Rusza rewitalizacja łaźni Gwarek. Nowy magazyn studyjny Muzeum Śląskiego już w 2024 roku!
Stało się! Na terenie Muzeum Śląskiego w Katowicach wbito symboliczne pierwsze łopaty rozpoczynające proces rewitalizacji zabytkowej łaźni Gwarek. W budynku z początku XX wieku już za dwa lata ma funkcjonować magazyn studyjny Muzeum Śląskiego. Znajdą się w nim wielkogabarytowe eksponaty. Inwestycja jest warta ponad 30 mln złotych.
Rusza rewitalizacja kolejnego budynku po KWK Katowice
Półtora tygodnia po tym, jak informowaliśmy o podpisaniu umowy na wykonanie rewitalizacji zabytkowej łaźni Gwarek, rozpoczęły się prace, które mają przekształcić budynek w magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach. Uroczystość wbicia pierwszej łopaty odbyła się przed południem, w piątek 28 października.
Rozpoczynamy inwestycję, która jest ważna nie tylko dla Muzeum Śląskiego, ale także dla całego regionu. Jako Muzeum Śląskie, wpisujące się w szeroko pojęte dziedzictwo kulturowe, jesteśmy w ciągłym procesie - procesie rewitalizacji obiektów, które są na terenie byłej kopalni „Katowice”. mówiła dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach, Maria Czarnecka
Zamienimy łaźnię Gwarek w magazyn studyjny, w którym będą obiekty postindustrialne, poprzemysłowe, które mają już charakter obiektów zabytkowych. Jestem przekonana, że Gwarek będzie kolejnym ciekawym punktem dla zwiedzających w naszym Muzeum. dodała dyrektor Muzeum Śląskiego
Przygotowania do rewitalizacji byłej łaźni Gwarek trwały od 4 lat. Wiązały się z koniecznością opracowania koncepcji na wykorzystanie przestrzeni w zabytkowym budynku, pozyskania finansowania na realizację projektu i wyłonieniu wykonawcy. Teraz przyszedł czas prac rewitalizacyjnych, które mają się skończyć w pierwszej połowie 2024 roku.
Magazyn studyjny w byłej łaźni - co w nim znajdziemy?
Za projekt odpowiedzialny jest Dział Inwestycji Muzeum Śląskiego w Katowicach. W czasie uroczystości rozpoczynającej rewitalizację zostały zaprezentowane założenia projektu nowego magazynu studyjnego. Zabytkowe mury łaźni Gwarek zostaną zrewitalizowane. Pod powierzchnią budynku znajdą się dodatkowe 2 kondygnacje, na przestrzenie biurowe i administracyjne Muzeum Śląskiego, natomiast dla zwiedzających będzie dostępna przestrzeń byłej łaźni, wzbogacona o antresole, na których zostaną ulokowane eksponaty.
Czeka nas kompleksowa rewitalizacja tego budynku. Będzie to docelowo magazyn z przeznaczeniem dla największych i najcięższych eksponatów ze zbiorów Muzeum Śląskiego, związanych m.in. z przemysłem i militariami. Łącznie to około 30 eksponatów o wadze ponad 300 ton. Ten budynek będzie dostępny dla zwiedzających. mówi nam kierownik projektu, Łukasz Dziąbek
Znajdzie się tu dawna maszyna parowa z Huty Baildon, dawna elektryczna maszyna wyciągowa z KWK Rydułtowy i wiele innych eksponatów, które obecnie są ulokowane w znajdujących się budynkach pokopalnianych. podsumowuje Łukasz Dziąbek
Kierownik projektu podkreśla, że budynek był mocno zniszczony, a wiele elementów konstrukcyjnych wymaga naprawy. To efekt ponad wieku historii budynku, a zwłaszcza czasu, kiedy KWK Katowice zakończyła wydobycie, a budynki pokopalniane zaczęły niszczeć.
Prace już ruszyły
Przy łaźni Gwarek rozmawialiśmy także z przedstawicielem wykonawcy inwestycji. Rewitalizację ma zrealizować firma Efekt z Chorzowa. Prace przygotowawcze już ruszyły, a od poniedziałku, 31 października, będą już zakrojone na szeroką skalę.
Mamy duże doświadczenie. W Katowicach pracujemy nad trzema kamienicami przy ulicy Mariackiej, rewitalizujemy też całe śródmieście Bytomia. Praca przy obiektach zabytkowych nie jest dla nas niczym nowym. 12 lat temu wykonaliśmy podobny projekt - Park Tradycji. To obiekt bardzo podobny kubaturowo i również przeznaczony na kulturę. mówi nam prokurent wykonawcy rewitalizacji, Paweł Kucab
Koniec prac jest zaplanowany na styczeń 2024 roku. Koszt realizacji projektu to ponad 30 milionów złotych. Finansowanie zapewnia województwo śląskie oraz Program „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Rewitalizacja łaźni Gwarek otwiera trzeci etap rewitalizacji terenu po KWK Katowice. Dotychczasowe 2 przeprowadzono w latach 2007-2015 i 2014-2017 i pochłonęły ponad 300 mln złotych. Od 2017 roku trwały parce projektowe związane z ostatnim etapem rewitalizacji. W jego trakcie, w katowickiej Strefie Kultury, zagospodarowane zostaną kolejne 2 hektary terenów pokopalnianych.
Łaźnia Gwarek stanie się częścią Muzeum Śląskiego w Katowicach. Wkrótce ma zostać zrewitalizowana
Kolejny element Strefy Kultury. A na tym nie koniec! Będzie nowy budynek?
Uroczyste rozpoczęcie rewitalizacji zabytkowej łaźni Gwarek stanowiło dobry moment na podsumowanie dotychczasowych efektów rewitalizacji na terenie po KWK Katowice, ale także do spojrzenia w przyszłość. Jak już informowaliśmy w portalu WKATOWICACH.eu, pozostałe budynki postindustrialne w tym rejonie także mają doczekać się nowego życia.
W tym celu Muzeum Śląskie zamierza wejść we współpracę z inwestorami prywatnymi. Jak podkreślała jednak w rozmowie z nami dyrektor Maria Czarnecka, Muzeum Śląskiemu będzie zależało, żeby zrewitalizowane budynki pokopalniane spełniały funkcję edukacyjną i kulturalną.
Obecny na uroczystości przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Kultury Sejmiku Wojewódzkiego, Piotr Czarnynoga zapowiedział, że Strefa Kultury, której częścią jest Muzeum Śląskie, nie jest zamkniętym projektem, a w jej przestrzeni mogą pojawić się kolejne elementy.
Chcielibyśmy, i dążymy do tego, aby w przestrzeni pomiędzy Muzeum Śląskim a NOSPR znalazło się miejsce dla Teatru Opery, aby tym samym uzupełnić ten kwartał kultury o kolejny element. zapowiedział przewodniczący Piotr Czarnynoga
Jak podkreślał przewodniczący Komisji Edukacji, Nauki i Kultury, trwają w tej sprawie rozmowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz także
Trwa rewitalizacja Łaźni Gwarek w Katowicach. Będzie tam 300 ton eksponatów [Zdjęcia]
Na terenie Muzeum Śląskiego rewitalizacja zabytkowej Łaźni Gwarek idzie pełną parą. Remontu wymaga też wieża widokowa
Rewitalizacja stawu Starganiec w Katowicach. Inwestycja będzie gotowa w tym roku
Znamy "obiekty zaprzyjaźnione" Industriady 2023. Wśród nich szopienicki Browar Mokrskich
Krokusy przed Muzeum Śląskim w Katowicach. Wiosno - przybywaj! [Zdjęcia]
Co słychać w Muzeum Śląskim? W lutym czekają nowe wystawy i wykłady
Budżet Katowic na 2023 rok. Przed nami duże inwestycje: HUB Gamingowo-Technologiczny, budowa czterech parków i rewitalizacja Stargańca
Tańszy gaz w 2023 roku w Katowicach? Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozstrzygnęła przetarg
PGG przekazało Katowicom trzy budynki, w tym Łaźnię Łańcuszkową. Wejdą one w skład Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności [Zdjęcia]
NOSPR zaprasza na warsztaty dla dzieci Głuchych, niedosłyszących i słyszących [Wideo]