Ochotnicza Straż Pożarna w Katowicach-Szopienicach prowadzi rekrutację. Kto może zostać strażakiem?
Ochotnicy potrzebni od zaraz! Ochotnicza Straż Pożarna w Katowicach-Szopienicach zaprasza wszystkich chętnych, by nieść pomoc lokalnej społeczności. Strażacy ochotnicy z Szopienic przeprowadzą rekrutację, by powiększyć swoją strażacką rodzinę.
Ochotnicza Straż Pożarna w Katowicach-Szopienicach prowadzi rekrutację
Ochotnicza Straż Pożarna w Katowicach-Szopienicach przeprowadzi rekrutację do swoich szeregów. Chętni, by razem ze strażakami ochotnikami nieść pomoc katowiczanom i mieszkańcom okolicznych miejscowości, mogą zgłosić się na jedno ze spotkań rekrutacyjnych OSP:
- 12.10.2024 (sobota), godz. 11:00;
- 14.10.2024 (poniedziałek), godz. 18:00.
Strażakiem ochotnikiem może zostać właściwie każdy, kto jest zdrowy, odważny, chętny do niesienia pomocy i nabywania nowych umiejętności. Trzeba mieć ukończone 18 lat. O szkolenia i kwalifikacje zadbają już doświadczeni druhowie OSP. Warto, przed podjęciem decyzji o wstąpieniu do OSP, przeczytać statut jednostki, w której chcielibyśmy służyć.
Szukamy osób w wieku 18-50 lat, w dobrym stanie zdrowia, z zapałem do działania i chęcią niesienia pomocy lokalnej społeczności. Mile widziane prawo jazdy kat. C! informują strażacy z OSP Katowice-Szopienice
Do zadań ochotniczych straży pożarnych, oprócz walki z pożarami należy także m.in. udzielanie pomocy w razie klęsk żywiołowych, zabezpieczanie miejsc wypadków komunikacyjnych oraz innych miejsc zagrożonych.
Ochotnicze Straże Pożarne w Katowicach
Przypomnijmy, że w Katowicach działa aż 5 Ochotniczych Straży Pożarnych:
- OSP Zarzecze,
- OSP Kostuchna,
- OSP Podlesie,
- OSP Dąbrówka Mała
- i OSP Szopienice.
Służy w nich łącznie około 460 druhen i druhów, spośród których 208 to czynni ratownicy, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. W latach 2015-2023 Katowice wydały prawie 23 mln zł na dofinansowanie działalności OSP, co przełożyło się między innymi na modernizację siedzib czy wyposażenie jednostek w nowoczesny sprzęt ratowniczy. Środki przeznaczane są także na bieżące utrzymanie obiektów i ekwiwalent.
Ochotnicza Straż Pożarna stanowi duże wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej w działaniach ratowniczych oraz ważą część lokalnych społeczności, która integruje mieszkańców, daje możliwość wspólnych spotkań czy organizacji wydarzeń.
Ochotnicze Straże Pożarne towarzyszą Katowicom niemal od początku historii miasta. Pierwsza straż pożarna, wtedy jako Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratunkowej, została założona w 1875 r., a więc 10 lat po uzyskaniu przez Katowice praw miejskich. W 1903 roku Rada Miejska podjęła decyzję o powołaniu straży zawodowej i zapewnieniu jej niezbędnej infrastruktury, w postaci nieruchomości, sprzętu oraz środków na utrzymanie strażaków. Dziś w mieście oprócz Państwowej Straży Pożarnej działa 5 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które mogą liczyć na wsparcie i pomoc katowickiego samorządu.
Zobacz także
15. Światowe Igrzyska Strażaków World Firefighters Games. Brawa dla strażaków z Katowic! [Zdjęcia]
Śląski komendant wojewódzki PSP z awansem generalskim. Gratulacje! [Zdjęcia]
Ale frajda! Uczniowie szkół średnich rywalizowali w Wyścigach Rzędów [Zdjęcia]
Bezpieczni z Bebokiem Florianem. Czujka czadu może uratować nam życie
Pożar mieszkania w bloku przy ul. Orkana w Katowicach. Ewakuowano 10 osób
80-latek z Katowic zaginął w lesie. Mężczyzna nie żyje
150-lecie OSP Szopienice! Jubileuszowe uroczystości i festyn dla mieszkańców [Zdjęcia]
Historia z happy endem. Strażacy z Katowic uratowali bobra [Zobaczcie zdjęcia]
Ratują życie i zawsze są gotowi do akcji. Dzień Strażaka 2022 WIDEO+ZDJĘCIA