański i misja balonu stratosferycznego. Tydzień Kosmiczny przed nami

Joga śmiechu, warsztaty rysunkowe i klasyki komedii polskiej. Tydzień Humoru w Katowicach
Joga śmiechu, warsztaty rysunkowe i klasyki komedii polskiej. Tydzień Humoru w Katowicach
w Katowicach

Joga śmiechu, warsztaty rysunkowe i klasyki komedii polskiej. Tydzień Humoru w Katowicach

Emotion Control Unit. Wystawa w Kato Science Corner rozpoczyna Tydzień Miłości [Zdjęcia]
Emotion Control Unit. Wystawa w Kato Science Corner rozpoczyna Tydzień Miłości [Zdjęcia]
w Katowicach

Emotion Control Unit. Wystawa w Kato Science Corner rozpoczyna Tydzień Miłości [Zdjęcia]

EEG mózgu podczas pocałunku? Kardiologia złamanego serca? W Mieście Nauki Walentynki to za mało – czeka nas cały Tydzień Miłości
EEG mózgu podczas pocałunku? Kardiologia złamanego serca? W Mieście Nauki Walentynki to za mało – czeka nas cały Tydzień Miłości
w Katowicach

EEG mózgu podczas pocałunku? Kardiologia złamanego serca? W Mieście Nauki Walentynki to za mało – czeka nas cały Tydzień Miłości

Tydzień Gór w Mieście Nauki. Zobaczcie zdjęcia ze ścianki wspinaczkowej Limbo Bouldering [Zdjęcia]
Tydzień Gór w Mieście Nauki. Zobaczcie zdjęcia ze ścianki wspinaczkowej Limbo Bouldering [Zdjęcia]
w Katowicach

Tydzień Gór w Mieście Nauki. Zobaczcie zdjęcia ze ścianki wspinaczkowej Limbo Bouldering [Zdjęcia]

Poznaj bliżej Jerzego Kukuczkę. W Katowicach czeka wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” [Zdjęcia]
Poznaj bliżej Jerzego Kukuczkę. W Katowicach czeka wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” [Zdjęcia]
w Katowicach

Poznaj bliżej Jerzego Kukuczkę. W Katowicach czeka wystawa „Z archiwum Jerzego Kukuczki” [Zdjęcia]

Wielkie morsowanie na Dolinie Trzech Stawów! Tydzień Zimna zakończony [Galeria zdjęć]
Wielkie morsowanie na Dolinie Trzech Stawów! Tydzień Zimna zakończony [Galeria zdjęć]
w Katowicach

Wielkie morsowanie na Dolinie Trzech Stawów! Tydzień Zimna zakończony [Galeria zdjęć]

Tydzień Zimna w Katowicach. Za nami pokazy eksperymentów fizycznych [Galerie zdjęć, wideo]
Tydzień Zimna w Katowicach. Za nami pokazy eksperymentów fizycznych [Galerie zdjęć, wideo]
w Katowicach

Tydzień Zimna w Katowicach. Za nami pokazy eksperymentów fizycznych [Galerie zdjęć, wideo]

     

do góry