"Nie wyprowadzę się z domu, który kocham. Mieszkam tu 40 lat". Mieszkańcy Katowic o powstaniu linii kolejowych Centralnego Portu Komunikacyjnego
Są przerażone i mają nadzieję, że ta budowa nie dojdzie do skutku. Udało nam się porozmawiać z siostrami - Martą Witas i Magdaleną Brożek - o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać między Warszawą a Łodzią. Według planów jego linie kolejowe mają przeciąć południowe dzielnice Katowic. Plan dotyczy w szczególności takich dzielnic jak Podlesie, Zarzecze czy Kostuchna. - Mieszkam w Podlesiu 40 lat i nie wyprowadzę się z domu. Nawet, jak zaproponują mi odszkodowanie - mówi jedna z sióstr. Przypomnijmy, że Centralny Port Komunikacyjny nie jest planowaną ani realizowaną inwestycją przez miasto Katowice. Jednak ze względu na jej zasięg i ingerencję w zabudowę mieszkaniową prezydent Marcin Krupa zadeklarował zaangażowanie w sprawę.
Głos mieszkańców Katowic w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego
Zobaczyłam projekt, który zakłada, że tory przejdą przez moją działkę. Śmieję się przez łzy, że postawię sobie budkę z hot-dogami na stacji. Dla mnie dziwne jest to, że w miejscu, gdzie są nowe domy ma przebiegać linia kolejowa, dlatego wierzę, że tak się nie stanie. W Podlesiu mieszkam 40 lat i nie wyobrażam sobie, żeby wyprowadzić się z domu. Odszkodowanie i budowa nowego to nie to samo, bo obecne miejsce ma swoją historię. Wiem, że w tej sprawie są konsultacje, na które napewno się wybiorę.
mówi portalowi WKatowicach.eu Marta Witas, która mieszka w Podlesiu
Jestem przerażona, bo linia miałaby przebiegać przez mój taras i kawałek salonu. Temat jest o tyle nieciekawy, bo mieszkam tu z rodziną od 3 lat. Jak budowaliśmy dom naszych marzeń, to nikt nie mówił, że taka nitka będzie w przyszłości budowana.dodaje Magdalena Brożek
Centralny Port Komunikacyjny - w tej sprawie odbędą się konsultacje
Do sprawy budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) władze miasta odniosły się już na początku stycznia, kiedy wypłynęły warianty pokazujące, jak tory mogłyby przebiegać przez południowe dzielnice Katowic.
Wiemy, że Centralny Port Komunikacyjny (CPK) chce zaprezentować kilka wariantów rozbudowy linii kolejowej i skonsultować je z Państwem w lutym tego roku. Jako władze samorządowe weźmiemy udział w tych konsultacjach, by bronić Państwa interesów. Na pewno nie wyrazimy zgody na tak mocną ingerencję planowanych linii w zabudowę mieszkaniową, jak wynika to z planów, które zostały opublikowane w internecie. Jednocześnie zwrócę się do Egis Poland Sp. z o.o., która w imieniu CPK będzie prezentować koncepcje, by konsultacje prowadzone przez tę firmę zostały zrealizowane w takiej formie i czasie, by jak najwięcej mieszkańców mogło wziąć w nich udział i wyrazić swoją opinię.
mówił na początku stycznia prezydent Katowic, Marcin Krupa
Chcąc zachęcić jak największą grupę mieszkańców do udziału w konsultacjach społecznych, organizowanych na zlecenie CPK przez firmę Egis Poland sp. z o.o., prezydent skierował listy do mieszkańców dzielnic, przez którą mogą przebiegać nowe połączenia kolejowe - tj. Podlesia, Piotrowic, Zarzecza i Kostuchny.
Jako społeczność Katowic powinniśmy mieć wpływ na to, który wariant zostanie wybrany do wdrożenia w naszym regionie. Aby tak się stało - musimy zaangażować się w dyskusję - czy to poprzez wypełnienie ankiety, udział w spotkaniu czy też mailowe nadsyłanie uwag. Jako miasto włączymy się aktywnie w te konsultacje, a także będziemy gromadzić na naszych stronach wszelkie informacje w tej sprawie.
dodaje Marcin Krupa
Efektem pierwszych działań jest zapewnienie możliwości większej grupie mieszkańców Katowic wzięcia udziału w konsultacjach. Po analizie zaproponowanego przez wykonawcę terminu, prezydent zwrócił się do CPK, by zamiast jednego spotkania odbyły się dwa - w różnych godzinach.
I tak spotkania odbędą się:
- 4 lutego o godz. 13.00 w Sali Koncertowej Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów przy Placu Sejmu Śląskiego 2,
- 14 lutego o godz. 17.30 w auli Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej przy ul. Harcerzy Września 3.
Rozwój kolei w naszym regionie i samych Katowicach jest ważny, ale może nastąpić wyłącznie z poszanowaniem praw mieszkańców. Dlatego tak ważny jest nasz udział w konsultacjach społecznych. Na spotkaniach wspólnie będziemy mogli zadać CPK pytania, na które dziś nie znamy odpowiedzi. Dla mieszkańców, którzy nie będą mieć możliwości dotrzeć samodzielnie na spotkania konsultacyjne, uruchomimy specjalny transport.
deklaruje prezydent Katowic
Szczegóły w tej sprawie pojawią się na stronie Katowice.eu/konsultacje w dedykowanej tym konsultacjom zakładce.
Na stronie Katowice.eu/konsultacje w dedykowanej zakładce Plany CPK dotyczące linii kolejowych miasto Katowice publikuje wszystkie informacje, jakie wpłynęły do urzędu (m.in. mapy z przebiegiem planowanej linii kolejowej w różnych wariantach), a także odnośniki do ankiety on-line, którą uruchomiło CPK. Będzie ona aktywna do 15 marca.
Zobacz także
Spotkanie mieszkańców i prezydenta Katowic z firmą odpowiedzialną za budowę linii do CPK. "Musimy wspólnie dać sobie z tym radę"
Budowa CPK. Znamy terminy konsultacji w Katowicach
Nie dla CPK. Protest na rondzie w Piotrowicach ZDJĘCIA+WIDEO
Termin konsultacji w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego przesunięty