Organizacja Pomocy Humanitarnej. Nowa specjalność na Śląskim Uniwersytecie Medycznym
Organizacji pomocy humanitarnej będą mogli się uczyć przyszli studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Uczelnia otwiera nową specjalność na Wydziale Nauk o Zdrowiu w Bytomiu. Zajęcia będą realizowane przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną.
Organizacja pomocy humanitarnej na SUM
W Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach będzie można studiować nową specjalność. Uczelnia rozszerzyła swoją ofertę edukacyjną o studia organizacji pomocy humanitarnej. Będzie je można podjąć na kierunku Zarządzanie Ryzykiem Zdrowotnym na Wydziale Nauk o Zdrowiu SUM w Bytomiu.
Liczne wydarzenia ostatnich lat, klęski żywiołowe, kryzysy uchodźcze, a ostatnio tragiczna wojna w Ukrainie pokazują, że trzeba umieć pomagać. wskazał prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu w Bytomiu dr Grzegorz Dziubanek
Student kończący nową specjalność SUM będzie potrafił m.in udzielić pomocy przedmedycznej, pozna problematykę skutków zdrowotnych kryzysów humanitarnych, a także będzie posiadał wiedzę w zakresie zapewniania dostępu do żywności, środków higienicznych oraz czystej, bezpiecznej wody pitnej.
Uczelnia zauważa rosnące zapotrzebowanie na właściwie przygotowaną kadrę, posiadającą odpowiednie kompetencje w zakresie pomocy humanitarnej, niezbędnej w krajach szczególnie narażonych na skutki postępujących zmian klimatu oraz konsekwencje związane z niestabilną sytuacją geopolityczną.
Samo otwarcie specjalności, jak również zajęcia które będą w ramach niej prowadzone, to efekt współpracy SUM i Polskiej Akcji Humanitarnej. Liderka PAH, Janina Ochojska, jest zresztą od 2017 r. doktorem honoris causa Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Na bytomskim Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach można studiować kierunki: zdrowie publiczne, dietetyka oraz zarządzanie ryzykiem zdrowotnym - z których każdy oferuje po kilka specjalności.
Zobacz także
Ponad 210 tys. zł dla SUM na autorskie badania. Czy zmienią one sposoby leczenia chorób?
Lekarze uratowali życie kobiecie i jej nienarodzonego dziecka. Wyjątkowy zabieg w Górnośląskim Centrum Medycznym im. L. Gieca SUM w Katowicach
Studiuje na SUM i marzy o tym, co mówił śp. prof. Zembala. O pasji do medycyny rozmawiamy ze stypendystą Ministra Zdrowia, Hubertem Mado