Prototypowanie przestrzeni nad Rawą wchodzi w kolejny etap. Dyskutują, jak powinna się zmienić [Galeria zdjęć]
Prototyp już jest, teraz okaże się, czy kierunek jest dobry. Nad brzegiem Rawy, w okolicach rektoratu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, powstała strefa bogata w zieleń i tymczasowe elementy wypoczynkowe. To eksperyment mający pokazać, czy przestrzeń będzie spełniać oczekiwania jej użytkowników.
Zamiast parkingu są rośliny i miejskie meble
Nad brzegiem Rawy, tuż obok Wydziału Nauk Społecznych i rektoratu Uniwersytetu Śląskiego, pojawiła się strefa bogata w zieleń i tymczasowe kolorowe meble. To element prototypowania urbanistycznego prowadzonego w ramach Konsorcjum Akademickiego "Katowice - Miasto Nauki" i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Działanie to związane jest z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki na 2024 rok.
Zaaranżowaliśmy tymczasowo przestrzeń Uniwersytetu. Zrobiliśmy to kolektywnie, ponieważ bardzo nam zależało, żeby ten prototyp miał wymiar społeczny. W tej przestrzeni będziemy prowadzić wywiady, żeby dowiedzieć się, w jaki sposób ten impuls, który daliśmy, jest rozwijany w wyobraźni ludzi, którzy tutaj studiują, korzystają z tej przestrzeni. Tę wiedzę zamierzamy potem zaabsorbować do projektu przebudowy tego miejsc, bo na podstawie tych działań będzie powstawać koncepcja przemiany doliny Rawy i kampusu uniwersyteckiego. mówi Paweł Jaworski z grupy projektowej zajmującej się prototypowaniem urbanistycznym doliny Rawy
Taki eksperyment mógł się odbyć dzięki pieniądzom, jakie na ten cel przeznaczyła Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. To właśnie GZM wraz z konsorcjum siedmiu katowickich uczelni przystąpi do analizy możliwości przekształcenia śródmiejskiego odcinka doliny rzeki Rawy w Katowicach oraz powiązanych z nim ulic, placów i ścieżek w park rzeczny.
Realizujemy takie projekty, które pozwalają nam w tani sposób zaaranżować jakąś przestrzeń publiczną - czy zwęzić ulicę przelotową w Bytomiu, zastanowić się w jaki sposób może wyglądać strefa parkowania w Tychach, czy komunikacja dzielnicy w Sosnowcu - a teraz mówimy o budowie Miasta Nauki, przyszłości Katowic. Rozmawiamy o tym jak mogłaby wyglądać przestrzeń, z której chcieliby korzystać studenci, który zaakceptowaliby mieszkańcy. mówi przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak
Dyskusja o przemianie doliny Rawy
Pierwszy etap prototypowania się zakończył - w miejscu, gdzie dotychczas był parking powstały tymczasowe zieleńce i meble. Teraz rozpoczął się kolejny etap projektu - dialog dotyczący tego, w jaki sposób powinna ewoluować zaaranżowana w ten sposób przestrzeń. Temu mają służyć stoły ustawione na deptaku między rektoratem a Wydziałem Nauk Społecznych UŚ. Ma to być miejsce do spędzania wolnego czasu między zajęciami na uczelni, ale także dialogu o kształcie Miasta Nauki i metamorfozie nadbrzeży Rawy.
Warto brać udział w takich projektach, żeby pokazać, że jako społeczeństwo potrafimy coś zrobić razem. mówi nam Michał Kurzydło z GZM, który włączył się w prace przy prototypie urbanistycznym nad Rawą
Przestrzeń będzie żyła, kiedy wejdą w nią ludzie. Nie jesteśmy chyba przyzwyczajeni do doświadczania przestrzeni i czerpania z niej korzyści.
dodaje Alicja Mostowik, która na co dzień pracuje w sosnowieckim magistracie, a w czasie wolnym pomagała zmieniać przestrzeń nad Rawą w Katowicach
Dyskusje o wyglądzie doliny Rawy i kampusu Uniwersytetu Śląskiego mają potrwać do końca października, a jeśli pozwoli na to pogoda, to także w listopadzie. Zmiana przestrzeni wokół Rawy jest jednym z najważniejszych zadań stojących przed Europejskim Miastem Nauki 2024.
Zobacz także
Koniec dzikiego parkingu nad Rawą. Pojawiły się zakazy parkowania [Zdjęcia]
Jak zanieczyszczenia wpłynęły na życie mieszkańców? Konferencja na Uniwersytecie Śląskim
Akcja sprzątania wokół Rawy. Do pomocy zachęca społeczność Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Prototypowanie nad Rawą z nagrodą Komisji Europejskiej w konkursie MobilityAction
Projekt zmian nad Rawą doceniony w Europie. Jest nominowany do nagrody Mobility Action
Most nad Rawą już gotowy. Niedługo znów przejadą nim kierowcy
Przemiana Rawy w Katowicach. Jak powinna wyglądać Zielona Strefa Nauki?
Katowicka Rawa w filmie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Inauguracja roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach
Trwa budowa mostu nad Rawą. To już ostatnie miesiące prac [Zdjęcia]
Jak powinna się zmienić okolica Rawy? Pytamy #WKATOWICACH