Pomnik Powstańców Śląskich oficjalnie zabytkiem! "Niezwykle ważny dla miasta i regionu" [Zdjęcia]
Pomnik Powstańców Śląskich w końcu jest zabytkiem. Kilka tygodni temu Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach wszczął postępowanie o wpis monumentu, autorstwa Gustawa Zemły (rzeźbiarz), Wojciecha Zabłockiego (architekt) oraz Konrada Korpysa (konstruktor), do rejestru zabytków. Teraz stało się to rzeczywistością.
Pomnik Powstańców Śląskich zabytkiem!
Pomnik Powstańców Śląskich, który odsłonięto 1 września 1967 roku, został wpisany do rejestru zabytków. To nie tylko sam monument, ale również miejsce, w którym się znajduje, czyli specjalnie usypana w formie bastionu skarpa oraz plac wyłożony granitową kostką.
Założenie pomnikowe jest w dobrym stanie wizualnym i na bieżąco utrzymywane, ogólnodostępne. Stanowi dzieło minionej epoki, jako monumentalne założenie pomnikowe, które jest niezwykle ważne dla miasta i regionu ze względu na swoją wartość architektoniczną i historyczną. Jest wybitnym dziełem architektoniczno-rzeźbiarskim.
napisał w uzasadnieniu decyzji Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Łukasz Konarzewski
Wcześniej pisaliśmy:
Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach będzie zabytkiem?
Postępowanie administracyjne, w sprawie wpisu do rejestru zabytków
nieruchomych województwa śląskiego, dotyczy:
- Pomnika Powstańców Śląskich w formie odlanych z brązu trzech skrzydeł oraz usytuowanym u ich podstawy płaskim zniczem,
- sztucznie usypanej skarpy, zakończonej bastionowo, na której ustawiono trzy skrzydła, wraz z półkolistą ścianą bastionu od strony Ronda im. gen. J. Ziętka oraz rozległym placem na skarpie, wyłożonym granitem, a także murkiem od strony południowej (z napisem „Warszawa Powstańcom Śląskim”).
Przypomnimy, że pomnik upamiętnia trzy wystąpienia zbrojne ludności śląskiej przeciwko władzom niemieckim, mające na celu wywalczenie przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Zgodnie z art. 10a ust. 1-2 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz. U. z 2022, poz. 840, ze zm.) od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku.
przekazał Śląski Konserwator Zabytków, Łukasz Konarzewski
Zakaz ten dotyczy także robót budowlanych objętych pozwoleniem na budowę albo zgłoszeniem, a także działań określonych w innej decyzji pozwalającej na ich prowadzenie.
Zanim Pomnik Powstańców Śląskich zostanie wpisany do rejestru zabytków, odbędą się oględziny miejsca, w którym się znajduje. Dokładnie 2 lutego 2024 (piątek) o godzinie 09:30.
Zobacz także
Narodowy Dzień Powstań Śląskich w Katowicach. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Śląskich [Zdjęcia]
Wielki Piec Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej ma być nową atrakcją turystyczną w naszym regionie. Miasto otrzyma blisko 76 mln zł na jego rewitalizację
Śląski językiem regionalnym? W Sejmie złożono projekt ustawy [Zdjęcia]
Dąb Tadeusz w Katowicach! Pomnik przyrody ma 32 metry wysokości [Zdjęcia]
Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach odbył się apel [Zdjęcia]
Zaniedbany pomnik ofiar wypadku w kopalni Kleofas. Mieszkańcy apelują do miasta o pomoc [Zdjęcia]