Przemiana Rawy w Katowicach. Jak powinna wyglądać Zielona Strefa Nauki?
Dolina Rawy w okolicy Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego przechodzi zmianę. Pojawiły się tutaj meble miejskie, stoły piknikowe i donice z roślinnością. Teraz rozpoczął się kolejny etap — dyskusje o kierunkach metamorfozy katowickiej doliny Rawy.
Dyskusje o zmianie doliny Rawy w Katowicach
Na terenie katowickiego kampusu Uniwersytetu Śląskiego można spotkać się i porozmawiać o wizji przemiany terenów nad Rawą. Jak powinna wyglądać dolina Rawy? Co jest potrzebne w tym miejscu? Na te pytania odpowiadać będą mieszkańcy czy studenci, którzy na co dzień przebywają w okolicy Rawy. Na podstawie tej dyskusji budowany będzie jeden z najważniejszych projektów Europejskiego Miasta Nauki 2024 - Zielona Strefa Nauki.
W październiku w kampusie Uniwersytetu Śląskiego w pobliżu Rawy stworzyliśmy prototyp miejsca zielonego i bezpiecznego. Chcąc zaproponować przestrzeń przyjazną jej użytkownikom wprowadziliśmy rozwiązania tymczasowe - meble miejskie, stoły piknikowe i donice z roślinnością, by zademonstrować, że skuteczna przemiana tej przestrzeni jest możliwa. mówi Ewelina Budzińska-Góra z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
W dotychczasowych pracach ważne było dla nas, by powstający projekt stał się symbolicznym rozszerzeniem doliny Rawy. Chcieliśmy pokazać, że jej najbliższe otoczenie jest zielonym kręgosłupem kampusu, którego żebrami są ulice i place akademickie związane z siedzibami katowickich uczelni. dodaje Ewelina Budzińska-Góra z UŚ
Dalszy krok to ważny element procesu projektowego — zaangażowanie użytkowników przestrzeni w dyskusję o kierunkach jej rozwoju. Od 12 listopada rozpoczęła się dyskusja dotyczącą katowickiej Rawy. Na terenie kampusu UŚ przeprowadzone będą wywiady z osobami, które na co dzień przebywają w okolicy doliny Rawy, by rozmawiać o wizji przemiany terenów nad Rawą oraz budowy Zielonej Strefy Nauki.
Wywiady realizowane od 12 do 17 listopada będą prowadzone przez osoby związane z Metropolitalną Szkołą Prototypowania. Celem jest znalezieniu kolejnych impulsów do planowania przekształceń, aby wspólnie z ludźmi korzystającymi z tego obszaru zastanowić się, przez kogo i w jaki sposób ten teren powinien być wykorzystywany, a także co musi się nad Rawą zmienić.
Harmonogram spotkań - prototypowanie Rawy
12 listopada
- Spacer historyczno-konsultacyjny z udziałem ekspertów — mieszkańcy
- 11:00-13:00 - spotkanie w auli rektoratu UŚ (ul. Bankowa 12)
14 listopada
- Spotkanie „Metropolia, która inspiruje” (aula rektoratu UŚ, ul. Bankowa 12)
- 10:00-12:00 - Metropolitalna Szkoła Prototypowania
- 12:00-12:30 - przerwa
- 12:30-14:00 - spotkanie dot. projektów realizowanych przez GZM
Podczas spotkania zaprezentowane zostaną wybrane projekty realizowane przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Mogą się one stać inspiracją dla studentów m.in. przy szukaniu źródeł informacji koniecznych do nauki lub prac dyplomowych, a także dla pracowników naukowych m.in. w ramach prowadzonych zajęć czy poszukiwaniu inspiracji dla przyszłych prac dyplomowych swoich studentów.
17 listopada
- Spacer historyczno-konsultacyjny z udziałem ekspertów — studenci.
- 11:00-13:00 - początek wydarzenia w sali konferencyjnej CINiBA (ul. Bankowa 11a).
Spotkania będą miały charakter otwarty
Zebrane informacje zaprezentujemy w formie rekomendacji, które zostaną wykorzystane podczas planowania trwałej zmiany przestrzeni Zielonej Strefy Nauki.
Proces został przygotowany i zrealizowany przez Konsorcjum Akademickie Katowice Miasto Nauki we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz Miastem Katowice.
Zobacz także
Spacer fotograficzny nad Rawą. Spacerowicze przyglądali się katowickiej rzece i rozmawiali o jej przyszłości [Zdjęcia]
Prototypowanie nad Rawą z nagrodą Komisji Europejskiej w konkursie MobilityAction
Projekt zmian nad Rawą doceniony w Europie. Jest nominowany do nagrody Mobility Action
Dziki parking za Supersamem. Rozjechana zieleń i samochody na chodniku [KATOWICKA INFOLINIA]
Katowice nagrodzone za działania proekologiczne! Zielony Orzeł za Zielony Budżet
Zielony przystanek w każdej dzielnicy Katowic! A gdzie dokładnie? O tym zdecydują mieszkańcy
Międzynarodowy Kongres Jakości Kształcenia w Katowicach. Debata o edukacji
Katowicka Rawa w filmie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Prototypowanie przestrzeni nad Rawą wchodzi w kolejny etap. Dyskutują, jak powinna się zmienić [Galeria zdjęć]
W dolinie Rawy w Katowicach pojawią się kolorowe meble i zieleń. To początek dialogu o Rawie
Dlaczego warto studiować w naszym mieście? Pytamy #WKATOWICACH