Rusza 11. edycja Budżetu Obywatelskiego w Katowicach. Zgłoś swoje zadanie!
Już po raz jedenasty katowiczanie będą mogli zgłaszać swoje propozycje zadań do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego. W tym roku nabór wniosków rozpocznie się 11 marca i potrwa do 8 kwietnia. Łączna pula środków na zadania z Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu miasta Katowice to 22,6 mln zł.
Budżet Obywatelski w Katowicach po raz jedenasty
Już od początku przyszłego tygodnia mieszkańcy Katowic będą mogli zgłaszać swoje pomysły do nowej edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku będzie to już 11. edycja.
Budżet Obywatelski to narzędzie doskonale znane mieszkańcom naszego miasta. Między innymi poprzez BO katowiczanie współdecydują o wydatkowaniu części środków z budżetu Katowic. Przez dekadę w naszym mieście zrealizowaliśmy wiele projektów - są wśród nich zrewitalizowane zielone przestrzenie, jak na przykład staw Kozubek, place zabaw, a także doświetlone i wyremontowane chodniki czy nowe miejsca parkingowe. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Od początku istnienia katowickiego Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy złożyli prawie 3,5 tys. propozycji, z których 1266 o łącznej wartości prawie 175 mln złotych, zostało wybranych do realizacji. To pokazuje ogromne zaangażowanie ze strony mieszkańców! Jestem przekonany, że również w tym roku pojawi się wiele ciekawych pomysłów, które będą pozytywnie wpływać na dalszy rozwój naszego miasta. Zachęcam katowiczanki i katowiczan do zgłaszania swoich projektów. dodaje prezydent Katowic
Jak złożyć wniosek do Budżetu Obywatelskiego Katowic?
Wnioski do budżetu obywatelskiego można złożyć na kilka sposobów:
- elektronicznie za pomocą formularza online (udostępniony od 11 marca na stronie bo.katowice.eu),
- poprzez ePUAP
- e-mail (wnioskiBO@katowice.eu)
- oraz papierowo – taki wniosek należy osobiście lub przez pełnomocnika dostarczyć do Punktu Konsultacyjnego BO mieszczącego się w budynku Urzędu Miasta (Rynek 13), w pokoju 205.
Niezależnie od wybranej formy mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje zadania od 11 marca do 8 kwietnia.
Obowiązkowym załącznikiem do każdego wniosku jest lista poparcia. W przypadku zadań ogólnomiejskich to 50 podpisów mieszkańców Katowic. Natomiast w przypadku zadań lokalnych liczba niezbędnych podpisów osób popierających pomysł jest uzależniona od liczby mieszkańców dzielnicy, której dotyczy wniosek. Zazwyczaj jest to kilka lub kilkanaście podpisów, a w przypadku dzielnic z wyższą liczbą mieszkańców jak Ligota-Panewniki czy Śródmieście to odpowiednio 27 i 23.
Pamiętajmy, że każda nowa inwestycja generuje późniejsze koszty utrzymania, dlatego zachęcam wnioskodawców, aby przy formułowaniu wniosków zwrócili uwagę na to, jak wysokie mogą to być kwoty w przypadku realizacji ich pomysłu. Podobnie jak w poprzednim roku, propozycje zadań takich jak np. budowa wodnych placów zabaw, tężni czy lodowisk będą oceniane negatywnie właśnie ze względu na to kryterium, czyli wysokie koszty późniejszego utrzymania. mówi naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta w Katowicach, Justyna Buchalik
Podobnie jak w ostatnich latach, projekty dotyczące Ochotniczych Straży Pożarnych powinny być zgłaszane jako zadania ogólnomiejskie. Z kolei na terenach należących do wspólnot mieszkaniowych, Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego czy spółdzielni mieszkaniowych dopuszczalna jest realizacja wyłącznie zadań nieinwestycyjnych. przypomina naczelniczka
Harmonogram 11 edycji Budżetu Obywatelskiego
Złożone wnioski przejdą weryfikację formalną (do 30 kwietnia) oraz merytoryczną (do 19 sierpnia). Na projekty zgłoszone w 11. edycji Budżetu Obywatelskiego będzie można oddać głos od 10 do 23 września 2024 r.
- 11 marca - 8 kwietnia - zgłaszanie projektów zadań do Budżetu Obywatelskiego,
- do 30 kwietnia - weryfikacja formalna wraz z ogłoszeniem jej wyników,
- do 1 lipca - łączenie zgłoszonych wniosków oraz możliwość zgłoszenia zastrzeżeń lub uwag do projektu,
- do 19 sierpnia - weryfikacja merytoryczna wraz z ogłoszeniem jej wyników,
- do 30 sierpnia - wycofanie wniosku do Budżetu Obywatelskiego,
- 10 - 23 września - głosowanie,
- do 30 września - podanie wyników głosowania – oficjalne zamknięcie procesu wyboru zadań do realizacji
Pomysły na wnioski
Podobnie jak w ubiegłym roku, wnioskodawcy przy tworzeniu projektów mogą wykorzystać informacje zebrane w Dzielnicowej Giełdzie Pomysłów. W ramach przygotowanej ankiety, w obrębie jednej dzielnicy, mieszkańcy mogli wskazać kilka pomysłów na zmiany w swoim najbliższym otoczeniu.
Łącznie wypełniono 371 ankiet. Pomysły wraz z lokalizacją należało dopasować do kategorii, które wyodrębnione zostały na podstawie najczęściej zgłaszanych pomysłów w Budżecie Obywatelskim. Mieszkańcy Katowic najwięcej propozycji przypisali do kategorii:
- Infrastruktura drogowa i rowerowa – 214,
- Zieleń miejska i mała architektura – 174,
- Kultura i integracja mieszkańców – 133.
Więcej informacji o Budżecie Obywatelskim w Katowicach, podział środków finansowych oraz formularze zgłoszeniowe, a także propozycje zgłoszone w ramach Dzielnicowej Giełdy Pomysłów można znaleźć na stronie: bo.katowice.eu.
Zobacz także
Ostatni moment na zgłaszanie pomysłów do Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu. Zostało tylko kilka dni!
Nowe miejsce wypoczynku przy Katowickiej 44. Zaniedbany skwer zostanie odnowiony
Nagroda im. Profesora Józefa Pietera 2024. Trwa nabór zgłoszeń!
Wakacje kredytowe będą przedłużone. Zaczną obowiązywać od 1 maja 2024
Walka z nielegalnym graffiti w Katowicach. Jak się pozbyć malunków na budynkach? [Zdjęcia]
Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach przygotowuje się do wiosny. Wielkie sprzątanie w mieście
Rusza Zielony Budżet Katowic. To już piąta edycja
Dzielnicowa Giełda Pomysłów w Katowicach - znamy wyniki
Zielony Budżet odmienia przestrzenie Katowic. Nowe miejsca wypoczynku gotowe