Niesamowita rzeźba "Wojciech Korfanty" w Muzeum Śląskim. Zobaczcie zdjęcia
W gmachu głównym Muzeum Śląskiego w Katowicach, na poziomie -4, znajdziecie nową rzeźbę autorstwa Tomasza Górnickiego „Wojciech Korfanty”. W ostatnim czasie bije ona rekordy popularności, jeśli chodzi o zwiedzających.
Rzeźba "Wojciech Korfanty" w Muzeum Śląskim
Prezentowana rzeźba to wynik wyjątkowego zamówienia, które muzeum złożyło u artysty z okazji zwieńczenia obchodów 150. rocznicy urodzin jednego z kreatorów Polski odrodzonej – Wojciecha Korfantego.
Od lat jestem częstym gościem muzeum, uważam, że ma jedną z najlepszych kolekcji rzeźby współczesnej w Polsce. Praca dla Muzeum jest dużym wyróżnieniem i daje to, co uważam za bardzo ważne: praca stanie się wspólnym dobrem kultury, dostępnym dla rzeszy odbiorców.
mówi Tomasz Górnicki
Rzeźba prezentuje sylwetkę Wojciecha Korfantego zbudowaną z mnogości kształtów, do której wnętrza widzowie mogą zajrzeć, wejść, by choć na chwilę symbolicznie stać się Korfantym.
Znałem Korfantego jako postać historyczną, ale praca nad jego pomnikiem pomogła mi zrozumieć go jako człowieka w konkretnym kontekście dziejowym.
dodaje rzeźbiarz
Tomasz Górnicki - rzeźbiarz młodego pokolenia
Tomasz Górnicki to artysta młodego pokolenia (urodzony w 1986 roku), rzeźbiarz, artysta performatywny, streetartowy, który swoimi projektami kreuje narracje miejsc. To artysta-buntownik, który w swojej twórczości łączy warsztatowe wykształcenie z odwagą w realizacji projektów zaangażowanych społecznie odnoszących się do aktualnych wydarzeń. Tytuły prac i aranżacja często stanowią komentarz na temat związków kultury i polityki oraz opresyjności instytucji kulturalnych i narzuconych społecznych norm. Górnicki jest artystą bezkompromisowym, który często określany jest mianem miejskiego partyzanta. Miano to otrzymał po akcjach związanych z umieszczaniem swoich rzeźb w przestrzeniach publicznych bez zezwolenia.
Górnicki jest adeptem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uczniem Janusza Antoniego Pastwy, którego zainteresowania krążą wokół realizmu. Fizyczność jest dla twórcy tematem przewodnim, wehikułem wiozącym do świata symbolicznego, szlakiem ku archetypom. Jego miejskie działania prowokują pytania i nie pozostawiają widza obojętnym. Wiele z rzeźb oraz wybór miejsca ich prezentacji było zaproszeniem do gry, oraz interakcji z widzem. Posługuje się językiem symboli, głównie religijnych, filozoficznych i psychologicznych.
Górnicki operuje zarówno skalą monumentalną, jak i małą formą. Eksperymentuje z łączeniem różnych materiałów, takich jak brąz, kamień, aluminium i tkanina. Eksploruje walory koloru i przenosi grafikę 2D do świata 3D. Wierzy, że rzeźba może aranżować, a nawet kreować przestrzeń. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i był autorem wystaw indywidualnych.
Zobacz także
85. rocznica śmierci Wojciecha Korfantego. Jego pogrzeb w Katowicach zgromadził kilkadziesiąt tysięcy ludzi [Archiwalne zdjęcia]
Muzeum Śląskie zaprasza do odwiedzin. Czekają trzy nowe wystawy [Zdjęcia]
Odsłonięto południową ścianę Łaźni Gwarek przy Muzeum Śląskim. Zobaczcie zdjęcia!
Solar Festiwal w Muzeum Śląskim. Darmowe koncerty, wystawa i niecodzienny eksperyment
Muzeum Śląskie zrewitalizuje kolejne budynki po KWK "Katowice". Są unijne pieniądze na modernizację kuźni i warsztatu
Ruszyły zapisy do Festiwalu Biegowego im. Wojciecha Korfantego
Weekend w Katowicach: 23-25 lutego. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
Coraz bliżej premiery spektaklu "Korfanty. Rebelia". Ostatnie próby w Teatrze Śląskim w Katowicach
Mapping 3D na katowickim rynku. Multimedialne widowisko o Wojciechu Korfantym w Katowicach
Wojciech Korfanty miałby dziś 149. urodziny. W miejscach pamięci złożono kwiaty