Rajd Śląska 2023: Setka załóg i decydująca rozgrywka o mistrzostwo Polski. Inauguracja imprezy w Katowicach
Międzynarodowa ranga, więcej ścigania (150 km), decydująca runda krajowego czempionatu, 99 załóg, trzy dni rywalizacji, pięć mistrzowskich cykli, 12 odcinków specjalnych - próby na południu Województwa Śląskiego oraz widowiskowe, wieczorne odcinki w Katowicach i Chorzowie - oto kluczowe informacje o tegorocznej edycji Rajdu Śląska. Największe motoryzacyjne wydarzenie w regionie odbędzie się w dniach 8-10 września (piątek - niedziela).
Start i wieczorne ściganie w Katowicach - pierwszy dzień Rajdu Śląska
Podobnie jak w ubiegłym roku, w pierwszym dniu Rajdu Śląska rajdowcy skorzystają z gościnności Katowic. Uroczyste rozpoczęcie zawodów odbędzie się na ulicy Dworcowej, w piątek, 8 września o godzinie 18:00. W tym miejscu kibice będą mogli z bliska zobaczyć wszystkie rajdówki czy też porozmawiać z kierowcami i pilotami oczekującymi na start rajdu.
Czeka nas wielka uczta motoryzacyjna w naszym mieście. Załogi rajdowe przejadą pętlę w Katowicach, prowadzącą m.in. przez Strefę Kultury i Rondo gen. Ziętka. Będzie to trasa nieco inna niż w ubiegłym roku. Przejazd w pętli umożliwi kibicom zobaczenie każdej załogi dwukrotnie. mówi nam prezydent Katowic, Marcin Krupa
W czasie tegorocznego Rajdu Śląska będę na pewno kibicować załodze braci Szejów, którzy przy współpracy z miastem Katowice prowadzą wiele działań edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To wyróżnia tę załogę spośród innych. dodaje prezydent Marcin Krupa
O 18:30 ruszy motoryzacyjne widowisko na ulicach miasta, a więc spektakularne ściganie na zamkniętym i zabezpieczonym odcinku specjalnym w centrum Katowic, który w tym roku będzie jeszcze bardziej atrakcyjny dla kibiców. Jego trasa jest wydłużona i pokonywana w pętlach, co oznacza, że w jednym miejscu każdą z rajdówek będzie można zobaczyć dwa razy. Najpierw kibice zobaczą rajdówki historyczne, które dwukrotnie pokonają próbę w sercu Katowic (od 18:30 i od 19:00). Zawodnicy we współczesnych samochodach rozpoczną swój show o 20:30.
Serwis i meta w Kotle Czarownic
Już od pierwszej edycji Rajd Śląska związany jest ze Stadionem Śląskim. Na wielofunkcyjnym obiekcie w Chorzowie zlokalizowane są park serwisowy i baza rajdu. W tym miejscu kibice mogą z bliska zobaczyć samochody rajdowe oraz mechaników przy pracy. Odwiedzający Stadion Śląski mogą też liczyć na wiele dodatkowych atrakcji, ponieważ imprezą towarzyszącą Rajdowi Śląska będzie czwarta edycja GT Festiwalu - wydarzenia przygotowywanego z myślą o fanach motoryzacji. W niedzielę (10 września) na Stadionie Śląskim będzie można odwiedzić m.in. strefy tuningu, pojazdów historycznych, amerykańskich, supersamochodów Formuły 1 czy driftu. W niedzielne popołudnie, przed legendarnym Kotłem Czarownic odbędzie się zakończenie zawodów. Ceremonię mety, podczas której puchary odbiorą najlepsze załogi Rajdu Śląska, zaplanowano na godzinę 16:30.
Rajd Śląska 2023 - międzynarodowa ranga imprezy
W tym roku stawka uczestników Rajdu Śląska jest jeszcze bardziej urozmaicona, ponieważ impreza, której partnerem głównym jest Województwo Śląskie awansowała do kalendarza FIA European Rally Trophy.
Rajd Śląska ma taki potencjał, żeby za parę lat wbić się w europejską czołówkę tego typu wydarzeń. Województwo wpisało więc to zadanie do wieloletniej prognozy finansowej i to daje taki stabilny punkt odbicia dla organizatorów rajdu. Prestiż tej imprezy wzrasta. Śląska gościnność, wspaniałe miejsca - jak Stadion Śląski czy miasto Katowice - to jest widowiskowe i przyciąga kibiców. mówi nam marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski
FIA ERT to międzynarodowe rozgrywki pod egidą FIA (Światowa Federacja Samochodowa). Włączono do nich uznane i bardzo popularne europejskie rajdy, m.in.: Rajd Antibes (Francja, Lazurowe Wybrzeże), Rali Vinho de Madeira (Portugalia, Madera), Rajd du Valais (Szwajcaria) czy Rajd Czeskiego Krumlova (Czechy). Dołączenie do międzynarodowego cyklu oznacza, że łączny dystans odcinków specjalnych Rajdu Śląska wzrósł ze 105 do ponad 150 km.
Na śląskich oesach zmierzą się również zawodnicy walczący w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, a wyniki Rajdu Śląska mogą zdecydować o tym, kto w bieżącym sezonie sięgnie po tytuł rajdowego mistrza kraju. Zawody są także częścią kalendarzy historycznych mistrzostw Polski (Motul HRSMP), Rajdowych Mistrzostw Południa (RMP) oraz mistrzostw strefy Europy Centralnej (FIA CEZ).
Tym samym kibice będą mogli zobaczyć w akcji najbardziej zaawansowane współczesne rajdówki, których cena przekracza milion złotych, a także budzące sentyment samochody sprzed kilkudziesięciu lat - m.in. takie konstrukcje, jak Audi Quattro, Ford Sierra RS Cosworth, Porsche 911 czy też Volvo Amazon.
Międzynarodowa ranga oznacza, że w Rajdzie Śląska zmierzą się również zagraniczni zawodnicy. O podwyższenie prowadzenia w punktacji FIA ERC postarają się Czesi - Rene Dohnal i Roman Svec (Peugeot 208 Rally4). 32-letni Dohnal wielokrotnie zdobywał tytuły w klasach w Czechach i na Słowacji. Bliźniaczą rajdówką wystartuje małżeństwo z Hiszpanii - Edgar Vigo López i Fatima Ameneiro Teijeiro. Trzecią z zagranicznych załóg będzie rumuński duet Catherine Radulescu/Bogdan Minea (Renault Clio Rally5).
Regionalny cykl, zacięta rywalizacja
W ramach Rajdu Śląska odbędzie się również runda Rajdowych Mistrzostw Południa. Zawody zaliczane do tych rozgrywek to rajdy okręgowe, krótsze niż rundy mistrzostw Polski. Uczestnicy RMP będą się ścigać na dystansie blisko 55 km, podzielonym na pięć prób sportowych. Jedną zaplanowano na sobotni wieczór, a cztery zostaną rozegrane w niedzielę, 10 września. Do rywalizacji w ramach RMP przystąpi 35 duetów, w tym liderzy punktacji - Marcin Gluza i Robert Sęk (Honda Civic).
Program Rajdu Śląska 2023
Piątek, 8 września
- 11:00 - 15:00 - odcinek testowy (2,85 km, Bieruń - ERG),
- 18:00 - Ceremonia startu (Katowice, ulica Dworcowa),
- 18:30 - OS 1: Katowice 1 (4 km) - samochody historyczne,
- 19:00 - OS 2: Katowice 2 (4 km) - samochody historyczne,
- 20:30 - OS 1: Katowice 1 (4 km) - samochody współczesne.
Sobota, 9 września (7 odcinków specjalnych, łącznie 92,94 km)
- 8:00 - Serwis A: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski),
- 10:00 - OS 2: Gmina Jasienica (15,32 km),
- 11:00 - OS 3: Hażlach (12,2 km),
- 11:50 - OS 4: Jastrzębie-Zdrój (18,2 km),
- 14:40 - OS 5: Gmina Jasienica (15,32 km),
- 15:40 - OS 6: Hażlach (12,2 km),
- 16:40 - OS 7: Jastrzębie-Zdrój (18,2 km),
- 18:00 - OS 8: Stadion Śląski (1,5 km, Chorzów),
- 19:20 - Serwis B: 45 min. (Chorzów, Stadion Śląski).
Niedziela, 10 września (4 odcinki specjalne, łącznie 53,4 km)
- 8:55 - Serwis C: 15 min. (Chorzów, Stadion Śląski),
- 10:40 - OS 9: Ochaby (11,4 km),
- 11:20 - OS 10: Kiczyce (15,4 km),
- 13:10 - OS 11: Ochaby (11,4 km),
- 14:10 - OS 12: Kiczyce (15,4 km, Power Stage),
- 16:17 - Serwis D: 10 min. (Chorzów, Stadion Śląski),
- 16:30 - Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski).
Wszystkie szczegóły dotyczące Rajdu Śląska można znaleźć na stronie internetowej rajdu, klikając TUTAJ.
Zobacz także
Rajdowe zmagania w centrum Katowic za nami! Rajd Śląska 2023 [Zdjęcia]
Rajd Śląska 2023 w Katowicach. Zmiany w organizacji ruchu i w rozkładach komunikacji ZTM
Budowa drogi w Strefie Kultury. Mieszkańcy będą mogli ominąć ścisłe centrum Katowic
Województwo Śląskie podejmuje międzynarodową współpracę. W Katowicach gościły delegacje ze Słowacji i Japonii
Rajd Śląska 2023 przejedzie ulicami Śląska. Szykujemy się na wieczorne ściganie w Katowicach [Program i trasa]
Bracia Szejowie opuścili szpital po wypadku w czasie Rajdu Małopolski. Rajdowcy dziękują za słowa wsparcia
Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska. Prelekcje w szkołach i pokaz samochodu rajdowego Jarosław & Marcin Szeja Rally Team