Protest w Katowicach. Opiekunowie osób z niepełnosprawnością chcą dorabiać [Zdjęcia]
Osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunowie domagają się poprawy warunków swojego życia. Opiekunowie chcą dorabiać, co obecnie jest niemożliwe, bo mogą stracić świadczenie pielęgnacyjne. W Katowicach na Placu Kwiatowym odbył się protest. Zobaczcie zdjęcia.
Codziennie opiekują się osobami z niepełnosprawnościami. Chcą dorabiać
Protestują, bo mają dość. Chcą żyć spokojnie i godnie. Podwyżka cen związana z inflacją im tego nie ułatwia, a pomocy nie widać. Opiekunowie osób z niepełnosprawnościami chcieliby dorabiać, by móc zapewnić sobie i swoim bliskim lepsze warunki do życia. Obecnie nie jest to możliwe.
Musimy zawalczyć o nasze prawa, o godność i o byt, bo sytuacja osób niepełnosprawnych z niepełnosprawnościami oraz osób opiekujących się nimi jest w tej chwili dramatyczna. Mamy kilkanaście postulatów, ale naszym głównym jest to, żebyśmy mogli dorobić. Każda z nas ma jakieś umiejętności, kiedyś miało zawód, odebrano nam to i zmuszono do całodobowej opieki nad naszymi dziećmi. powiedziała nam prezeska stowarzyszenia wspierającego OGA i współpracująca z protestem osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, Aleksandra Chromik
Protest odbył się na Placu Kwiatowym przy katowickim rynku przed Urzędem Miasta Katowice. Protestujący przemawiali, a na transparentach widniały ich postulaty. Przekazali je następnie wiceprezydentowi Katowic, Jerzemu Woźniakowi. Wiceprezydent zaprosił także protestujących na spotkanie w katowickim Urzędzie Miasta.
Opiekunowie zajmują się osobami z niepełnosprawnościami i otrzymują świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 2119 zł. Te pieniądze przeznaczone są na rachunki i opłaty. Szybko „znikają”, a później opiekunowie muszą radzić sobie sami. Tylko nie mogą dorobić…
Obowiązuje zakaz dorabiania, gdyż wspomniane świadczenie może zostać odebrane. Opiekunowie podkreślają, że świadczenie to za mało, a część z osób chciałaby sobie dorobić, by można było godnie żyć.
Nie radzę sobie, ciągle od kogoś pożyczam, a potem oddaje. I tak w kółko. Wykupuje leki, płace rachunki i muszę dokonywać dramatycznych wyborów, bo nie ma innego wyjścia. Dziś mamy hasło: chcemy pracować, nie kombinować. Rząd zmusza nas do tego, żebyśmy kombinowały. mówi nam pani Aleksandra
Protest opiekunów osób z niepełnosprawnościami na Placu Kwiatowym
Renta socjalna jest zbyt niska, by godnie żyć
Osoby z niepełnosprawnością dostają rentę socjalną, która wynosi 1500 zł. To zbyt mało, żeby godnie żyć. Na początku listopada na ulicy Stawowej w Katowicach odbyła się zbiórka podpisów pod obywatelskim projektem ustawy podniesienia renty socjalnej do poziomu najniższej płacy krajowej. Przechodnie mogli wesprzeć tę inicjatywę, podpisując się na liście.
Prawo do renty przysługuje osobie, która jest pełnoletnia i całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed osiemnastym rokiem życia lub w czasie studiów.
Zobacz także
Coraz mniej barier architektonicznych w Katowicach. Zmiany w dzielnicy Dąb
Tak wyglądają i grają monumentalne organy piszczałkowe w NOSPR! Dziś oficjalna inauguracja [Zdjęcia+wideo]
Renta socjalna na poziomie najniższej krajowej? Zbiórka podpisów w Katowicach
Komunikacja ZTM coraz bardziej dostępna dla osób z niepełnosprawnościami