Rynek pracy w województwie śląskim jednym z najbardziej atrakcyjnych w kraju

Mateusz Terech
03.02.2022poza Katowicami

Pandemia COVID-19 i ilość Polaków przebywających aktualnie na kwarantannie i izolacji - to czynniki odsłaniające braki w strukturze zatrudnienia. W kontekście rosnącej liczby pracowników, którzy przez koronawirusa nie mogą pracować, postanowiliśmy sprawdzić jaka jest sytuacja na rynku pracy w województwie śląskim.

Fot. Pixabay. Zdjęcie ilustracyjne

Rynek pracy nie załamał się

Najbardziej aktualne dane dotyczące naszego województwa mówią o stopie bezrobocia na poziomie 4,2%. Sytuacja jest więc całkiem dobra, bo to wskaźnik sytuujący nasze województwo na drugim miejscu w Polsce, zaraz po Wielkopolsce. Mimo chwilowego niewielkiego kryzysu, pandemia nie wpłynęła na załamanie się rynku pracy w województwie śląskim.

Sytuacja na rynku pracy jest stabilna, mimo sytuacji pandemicznej. Rynek pracy w naszym województwie nie załamał się. Na początku pandemii - wiosną 2020 roku, zanotowaliśmy skok stopy bezrobocia, ale nie był to skok lawinowy. Wynikał z niepewności pracodawców, co do tego jak będzie wyglądała przyszłość. komentuje w rozmowie z portalem WKatowicach.eu Arkadiusz Kaczor z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach

Po pierwszych doświadczeniach realiów pandemii, na przestrzeni ostatnich dwóch lat, sytuacja na rynku pracy wróciła do normy. Obecnie to pracodawcy borykają się z coraz większymi problemami ze znalezieniem nowych pracowników. W strukturze zatrudnienia w województwie coraz mniej jest bowiem zawodów nadwyżkowych, a coraz więcej deficytowych, czyli takich, w których nowi pracownicy są pożądani, a liczba ofert pracy przewyższa liczbę potencjalnych pracowników dostępnych na rynku.

Od 2020 roku wśród najbardziej pożądanych dominują zawody z wymaganym fachem w ręku i doświadczeniem - elektrycy, spawacze, ślusarze, kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów. wylicza w rozmowie z WKatowicach.eu Arkadiusz Kaczor.

Pandemia ujawniła także zapotrzebowanie na pracowników w zawodach medycznych i nie chodzi tu tylko o lekarzy czy pielęgniarki, ale także o fizjoterapeutów oraz psychologów.

Atrakcyjny rynek pracy, nie tylko dla lokalnych pracowników

Poza mieszkańcami województwa, na lokalnym rynku pracy nie brakuje również obcokrajowców. Wśród nich, w naszym województwie, największą część stanowią Ukraińcy - to ok. 90% ze wszystkich zatrudnianych w województwie śląskim obcokrajowców.

Obcokrajowcy od lat balansują rynek pracy, gdyż potrzeby są większe niż możliwości zatrudnienia lokalnych pracowników. Województwo śląskie to atrakcyjny rynek pracy dla obcokrajowców, przede wszystkim na dużą koncentrację zakładów przemysłowo-produkcyjnych. wyjaśnia rzecznik WUP w Katowicach

Według statystyk i prognoz, pracodawcy są coraz bardzie skorzy do zatrudniania cudzoziemców, głównie w branży budowlanej i transporcie.

Zobacz także

Katowice Miastem Fachowców. Uczniowie podstawówek zagościli w katowickich firmach
Katowice Miastem Fachowców. Uczniowie podstawówek zagościli w katowickich firmach
w Katowicach

Katowice Miastem Fachowców. Uczniowie podstawówek zagościli w katowickich firmach

Allegro zareklamuje się po śląsku! M.in. w Katowicach
Allegro zareklamuje się po śląsku! M.in. w Katowicach
w Katowicach

Allegro zareklamuje się po śląsku! M.in. w Katowicach

     

do góry