Reprezentanci Uniwersytetu Śląskiego i Śląskiego Festiwalu Nauki na Wystawie Światowej w Dubaju
Śląski Festiwal Nauki Katowice na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego został ambasadorem województwa podczas Śląskiego Tygodnia Regionalnego w Pawilonie Polskim. Reprezentuje nasz kraj w trakcie Wystawy Światowej Expo 2020, która odbywa się w Dubaju. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich w roli przedstawicieli ŚFN pojawili się pracownicy Uniwersytetu Śląskiego.
Naszymi przedstawicielami w Dubaju są rektor uczelni i dyrektor generalny Śląskiego Festiwalu Nauki prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej prof. dr hab. Tomasz Pietrzykowski oraz naukowcy z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Śląskiego.
W Dubaju odbyła się seria warsztatów dla dzieci. Poprowadzili ją dr Jerzy Jarosz, prof. UŚ z z Instytutu Fizyki oraz dr hab. Małgorzata Karolus, prof. UŚ i mgr inż. Izabela Matuła z Instytutu Inżynierii Materiałowej.
Prof. Jerzy Jarosz poprowadził zajęcia konstruktorskie „Space Mice - Build and Launch Your Own Rocket”. Ich uczestnicy mogli zbudować różnego rodzaju rakiety, spodki i obiekty latające (by następnie uruchomić je przy pomocy różnych wyrzutni), a także ich pasażerów, czyli wykonanych z papieru myszy - sympatyczne Space Mice.
Wśród propozycji znalazły się również warsztaty „Odnawialne źródła energii elektrycznej” oraz „Urbanizacja i metropolizacja regionu - materiały budowlane na przestrzeni wieków”, które prof. Małgorzata Karolus i mgr inż. Izabela Matuła realizowały pod wspólnym tytułem „Zostań inżynierem z Uniwersytetem Śląskim”. Zajęcia adresowane do dzieci dotyczyły różnych zagadnień związanych z historią oraz rozwojem budownictwa i przemysłu regionu śląskiego. Uczestnicy warsztatów samodzielnie budowali wybrane urządzenie, pojazd czy budowlę - ci bardziej kreatywni mogli samodzielnie zaprojektować obiekt, przygotować odpowiednie elementy i poskładać model, a młodsi mogli skorzystać z gotowych i przygotowanych wcześniej zestawów.
Śląski Tydzień Regionalny w Pawilonie Polskim trwa od 27 stycznia do 3 lutego 2022 roku. To okazja do pokazania światu tego, co w naszym regionie jest ciekawe i najlepsze. Poza ekspozycją w Pawilonie Polski w tzw. Strefie Wystaw Czasowych, województwo śląskie przygotowało wiele wydarzeń towarzyszących. Są to m.in. występy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, pokazy kulinarne prowadzone przez Remigiusza Rączkę, gry, parady, zabawy i warsztaty dla dzieci organizowane przez Śląski Festiwal Nauki Katowice, występy teatralne oraz wiele atrakcji związanych z motywem przewodnim koncepcji, tj. koronką koniakowską - pokazy heklowania i mody, prezentacje czy live performance polskiej artystki ulicznego street artu, znanej w świecie jako Nespoon, która w swych pracach często wykorzystuje motywy koronki.
Podczas wydarzenia odbyła się konferencja, podczas której przedstawiciele świata biznesu z regionu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich mieli możliwość spotkać się i zainicjować relacje gospodarcze. Więcej informacji o Śląskim Tygodniu Regionalnym można znaleźć na stronie: silesiaexpo2020.com. A o konferencji przeczytacie tutaj.
Zobacz także
Śląski Festiwal Nauki po raz 6. w Katowicach. Będzie Strefa Węgla i kosmiczny projekt
Duma z miejsca w rankingu! Uniwersytet Śląski w Katowicach jedną z najlepszych uczelni w Polsce
Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Ceremonia wręczenia tytułu odbyła się w Holandii
Noc Biologów na bis! Wydarzenie dla miłośników biologii na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego
Policja zatrzymała mężczyznę, który porysował porsche lekarza reprezentacji Polski. To nie koniec problemów właściciela samochodu
Matura coraz bliżej. UŚ pomoże w przygotowaniach do egzaminów
Rektor UŚ: Chciałbym zobaczyć w Katowicach Tokarczuk i Nussbaum, które rozmawiają o humanistyce. Wywiad portalu WKatowicach.eu