Nowe informacje w sprawie kopalni "Pniówek". Od tragedii minęło ponad pół roku
To ma być krok do odnalezienia górników, którzy pozostali pod ziemią. Po czwartym posiedzeniu komisji, do zbadania przyczyn i okoliczności wybuchu metanu oraz wypadku zbiorowego w KWK „Pniówek”, pojawiły się plany likwidacji pola pożarowego i zawężenia wielkości otamowanego rejonu kopalni.
Nowe informacje z kopalni Pniówek w Pawłowicach
Jastrzębska Spółka Węglowa zamierza zlikwidować pole pożarowe i zawężać wielkość otamowanego rejonu kopalni „Pniówek”. To ustalenia po czwartym posiedzeniu komisji Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, która zajmuje się wyjaśnianiem tragicznych zdarzeń z kwietnia.
Przedstawiciel JSW S.A. zaprezentował zakres przedsięwzięć organizacyjno-technicznych, podjętych w rejonie otamowanej ściany N-6, ukierunkowanych na możliwość zlikwidowania pola pożarowego. Przedstawił również propozycję zawężenia rejonu otamowanych wyrobisk, stanowiącą pierwszy etap działań zmierzających do poszukiwania zaginionych górników. informuje Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach
Ponad pół roku temu, w kopalni należącej do JSW, doszło do serii wybuchów metanu. Zginęło wówczas 16 górników i ratowników górniczych. Siedmiu z nich pozostało pod ziemią, w rejonie pożaru, który specjalnymi tamami został oddzielony od pozostałych wyrobisk.
Co oznaczają plany JSW?
Jastrzębska Spółka Węglowa będzie dążyła do tego, by zmniejszyć otamowany rejon kopalni „Pniówek”. To pierwszy krok do tego, by móc podjąć próby wydobycia 7 pozostałych w rejonie pożaru górników.
Jak wynika z wypowiedzi wiceprezesa Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach dla Polskiej Agencji Prasowej, teraz plany Spółki musi zaakceptować Okręgowy Urząd Górniczy w Rybniku. Jeśli OUG podejmie decyzję o rozpoczęciu takich działań, trzeba będzie przygotować szczegółowy plan akcji ratowniczej w kopalni Pniówek. Wszystkie procedury wymagane do podjęcia takich działań mogą potrwać nawet kilka tygodni.
Przerażająca cisza i nadzieja, która zawsze umiera ostatnia. Kopalnia Pniówek w Pawłowicach
Okoliczności tragedii bada komisja WUG
Po tragicznych wydarzeniach w „Pniówku” Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach powołał specjalną komisję, której zadaniem jest zbadanie okoliczności zdarzeń, w wyniku których śmierć poniosło 16 osób. W połowie listopada odbyło się czwarte posiedzenie komisji.
Prace komisji mają na celu kompleksowe wyjaśnienie zagadnień związanych z przyczynami zaistnienia wybuchu metanu, charakterem tego zjawiska, współwystępowaniem zagrożeń naturalnych, zwłaszcza wybuchu pyłu węglowego w analizowanym rejonie, a także analizą sieci wentylacyjnej i oceną przeprowadzonej akcji ratowniczej. informuje WUG
Nadal niemożliwe jest wykonanie wizji lokalnej w rejonie, w którym doszło do tragicznych zdarzeń.
Zobacz także
Kopalnia Pniówek: ostatni górnik został odnaleziony
Akcja ratownicza w kopalni "Pniówek" przerwana. Nie udało się znaleźć ostatniego zaginionego górnika
Wstrząs w kopalni Ruch Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Nie żyje jedna osoba
Koniec pierwszego etapu akcji poszukiwawczej w KWK Pniówek
W kopalni „Pniówek” rozpoczęła się akcja ratownicza. Wracają po ciała siedmiu kolegów
Wznowienie akcji ratowniczej w kopalni Pniówek. Ratownicy wrócą po 7 górników
Umorzono śledztwo w sprawie katastrofy górniczej w Stonawie, gdzie zginęło 13 górników
Sejmik Województwa Śląskiego przekazuje pieniądze na dzieci górników zmarłych w katastrofach w Pniówku i Zofiówce
Wybuch metanu w kopalni Pniówek. Pierwsze posiedzenie komisji WUG
Koniec dramatycznej akcji w kopalni Pniówek. Trwa specjalna zbiórka