Park Wełnowiecki przechodzi przemianę. Co tutaj będzie?
Od wiosny trwają prace nad metamorfozą Parku Wełnowieckiego. Pojawią się nowe rośliny, a ścieżki spacerowe zostaną odnowione. Powstanie psi wybieg, strefa sportu i relaksu czy ogród deszczowy.
Park Wełnowiecki zmienia swoje oblicze
Park Wełnowiecki ma powierzchnię ponad 137 tys. m² i znajduje się pomiędzy ul. Cisową, Cedrową i Owocową. Wykonawcą metamorfozy parku została firma ABG Grzegorz Oleksa z Chorzowa, która prace do wykonania wyceniła na prawie 13 mln zł.
Najczęściej w parku na Wełnowcu spotkamy oczywiście mieszkańców dzielnicy - Wełnowca oraz mieszkańców Bogucic. Wiele osób chodzi tutaj na spacery czy wyprowadza i bawi się z psami. Stan parku pozostawał wiele do życzenia, więc po przemianie zostanie uporządkowany i będzie bardziej zachęcał do spędzania w nim wolnego czasu.
Już samo wejście do parku - brama - zostanie odnowiona. W miejscu obecnych ścieżek powstaną nowe. Będzie to dobre miejsce do uprawiania sportu - w miejsce dawnych boisk do siatkówki i koszykówki powstanie boisko wielofunkcyjne. Zimą też będzie tutaj sporo ciekawych atrakcji - powstanie górka saneczkowa, na której całymi rodzinami będzie można spędzić dobrze czas.
W Parku Wełnowieckim powstanie także nowy plac zabaw. Będą tutaj też m.in.:
- bujak,
- domek dla młodszych dzieci ze zjeżdżalnią,
- huśtawka,
- karuzele,
- obrotowa platforma,
- a także urządzenia muzyczne - dzwony rurowe, dzwonki lira i cymbały
- oraz stół do ping-ponga
- i zestaw do gry w szachy z obrotową szachownicą.
Będzie także coś dla czworonogów, które będą mogły pohasać po wybiegu dla psów. Zamontowane zostaną specjalne platformy, obręcze do czołgania, płotki do przeskoków, rampa czy równoważnia.
Na tym nie koniec. W strefie rekreacji sportowej użytkownicy będą mogli korzystać z orbitreka, twistera, równoważni, toru przeszkód. Oprócz tego w parku znajdzie się ścieżka dla rolkarzy z utwardzonego asfaltu oraz tor dla rowerzystów typu pumptruck. Tor znajdzie się w obecnie ,,dzikiej” części parku. Nie będzie asfaltowy, ale powstanie na bazie ukształtowania terenu, które tam jest.
W parku znajdzie się także strefa relaksu, w której odpoczniemy na hamakach, ławkach czy przy stoiskach do grillowania. Piękne widoki parku po modernizacji będzie można podziwiać z punktu widokowego.
Nowe rośliny w parku na Wełnowcu
Oczywiście pojawią się też nowe drzewa. Wykonawca posadzi ich 89. W ramach modernizacji pojawią się także krzewy, pnącza i byliny. Zasadzonych zostanie m.in. 15 dębów szypułkowych, 14 kasztanowców białych, 31 klonów pospolitych. Będzie można także podziwiać różowe kwiaty hortensji ogrodowej, różę parkową czy leszczynę południową o purpurowych liściach. W parku pojawi się także obszar z roślinnością łąkową czy strefa ekologiczna wymagających mniejszych prac pielęgnacyjnych, która wpisuje się w ideę adaptacji do zmian klimatu.
Ciekawą częścią parku będzie ogród deszczowy. Znajdą się tam rośliny wodnolubne i przywodne. Ta specjalna strefa edukacyjno-przyrodnicza będzie mogła być miejscem przeprowadzania plenerowych lekcji i zajęć poszerzających wiedzę o rodzimych gatunkach roślin i zwierząt, roli wody i gleby w przyrodzie czy energii odnawialnej. W tym miejscu staną także tablice informacyjne, będą gry edukacyjne poszerzające wiedzę o przyrodzie, a także domki dla owadów.
Prace w Parku Wełnowieckim mają zakończyć się do końca marca 2024.
Park na Wełnowcu nie jest jedynym, który w Katowicach przechodzi przemianę. Nowe zielone przestrzenie w naszym mieście powstają także na terenie Ochojca, Kostuchny i pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej.
Zobacz także
Park Wełnowiecki przechodzi metamorfozę. Wkrótce mieszkańcy będą mogli zobaczyć jej efekty
Coraz więcej zieleni w Katowicach, dzięki Zielonemu Budżetowi
Piękny Ogród Japoński w Parku Śląskim. Byliście już tutaj na spacerze? [Zdjęcia]