Nie żyje prof. Philip Zimbardo, znany psycholog i założyciel Centrum Zimbardo w Nikiszowcu
Zmarł prof. Philip Zimbardo, znany amerykański psycholog i socjolog oraz pomysłodawca miejsca spotkań w katowickim Nikiszowcu - Centrum Zimbardo. Jest autorem jednego z najbardziej znanych eksperymentów w psychologii - stanfordzkiego eksperymentu więziennego. Prof. Zimbardo badał wpływ czynników sytuacyjnych na zachowanie więźniów.
Zmarł prof. Philip Zimbardo
14 października 2024 roku w swoim domu w San Francisco zmarł profesor Philip Zimbardo. Miał 91 lat. Znany amerykański psycholog i socjolog jest pomysłodawcą i założycielem miejsca dla młodzieży w Nikiszowcu - Centrum Zimbardo, które powstało w 2014 roku.
Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Philipa Zimbardo – wybitnego psychologa, który miał bliski związek z Katowicami. To właśnie na historycznym osiedlu Nikiszowiec założył pierwsze na świecie Zimbardo Youth Center, centrum dla młodzieży, mające na celu wspieranie ich rozwoju oraz inspirowanie do działań prospołecznych. Często podkreślał, że Nikiszowiec to idealne miejsce do realizacji jego wizji, pomagającej młodym ludziom odkrywać swój potencjał i rolę w społeczeństwie. Składam szczere wyrazy współczucia jego rodzinie i bliskim. To wielka strata dla nas wszystkich. przekazał kondolencje prezydent Katowic, Marcin Krupa
Philip George Zimbardo urodził się 23 marca 1933 w Nowym Jorku. Zajmował się wieloma dziedzinami psychologii, z czego najbardziej znane są jego dokonania w dziedzinie psychologii społecznej oraz badania nad nieśmiałością. Interesował się także tematem bohaterstwa dnia codziennego. Zimbardo jest fundatorem i prezesem fundacji Heroic Imagination Project (San Francisco).
Zimbardo najbardziej zasłynął z przeprowadzenia stanfordzkiego eksperymentu więziennego w 1971 roku, który badał, jak szybko ludzie mogą ulec brutalnym i nieludzkim zachowaniom w odpowiednich warunkach. Więzienie skonstruowano w piwnicy wydziału psychologii w Stanfordzie. Eksperyment ten wzbudził wiele kontrowersji ze względu na metody i wpływ na uczestników, a jego wyniki do dziś są szeroko dyskutowane w kontekście psychologii społecznej, etyki badań oraz wpływu sytuacji na ludzkie zachowania.
Centrum Zimbardo w Nikiszowcu
Centrum Zimbardo w Nikiszowcu powstało w 2014 roku przede wszystkim jako miejsce wsparcia lokalnej młodzieży. Z czasem stało się jednak jednym z najważniejszych punktów na mapie Nikiszowca, pełniącym wiele różnych funkcji. Tu organizowane są wydarzenia społeczne, kulturalne oraz związane z tematyką dziedzictwa przemysłowego. W Centrum konsultowane są ważne dzielnicowe tematy. Oferowane są także różne usługi turystyczne oparte o lokalność.
Geneza Centrum sięga jednak znacznie wcześniej – bo 2008 roku. Wtedy to zauważono w dzielnicy Janów - Nikiszowiec potrzebę utworzenia miejsca dla młodzieży. W efekcie w 2012 roku zaproszono młodzież do siebie, oddając jej swoje zaangażowanie, a popołudniami także biuro na miejsce spotkań. Krótko po tym, na zaproszenie Uniwersytetu Śląskiego, w Nikiszowcu pojawił się profesor Philip Zimbardo. Zachwycony pozytywnymi zmianami osiedla postanowił wesprzeć pomysł utworzenia miejsca dla młodzieży. „Podarował” swoje nazwisko i obiecał wsparcie finansowe. Idea miejsca dedykowanego dla młodzieży zaczęła się urealniać.
W czerwcu 2013 roku uroczyście podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia Centrum młodzieżowego pod patronatem profesora Zimbardo. Jego sygnatariuszami byli przedstawiciele Stowarzyszenia FIL, młodzieży z dzielnicy, władz Miasta Katowice i Uniwersytetu Śląskiego, a także sam profesor Zimbardo.
Rozpoczęły się poszukiwania lokalu i funduszy na utworzenie Centrum. Dzięki wsparciu lokalnych podmiotów pozyskano miejsce w samym sercu nikiszowieckiego rynku. Po wielu miesiącach remontu – 14 kwietnia 2014 roku – uroczyście otwarto Centrum Zimbardo. Od tego momentu, przez cały czas, jest ono prowadzone i finansowane przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych.
Utrzymanie przez te lata Centrum nie byłoby możliwe, gdyby nie nasze ogromne zaangażowanie i starania, by zapewnić ciągłość działania tego miejsca. I to niezależnie od różnych kryzysów, które nam się przydarzały. Funkcjonowanie Centrum jest możliwe dzięki realizowanym przez nas projektom społecznym oraz działaniom z obszaru ekonomii społecznej tj. organizacji Jarmarku Na Nikiszu oraz Jarmarku U Babci Anny. Wsparciem jest także prowadzony przez nas sklep z lokalnymi pamiątkami FILove oraz sieć lokalnych przewodników po Nikiszowcu.
mówi wiceprezes zarządu Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych FIL, Małgorzata KrakowiakI właśnie dzięki temu Centrum Zimbardo to miejsce, które prowadzimy nieprzerwanie przez 10 lat – jako niezależne, otwarte i pełne życia. Nie obowiązują u nas regulaminy i kryteria. O wiele ważniejsza jest dbałość o relacje, przywiązanie i zaangażowanie. Przez 10 lat istnienia Centrum daliśmy wsparcie setkom młodych ludzi, zorganizowaliśmy wiele spotkań i wydarzeń ważnych dla dzielnicy oraz promocji Nikiszowca jako miejsca pozytywnej zmiany. A wszystko to zgodnie z mottem naszego Stowarzyszenia – „dajemy przestrzeń”.
dodaje Małgorzata Krakowiak
Zobacz także
Piękne Nany Basi Surmy z Katowic-Szopienic. Sztuka pomogła jej z chorobą i odmieniła życie [Wideo, zdjęcia]
Grażyna Bułka w Katobusie. Odtwórczyni tytułowej roli w monodramie "Mianujom mie Hanka" opowiada o znaczeniu spektaklu, który trafi do Teatru Telewizji [Wideo]
Spacerem po Nikiszowcu, jakiego (nie) znacie. Co skrywa zabytkowe osiedle Katowic? [Zdjęcia]
N jak Nikiszowiec. Kolejny odcinek #AlfabetŚląski powstał w Katowicach [Wideo i zdjęcia]
Centrum Zimbardo w Nikiszowcu stara się o figurkę beboka!
10. urodziny Centrum Zimbardo w Nikiszowcu. Ale zabawa! [Zdjęcia]
Jarmark u Babci Anny 2024 już 28 lipca w Nikiszowcu!
"Święconka" na Nikiszu 2024. Było tradycyjnie i kolorowo [Zdjęcia]