Poznajmy patronkę jednej z katowickich ulic, prof. Ariadnę Gierek-Łapińską. Była jedną z najsłynniejszych polskich okulistek [Zdjęcia]
W Brynowie-Osiedle Zgrzebnioka wraz z nowymi tabliczkami Systemu Informacji Miejskiej pojawiła się tabliczka z nową nazwą nadaną przez Radę Miasta Katowice w listopadzie 2022 roku. To ulica Ariadny Gierek-Łapińskiej. Kim jest patronka tej katowickiej ulicy?
Patronka katowickiej ulicy. Poznajmy prof. Ariadnę Gierek-Łapińską
W listopadzie 2022 nadano w Katowicach nazwę prof. Ariadny Gierek-Łapińskiej jednej z ulic w Brynowie-Osiedle Zgrzebnioka. Znajdziemy ją przy dwóch innych ulicach Wita Stwosza i Tadeusza Kościuszki w Katowicach. Nowa nazwa istniała od dwóch lat, jednak dopiero niedawno, przy wymianie tabliczek Systemu Informacji Miejskiej (SIM), pojawiła się tabliczka z imieniem i nazwiskiem nowej patronki.
Prof. Ariadna Gierek-Łapińska przez lata kierowała Kliniką Okulistyki szpitala przy ul. Ceglanej w Katowicach. Była jedną z najsłynniejszych polskich okulistek. Bez prof. Gierek-Łapińskiej mikrochirurgia okulistyczna zawitałaby do Polski znacznie później. O śmierci 82-latki poinformowała 26 grudnia 2020 roku jej córka, Stanisława Gierek-Ciaciura.
Kim jest patronka katowickiej ulicy?
Ariadna Gierek-Łapińska z domu Zankowicz (ur. 1 maja 1938 w Wilnie, zm. 26 grudnia 2020 w Czeladzi) – polska lekarka, okulistka, profesor nauk medycznych. Córka Teodora Zankowicza, inżyniera agronoma, i Klary z Falkowskich, siostra Tatiany. Była krótko żoną prof. Jeremiego Czaplickiego, potem poślubiła prof. Adama Gierka, syna pierwszego sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, a następnie Tadeusza Łapińskiego. Z drugiego małżeństwa miała córkę, również okulistkę Stanisławę Gierek-Ciaciurę.
Dyplom lekarza uzyskała w 1963 roku na Śląskiej Akademii Medycznej, dwa lata później stopień naukowy doktora, w 1974 r. doktora habilitowanego, w 1977 r. tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1987 roku – profesora zwyczajnego od Rady Państwa PRL. Odbyła staże naukowe w USA, Niemczech, Hiszpanii, ZSRR, Belgii i na Węgrzech. W latach 1974-2007 kierowała Katedrą i Kliniką Okulistyki Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie Śląski Uniwersytet Medyczny) w Katowicach, a w latach 1988-2008 była dyrektorką katowickiego szpitala przy ulicy Ceglanej 35, gdzie mieści się klinika, zaliczana do wiodących ośrodków okulistycznych w Polsce. Klinika okulistyczna w Katowicach przy ul. Ceglanej 35 była jej dzieckiem, ona tworzyła ją od podstaw. Jako nauczyciel akademicki wykształciła ponad 50 doktorantów i kilkunastu habilitantów.
Należała do największych sław polskiej okulistyki. W naukowym dorobku prof. Gierek-Łapińskiej jest kilkaset publikacji i referatów. W kręgu jej zainteresowań były między innymi mikrochirurgia oraz chirurgia refrakcyjna oka. Była współtwórczynią przyrządu do usuwania ferromagnetycznych ciał obcych z oka, noża mikrochirurgicznego do zabiegów okulistycznych oraz skalpela okulistycznego. Przeprowadziła blisko 100 tys. operacji oczu, często pionierskich i zdaniem światowych specjalistów wybitnych. Pacjentów, którym uratowała wzrok, można liczyć w tysiące. Była także inicjatorem powołania w 1976 roku pierwszej w Polsce kliniki okulistycznej dla dzieci.
W uznaniu zasług została odznaczona:
- Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski,
- Medalem Komisji Edukacji Narodowej
- oraz Orderem Uśmiechu.
Jej pogrzeb odbył się 31 grudnia 2020 roku w sosnowieckiej cerkwi prawosławnej Świętych Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii w Sosnowcu.
Opracował: Michał Musioł/Muzeum Historii Katowic. Załącznik Nr 2 do uchwały Nr LV/1167/22 Rady Miasta Katowice z dnia 27 października 2022 roku.
Zobacz także
Nowa szansa dla pacjentów z jaskrą w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach
Prof. Gierek-Łapińska upamiętniona w Katowicach. Przed szpitalem przy ul. Ceglanej stanęła ławeczka wybitnej okulistki [Galeria zdjęć]
Oddział Neurochirurgii w WSS nr 5 w Sosnowcu ma nowoczesny blok operacyjny [Zdjęcia]
Takiej operacji kardiologicznej nie było ani w naszym regionie, ani nawet w kraju. 90-letnia pani Władzia zyskała drugie życie [Zdjęcia]
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach ma najlepsze na świecie narzędzie do badania oczu [Zdjęcia]
Budynek po szpitalu MSWiA w Katowicach stanie się własnością Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wiemy, jak będzie wykorzystany [Zdjęcia i wideo]
Okuliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach wykonali nowatorski zabieg równoczesnego leczenia jaskry i zaćmy [Zdjęcia+wideo]
Tabliczka już jest! Tak wygląda rondo WOŚP w Piotrowicach [Zdjęcia i wideo]