Serial reżysera z Katowic hitem Netflixa! Po "Idź przodem, bracie" czas na produkcję o lekarce z Szopienic
Polski serial sensacyjny, w reżyserii Macieja Pieprzycy, po kilku dniach stał się hitem Netflixa. Mowa o produkcji "Idź przodem, bracie", która została udostępniona na platformie 30 października 2024 roku. Pieprzyca urodził się w Katowicach, tu skończył też filmówkę. Właśnie zakończyły się zdjęcia do jego kolejnej produkcji, tym razem o lekarce z Szopienic, która walczyła z ołowicą.
Maciej Pieprzyca z kolejnym sukcesem!
Serial "Idź przodem, bracie" po kilku dniach zawojował Netflixa i obecnie jest na pierwszym miejscu najpopularniejszych serialowych produkcji w Polsce. Wszystko za sprawą niesamowitej wyobraźni reżysera Macieja Pieprzycy. Serial wciąga od samego początku.
Idź przodem, bracie - opis
Po przejściu ataku paniki, podczas ważnej akcji policyjnej, członek elitarnej jednostki taktycznej musi opuścić służbę. Co gorsza, mężczyzna dowiaduje się, że jego ojciec pozostawił po sobie ogromne hazardowe długi. Aby utrzymać się na powierzchni, zostaje ochroniarzem w odzieżowym kompleksie handlowym, gdzie dostrzega szansę na rozwiązanie swoich problemów finansowych.
W serialu zobaczymy prawdziwą plejadę gwiazd. Na ekranie pojawili się m.in.:
- Piotr Witkowski,
- Konrad Eleryk,
- Marcin Kowalczyk,
- Anastasiya Pustovit,
- Mirosław Haniszewski,
- Jakub Wesołowski,
- Sebastian Dela,
- Andrzej Popiel,
- Aleksandra Adamska,
- Piotr Adamczyk,
- Cezary Żak
- czy Jan Peszek.
Kim jest Maciej Pieprzyca?
Maciej Pieprzyca to polski reżyser, scenarzysta i dramaturg, znany głównie z tworzenia filmów fabularnych i dokumentalnych. Urodził się 5 maja 1964 roku w Katowicach. Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Śląskim, a następnie reżyserię w Wydziale Radia i Telewizji tej samej uczelni. Jest także absolwentem scenopisarstwa w Szkole Filmowej w Łodzi.
Maciej Pieprzyca zasłynął jako autor filmów o silnym ładunku emocjonalnym, które często podejmują trudne i ważne tematy społeczne. Do jego najbardziej znanych dzieł należą:
-
„Chce się żyć” (2013) – dramat oparty na prawdziwej historii niepełnosprawnego mężczyzny, który stara się przełamać ograniczenia swojego ciała i cieszyć się życiem. Film spotkał się z ogromnym uznaniem krytyków i zdobył wiele nagród, zarówno w Polsce, jak i za granicą.
-
„Jestem mordercą” (2016) – thriller oparty na autentycznych wydarzeniach z lat 70. w Polsce, związanych z poszukiwaniem seryjnego mordercy. Film przedstawia moralne dylematy głównego bohatera, funkcjonariusza milicji, który angażuje się w dochodzenie. Produkcja ta zdobyła kilka nagród, w tym Srebrne Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
-
„Ikar. Legenda Mietka Kosza” (2019) – biograficzny film o niewidomym pianiście Mietku Koszu, który starał się pogodzić swoją miłość do muzyki z wyzwaniami życia z niepełnosprawnością. Pieprzyca ponownie skupił się na postaci wykluczonej, która walczy o swoje miejsce w świecie.
Właśnie zakończyły się zdjęcia do serialu "Ołowione dzieci", którego reżyserem jest również Maciej Pieprzyca, i który ponownie zobaczymy na Netflixie. Zagrają w nim m.in. Joanna Kulig i Agata Kulesza.
Serial opowiada historię młodej lekarki, Jolanty Wadowskiej-Król, która zauważa, że dzieci mieszkające w okolicy Huty Szopienice masowo zapadają na ołowicę, chorobę wywołaną zatruciem metalami ciężkimi. Po swoim odkryciu bohaterka podejmuje próby ratowania chorych dzieci i mierzy się z opresyjnym, komunistycznym aparatem państwowym.
Produkcja przeniesie widownię do industrialnego klimatu Górnego Śląska lat 70. To tu, w realiach robotniczego regionu, splotą się niebezpieczne polityczne wpływy i społeczna misja dr Wadowskiej-Król.
"Ołowiane dzieci" inspirowane są prawdziwą historią oraz książką Michała Jędryki o tym samym tytule.
Historia epidemii ołowicy wśród śląskich dzieci i bohaterskiej postawy dr Wadowskiej-Król jest na Górnym Śląsku żywa w naszej zbiorowej pamięci. Teraz pora, by przybliżyć ją całej Polsce. W końcu sytuacja, w której to jednostka w słusznej sprawie sprzeciwia się całemu aparatowi władzy to coś, z czym wciąż mamy do czynienia, w wielu miejscach na świecie. Opowieści takie jak "Ołowiane dzieci" niosą uniwersalny przekaz o słuszności, ale też osobistej cenie walki o prawdę i sprawiedliwość.
mówi reżyser
Dr Jolanta Wadowska-Król udzieliła nam jednego z ostatnich wywiadów. Doktórka z Szopienic zmarła 18 czerwca 2023 roku.
Zobacz także
Druga część „Akademii Pana Kleksa: Kleks i wynalazek Filipa Golarza" w kinach już w 2025 roku. Zobaczcie zwiastun
Potrafią tańczyć? Casting do "You Can Dance - Po prostu tańcz!" w Katowicach [Zdjęcia]
Spotkania "Miłosz jak świat" w Bibliotece Śląskiej i Kinoteatrze Rialto. Świetowanie roku Miłosza w Katowicach [Zdjęcia]
"Kulej. Dwie strony medalu". W kinach film o legendzie boksu z Częstochowy. Widzieliście?
Na platformie Netflix pojawi się rozszerzona wersja Akademii Pana Kleksa. Będzie dostępna jako serial
Reniferek z czterema nagrodami Emmy. Hit Netflixa reżyserowała absolwentka katowickiej filmówki Weronika Tofilska
"Bokser" to hit Netflixa! Gra w nim Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez w Katowicach